Téma:společenské vědy

POROVNÁNÍ OBORŮ: Gastronomie, hotelnictví, turismus

Pokud jste někdy viděli britský sitcom Hotýlek, asi už víte, jak se hotely vést nemají. Hlavní hrdina, majitel hotelu pan Fawlty, pravděpodobně neabsolvoval žádnou ze škol v našem přehledu. Udělat to ale můžete vy – třeba jako první krok k vysněnému vlastnímu podniku z oblasti gastronomie, hotelnictví nebo turismu. Pozn. článek byl aktualizován dne 4. 12. 2009 (-hus-).

Speciál O OBORECH: Vyšší justiční úředník

Nový obor na Právnické fakultě Masarykovy univerzity nabízí specializované profesní vzdělání zejména pro pracovníky rezortu spravedlnosti. Pozn. Článek byl aktualizován 5. 12. 2009 (-kav-)

POROVNÁNÍ OBORŮ: Kulturní a sociální antropologie

„Jako barbar se projevuje ten, kdo ví, co to barbarství je,“ pronesl Claude Lévi-Strauss, muž, který významně ovlivnil pohled západní civilizace na život přírodních národů. Fascinuje-li vás také diverzita kultur a jejich křehkost, děsí-li vás hrozba kulturní homogenizace a přitahuje-li vás zkoumání ohrožených etnických skupin, může být právě studium sociální antropologie cestou, kterou se ubrat po dokončení střední školy. Pozn.: Článek byl aktualizován 1. 12. 2009 (-pel-)

Speciál O OBORECH: Sociální pedagogika

Sociální pedagogika se stává stále častěji skloňovaným pojmem, ale jen málo z nás si pod ním představí něco konkrétního, mnohým tato disciplína také často splývá s pedagogikou speciální. Jaká je tedy náplň studia sociální pedagogiky, kde je možné ji studovat a jaké uplatnění můžete očekávat? Pozn.: Článek byl aktualizován dne 23. 11. 2009.

Speciál O OBORECH: Čínská filologie, sinologie

„Učíš-li se proto, aby sis zapamatoval, zapomeneš. Učíš-li se proto, abys porozuměl, zapamatuješ si.“ (čínské přísloví) Pozn.: Článek byl aktualizován 29. 11. 2009 (-pel-)

POROVNÁNÍ OBORŮ: Archivnictví

Archivnictví, ač se to možná na první pohled nemusí zdát, ve skutečnosti představuje jeden z nejvýznamnějších oborů, které lidská společnost vyvinula. Kdyby totiž nebyl objeven způsob, jak zachovat, utřídit a reprodukovat naše kulturní dědictví či úřední dokumenty, žili bychom dnes patrně ve velmi dezorientovaném světě… (článek byl aktualizován 1. 12. 2009)

Speciál O OBORECH: Pomocné vědy historické

Od studia historie jsou někteří odrazováni pro její nepraktičnost. Orientace v datech, osobnostech a souvislostech naší minulosti je náročné, a přesto se zdá, že pro další výzkum to mnohokrát nestačí. Výborným řešením pro milovníky historie je studium pomocných věd historických, které otevírají dveře ke konkrétnímu použití znalostí historie i nejmodernější technologie pro praktické účely. Pozn. Článek byl aktualizován 16. 11. 2009 (-bel-)

Studium Humanistiky na Západočeské univerzitě v Plzni

Na Filozofické fakultě ZČU v Plzni je již sedmý akademický rok nabízen v rámci programu Humanitní studia bakalářský studijní obor Humanistika. Co je jeho náplní a jaké mají uplatnění jeho absolventi?

POROVNÁNÍ OBORŮ: Humanitní studia – I. díl

Ačkoli slovo „humanitní“ byste přímo v názvu fakulty našli jen na jedné univerzitě, s humanitními studii mají co do činění také další vysoké školy. Zpravidla se totiž humanitní obory skrývají v rámci nejrůznějších fakult. (článek byl aktualizován 1. 12. 2009)

Zážitková pedagogika

Na řadu věcí, které vás v životě mohou potkat, se nepřipravíte nikdy. Jsou ale situace, které se dají dopředu „naučit“. Nečeká vás při tom ani psychologická poradna, ani nudné sezení ve školní lavici. Vzpomínáte, jak jste jako malí řádili na dětském táboře? Pokud vás hry neomrzely doteď, není důvod v nich přestávat.