Téma:vědy a nauky o kultuře a umění

Ceny za design – Cena prof. Jindřicha Halabaly 2010

Ve středu 22. září 2010 proběhne v Galerii Vaňkovka v Brně vernisáž výstavy soutěžních studentských prací Cena profesora Halabaly 2010. V organizaci se střídají partnerské univerzity, tj. Dřevařská fakulta Technické univerzity ve Zvolenu a Lesnická a dřevařská fakulta Mendelovy univerzity v Brně.

POROVNÁNÍ OBORŮ: Estetika

Co si představit pod tak širokým pojmem, jako je estetika? Že jde o nauku o krásnu ví asi každý, ale co je jejím obsahem ve chvíli, kdy se dostane na akademickou půdu a stává se klasickým studijním oborem, stejně tak jako třeba lékařství nebo informační technologie?

číst více

Pedagogické vzdělání si mohou doplnit nejen učitelé

Pedagogické minimum představuje jeden z řady způsobů, jak si doplnit dosud nabyté vzdělání – v tomto případě tedy pedagogické. Co vše takový kurz obnáší, kdo se do něj může přihlásit a jaký význam může pro své absolventy mít? To už prozradí následující článek.

číst více

POROVNÁNÍ OBORŮ: Management kultury (bakalářské obory)

Kým je kulturní manažer? Jak může být vzdělán a vzděláván? Jsou důležitější nápadité marketingové schopnosti nebo osobní vztah k umění? Na tyto otázky se různými způsoby snaží odpovědět pražská Akademie múzických umění, brněnská Janáčkova akademie múzických umění a pražská Vysoká škola ekonomická, které nabízejí bakalářský studijní obor věnující se kulturnímu managementu. Neboť v dnešní době není důležitá jen kvalita uměleckého díla, ale především um jej dobře „prodat“.

číst více

Přednáškové kolokvium studentů fakulty filozofické a fakulty restaurování Univerzity Pardubice

V pátek 2. července (ve 14:00 hodin) proběhne v kapli sv. Jana Nepomuckého v obci Bukvice u Jičína přednáškové kolokvium výsledků bádání studentů Fakulty filozofické a Fakulty restaurování Univerzity Pardubice ve spolupráci se sdružením obcí Mariánská zahrada.

Speciál O OBORECH: Fotografie

Jestli něco v poslední době doznalo tak rychlého vývoje, ať už z hlediska techniky, nebo obecné dostupnosti, pak je to určitě fotografie. Na české akademické půdě si však i přes takový rozmach zachovává vysokou prestiž – nejenže ji jako studijní obor nabízí jen několik fakult, ale značně omezen je i počet studentů, kteří jsou každý rok ke studiu přijati. O to větší tak má absolvování takového oboru váhu.

VUT v Brně akademickým mistrem ČR ve florbale

Vysokoškolský florbalový tým VUT v Brně získal o víkendu 5. – 6. června zlaté medaile na finálovém turnaji Akademického mistrovství ČR. O tento velký úspěch se tým z moravské metropole pral s dalšími pěti vysokoškolskými týmy, které prošly sítem regionálních kol.

POROVNÁNÍ OBORŮ: Taneční umění

„Je mnoho různých povolání, ale tanec je poslání, ve kterém čas není ničím a jeho náplň vším…“ řekl jednou slavný český tanečník a choreograf Joe Jenčík. Ačkoli od tohoto výroku uplynulo už několik desítek let, určitě by jeho slova potvrdili všichni, kdo se na různých úrovních tanci věnují i dnes. A věřte nebo ne, tanec se dá studovat i na akademické půdě.

číst více

Co je zajímavého na studiu etnologie?

„Ze země jsem na zem přišel, na zemi jsem rozum našel: po ní chodím jako pan, do ní budu zakopán — potěš mne pán Bůh sám!“ píše ve své sbírce Prostonárodní české písně a říkadla Karel Jaromír Erben. Jaké místo mají takovéto říkanky v současném životě a jací lidé se českou minulostí zabývají? Nejen o tom jsme si popovídali se studentkou etnologie Veronikou Borisovou.

Speciál O OBORECH: Audiovizuální studia

Audiovizuální studia jsou nejmladším oborem Filmové a televizní fakulty Akademie múzických umění. Tento obor je jediným svého druhu v České republice.