Historie

Fakulta sociálních studií MU otevírá nový studijní program Soudobé dějiny

Masarykova univerzita je první a jedinou univerzitou v České republice, kde bude možné od podzimu 2024 prezenčně studovat v bakalářském stupni studia program Soudobé dějiny. Nově je do své nabídky zařazuje Fakulta sociálních studií MU, přihlášky ke studiu lze podávat už od letošního listopadu. Soudobé dějiny vtáhnou studenty a studentky do moderní historie, do jejích …

číst více

Škola v New Yorku se omluvila za rasistický oběd

Pozdvižení v New Yorku vyvolal na začátku února školní oběd. Smažené kuře s vaflemi a meloun, které toho dne škola podávala, mají totiž z historického hlediska rasistický podtext. Únor je navíc ve Spojených státech měsícem černošské historie. Škola i firma dodávající obědy se za přešlap omluvily. „Nabídnout kuře a vafle s vodním melounem jako dezert v první …

číst více

Kanye West přišel o čestný titul z vysoké školy

Rapper Kanye West přišel o čestný titul, který mu udělil Institut umění v Chicagu. Důvodem jsou antisemitské výroky amerického hudebníka, který si loni oficiálně změnil jméno na Ye. Výroky zveřejňoval na sociálních sítí, ale také během rozhovorů. V jednom podcastu například četl protižidovské vtipy a tvrdil, že na „Adolfu Hitlerovi bylo i něco dobrého“. „Jednání Yeho není …

číst více

1. adventní okénko: Nejstarší univerzita

Otevíráme první okénko našeho adventního kalendáře. A kde jinde začít než od začátku. Dnes vám představíme univerzitu, jejíž historie se datuje přes 900 let zpátky. Univerzita v italské Bologni byla založena roku 1088. Od té doby zde nedošlo k přerušení výuky, proto bývá svorně označována za nejstarší univerzitu západního světa. Zajímavostí zůstává, že až do moderní éry …

číst více

Otroky jsme neměli, ale profitovali jsme z nich, přiznala Cambridge

Prestižní britská univerzita Cambridge přiznala, že profitovala z otrokářství, sama ale žádné otroky vlastnit neměla. Vyplývá to ze závěrů studie, kterou si škola nechala zpracovat. Univerzita se vzhledem k výsledkům nyní rozhodla rozšířit stipendijní programy pro černošské studenty. V plánu má také financování dalšího výzkumu otrokářství. Konkrétní profit univerzity Cambridge z otrokářství měl spočívat v tom, že škola přijímala …

číst více

Skrytý poklad. Rodina našla v kredenci diplom prvního rektora MENDELU

Historicky cenný dokument se desetiletí skrýval v jednom pražském bytě. Bratři Krausovi více než sto let starý doktorský diplom prvního rektora Mendelovy univerzity Františka Bubáka objevili v kredenci, když procházeli pozůstalost po své matce. Diplom předali univerzitě do archivu. Nebylo to přitom poprvé, co na tubu s listinami bratři narazili. Vídali ji už jako malé děti. Až doteď ale …

číst více

Jak voněli naší předci? Výzkumníci hledají odpovědi

Historii známe z dobových děl. Učíme se jí z knih, obrazů, nebo staveb – tedy většinou pomocí zraku a sluchu. Čich byl v chápaní historie až dosud opomíjeným smyslem. Změnit se to nyní snaž historikové a chemici z Velké Británie a Evropské unie, kteří v rámci projektu Odeuropa vytvářejí dávno zmizelé pachy. Vycházejí přitom z vizuálních a psaných …

číst více

Šest počítačových her, díky nimž zazáříte v dějepise

Dějepis lze učit i jinak než koukáním do map a pročítáním učebnic. Vybrali jsme pro vás šest her, které vás budou nejen bavit, ale zároveň se vám poskytnout unikátní náhled do historie. Jo, a polovina z nich jsou od českých vývojářů. Toulky starověkem Assassin’s Creed je co do rozsahu monstrózní projekt společnosti Ubisoft. K dnešku čítá už …

číst více

Disidenti i komunisté. Kdo byli rektoři UK, díl druhý

Víte, že Karlovu univerzitu chvíli vedl úspěšný šachista nebo komeniolog (specialista na Jana Amose Komenského)? Ve druhém dílu našeho seriálu o rektorech UK si posvítíme na muže, kteří stáli v čele nejstarší české univerzity ve 20. a 21 století. Dvojnásobný rektor Šestkrát prvorepublikový ministr financí, guvernér Československé národní banky, profesor oboru národního hospodářství na Vysokém učením technickém v Brně. …

číst více

Nacisty inspirovaly britské školy. Chtěli podle nich učit nové vůdce

Druhá světová válka skončila před více než 70 lety. Jako největší konflikt v dějinách lidstva ale stále zůstává v centru zájmů vědců a odborníků. Jedním z nejnovějších poznatků o druhé světové válce je ten, že elitní německé školy, které měly za úkol vycvičit budoucí vůdce třetí říše, použily jako svůj vzor britské soukromé školy typu Eton a Harrow. …

číst více