Otroky jsme neměli, ale profitovali jsme z nich, přiznala Cambridge

9. 10. 2022 | Aktuality

stipendiumPrestižní britská univerzita Cambridge přiznala, že profitovala z otrokářství, sama ale žádné otroky vlastnit neměla. Vyplývá to ze závěrů studie, kterou si škola nechala zpracovat. Univerzita se vzhledem k výsledkům nyní rozhodla rozšířit stipendijní programy pro černošské studenty. V plánu má také financování dalšího výzkumu otrokářství.

Konkrétní profit univerzity Cambridge z otrokářství měl spočívat v tom, že škola přijímala dary od lidí, kteří své jmění získávali díky obchodu s otroky, nebo vlastníků plantáží. Investovala také do společností, které se na otroctví podílely.

„Nejen, že tato finanční angažovanost pomohla usnadnit obchodování s otroky, ale navíc přinesla univerzitě velmi významné finanční benefity,“ odhaluje závěr studie.

Kromě financování dalšího výzkumu odvrácené strany kolonizace, chce Cambridge uspořádat výstavu na téma otrokářství a moc. Věhlasné Fitzwilliamovo muzeum, kde se výstava bude pořádat, je jednou z budov, která vznikla právě díky penězům z obchodu s lidmi. Škola chce také prohloubit spolupráci s univerzitami v Karibiku a Africe. Navýšit chce postgraduální stipendia pro černošské britské studenty.

Cambridge již v minulosti čelil kritice kvůli tomu, že měl při přijímacích zkouškách znevýhodňovat černošské uchazeče. Kvůli tomu založil britský rapper Stromzy stipendium, které dvěma černošským studentům zaplatí studium na čtyři roky.

„Není v naší moci napravit historické křivdy, můžeme však začít tím, že je přiznáme,“ komentoval výsledky studie vicekancléř univerzity Cambridge Stephen Toope. „Poté, co jsme odhalili vazby naší univerzity na děsivou historii zneužívání, nás závěry studie povzbuzují, abychom ještě usilovněji pracovali na řešení současných nerovností – zejména těch, které se týkají černošských komunit,“ doplnil.

Zdroj: Seznam Zprávy, Wikipedie

Další články k tématu

Hraní počítačových her jako vysokoškolský obor

Hraní počítačových her jako vysokoškolský obor

Mladým hráčům počítačových her se otevřou dveře na zahraniční univerzity, kde budou mít možnost studovat obory spojené s elektronickým sportem (esportem), zapojit se do univerzitních esportových týmů nebo získat stipendia. Za projektem stojí spojení profesionálního esportovního týmu eSuba a společnosti Education.cz, která se snaží pomoci nadaným středoškolákům i vysokoškolákům dostat se na zahraniční školy. „Podporujeme studenty …

Vysoká škola Newton zaplatí rok studia obětem tornáda

Vysoká škola Newton zaplatí rok studia obětem tornáda

Koncem června zasáhlo jižní Moravu tornádo. Vyžádalo si několik lidských životů a zničilo desítky domů. Pomoc obětem ničivého živlu nyní nabízí soukromá Vysoká škola Newton. Lidem ze zasažené oblasti poskytne stipendium ve výši ročního školného na bakalářské a magisterské studium. „Po zasedání představenstva školy jsme se rozhodli pro pomoc v podobě stipendia ve výši ročního …

Skrytý poklad. Rodina našla v kredenci diplom prvního rektora MENDELU

Skrytý poklad. Rodina našla v kredenci diplom prvního rektora MENDELU

Historicky cenný dokument se desetiletí skrýval v jednom pražském bytě. Bratři Krausovi více než sto let starý doktorský diplom prvního rektora Mendelovy univerzity Františka Bubáka objevili v kredenci, když procházeli pozůstalost po své matce. Diplom předali univerzitě do archivu. Nebylo to přitom poprvé, co na tubu s listinami bratři narazili. Vídali ji už jako malé děti. Až doteď ale …