Skrytý poklad. Rodina našla v kredenci diplom prvního rektora MENDELU

22. 8. 2022 | Aktuality

doktorský diplom prvního rektora Mendelovy univerzityHistoricky cenný dokument se desetiletí skrýval v jednom pražském bytě. Bratři Krausovi více než sto let starý doktorský diplom prvního rektora Mendelovy univerzity Františka Bubáka objevili v kredenci, když procházeli pozůstalost po své matce. Diplom předali univerzitě do archivu.

Nebylo to přitom poprvé, co na tubu s listinami bratři narazili. Vídali ji už jako malé děti. Až doteď ale nevěděli, jaký poklad doma vlastně měli. Diplom se ke Krausovým dostal pravděpodobně v šedesátých letech, když měnili byt s rodinou Bubákových. A někdejší rektor tam svůj diplom tehdy nejspíš zapomněl. Veřejnost si podle univerzity nyní budeme moci listiny prohlédnout na výstavách při zvláštních příležitostech.

Kromě doktorského diplomu se v tubusu ukrýval také členský diplom Masarykovy akademie. Na cennější z listin je podepsaný mimo jiné také slavný český básník Jaroslav Vrchlický. „Na diplomu jsou podpisy tří významných osobností. Známého českého bohemisty Jana Gebauera, filologa Václava Emanuela Mourka a také básníka Jaroslava Vrchlického, který byl v roli promotora. Vrchlický vystupující pod civilním jménem Emil Jakub Frida byl od roku 1893 jmenovaný profesorem evropské literatury na Univerzitě Karlově a tím se dostal i k Bubákově promoci,“ vysvětlil pro Deník.cz mluvčí Mendelovy univerzity a historik Filip Vrána.

František Bubák byl jedním ze zakladatelů Vysoké školy zemědělské v Brně, tedy dnešní MENDELU. Byl významným vědcem a ve své době patřil k největším evropským autoritám v oboru mykologie, tedy nauce o houbách. Zemřel v roce 1925 v Praze.

Zdroj: Deník.cz

Další články k tématu

Mendelova univerzita přišla o akreditaci na doktorské studium ekonomiky

Mendelova univerzita přišla o akreditaci na doktorské studium ekonomiky

Národní akreditační úřad odebral Mendelově univerzitě v Brně institucionální akreditaci pro doktorské studium ekonomických oborů. V praxi se to projeví tak, že škola si již nebude moct sama schvalovat nové studijní programy v doktorském typu studia pro ekonomické obory. Místo toho bude muset žádost o jejich povolení podat akreditačnímu úřadu. Na možné nedostatky na brněnské škole upozornila antiplagiátorská …

Mendelově univerzitě hrozí ztráta akreditace části doktorských programů

Mendelově univerzitě hrozí ztráta akreditace části doktorských programů

Rada Národního akreditačního úřadu odsouhlasila odebrání institucionální akreditace Mendelovy univerzity. Týká se to doktorských studijních programů v ekonomických vědách. Univerzitě zároveň odebrala možnost uskutečňovat doktorské studijní programy Ekonomika a management v češtině i angličtině. Rozhodnutí zatím není pravomocné, škola zváží další kroky. Úřad škole institucionální akreditaci odebral, protože Rada pro vnitřní hodnocení Mendelovy univerzity podle něj nedokázala …