Studium po třicítce

Studovat na univerzitě můžete v každém věku

Univerzitní brány jsou skutečně otevřeny všem zájemcům. Dokladem toho budiž programy univerzit třetího věku, zaměřené na zájmové vzdělávání seniorů. Těm poskytují nejen výuku na univerzitní úrovni, ale i nadstavbu v podobě nových kontaktů, setkání a zážitků.

číst více

Studentkou v pětatřiceti: Jsou to nervy

Po maturitě na vysokou školu. To je logická cesta většiny studentů. Někteří se však po cestě za vysokoškolským vzděláním poněkud zdrží. Některé nevezmou, a tak musí zkoušet své štěstí zase za rok. Někteří se snaží využít mládí a než opět zasednou do poslucháren, sbírají rok či dva zkušenosti v zahraničí. Jak to ale vypadá, když tato prodleva trvá patnáct let? O studiu s třemi dětmi, prací a třicítkou na krku jsme si popovídali se sociální pracovnicí Terezií Fojtíkovou.

číst více

Dětské koutky na vysokých školách

Návrat do učeben může být po delší pauze těžší, než jste sami očekávali. Někteří se pro další studium rozhodnou po mateřské dovolené – sice trochu vynucené, ale bezpochyby krásné izolaci. Jak ale zabavit ratolesti ve chvílích, kdy si znovu studující maminky a tatínkové potřebují zrovna odskočit na studijní, na přednášku či zkoušku? Existují naštěstí vysoké školy, které se rozhodly rodičům vyjít vstříc zřízením dětských koutků přímo na univerzitní půdě.

číst více

Celoživotní vzdělávání

Vysoká škola je od toho, abychom se něco naučili a získali diplom. I tak by se dalo zjednodušit, co je obecně známo o této vzdělávací instituci. Byla by to však chyba. Většina škol nabízí také program celoživotního vzdělávání, který vám umožní prohloubit znalosti v kratší době než klasické studium.

číst více

Doktorát a mateřství se nevylučují

Většina lidí nastupuje do doktorandského studijního programu ve věku, kdy jejich vrstevníci budují kariéru, zakládají rodinu, žijí již aktivním životem. Zvláště ženy se při rozhodování o své další akademické budoucnosti soustředí na volbu: rodina nebo studium. Pocit, že není možné obé skloubit tak, aby ani jedno nebylo odsunuto na „druhou kolej“, přetrvává. Jaké skutečně je být matkou-doktorandkou?

číst více