Zbraň v boji proti koronaviru: Systém z dílny TUL pomůže hygienikům najít ohnisko nákazy

30. 4. 2020 | Aktuality

TUL_EpiGISKdo, kdy a kde – to jsou otázky, na které potřebují znát odpovědi hygienici během epidemií, aby mohli zabránit dalšímu šíření nákazy. V současnosti, kdy celý svět čelí pandemii koronaviru, jsou tyto odpovědi ještě zásadnější. Tým kolem geoinformatika Jiřího Šmídy z Fakulty přírodovědně-humanitní a pedagogické Technické univerzity Liberec, proto uspíšil vývoj systému, díky kterému je možné potřebné údaje získat. Hygienici s ním v Liberci pracují již od března.

„Nový program z liberecké univerzity nám dovoluje evidovat všechny informace potřebné pro epidemiologické šetření jakékoliv epidemie. A to jsou informace o osobě, místě a času. Přesná práce s touto trojicí informací nám umožňuje mnohem lépe a rychleji identifikovat ohnisko nákazy, což je pro nás hygieniky zásadní,“ říká Vladimír Valenta, ředitel Krajské hygienické stanice Libereckého kraje.

Systém s názvem EpiGIS pracuje s geografickými informačními systémy. Díky tomu je z něj možné generovat mapy podle údajích o nákaze i grafy s časovými údaji. Podle Jany Prattingerové, ředitelky odboru protiepidemického krajské hygieny v Liberci, je největší výhodou systému EpiGIS schopnost evidovat kromě nakažených i testované osoby, u nichž se nákaza nepotvrdila, i ty, kterým byla pouze nařízena karanténa. Tato data mohou hygienici následně analyzovat a koordinovat podle nich další postup v boji s aktuální koronavirovou epidemií v Česku. Systém se ale dá využívat i v budoucnu pro boj s jakoukoliv epidemií.

„Epidemiologové musí řešit desítky dalších epidemií, které v průběhu roku přichází. A potřebují data o osobách, místě a čase rychle a přesně sbírat, prohlížet v mapách a analyzovat. A také komunikovat s veřejností: se starosty obcí, novináři, občany. Na to vše se náš projekt soustředím,“ vysvětluje autor systému Šmída.

Šmídu a jeho tým čeká ještě spoustu práce. Musí například stanovit přesný postup zadávání dat do sytému a určit, jak data následně analyzovat. Vyřešit musí také otázku přístupu do systému. Ten by v budoucnu mohla mít i veřejnost.

Na vývoji systému se kromě přírodovědné fakulty podílí také fakulty mechatroniky, informatiky a mezioborových studií, externí programátoři z firmy Coffee Workers a epidemiologové z Krajské hygienické stanice Libereckého kraje. V brzké době by vedle chytré karantény, kterou vláda postupně zavádí, bude podle epidemiologů EpiGIS budoucností hygienické služby.

Zdroj: TUL

Další články k tématu

Roušky s nanomateriálem univerzita vyrábět nebude

Roušky s nanomateriálem univerzita vyrábět nebude

V souvislosti s šířením jak koronaviru, tak obav z nákazy, se veřejnost i média častěji obracejí na Technickou univerzitu v Liberci s otázkou, zda by škola, která je kolébkou průmyslové výroby nanomateriálů a je jedničkou ve výzkumu v této oblasti, mohla vyrábět ochranné roušky s nanomateriálem. „Předně bych chtěla upozornit, že ústní rouška, byť s …

číst více
 Vyrábíme nanoroušky. Zájem o ně má i stát

Vyrábíme nanoroušky. Zájem o ně má i stát

16. března 2020 Původně to mělo být pár desítek kusů pro vnitřní potřebu, informace se ale rychle rozšířila dál a spustila se velká poptávka. Nyní vyrábíme roušky i pro Liberecký kraj, desítky kusů už jsme dodali liberecké krajské nemocnici. Rektor Brzezina dnes v Praze jednal o dodávkách výchozího materiálu pro roušky se zástupci několika ministerstev …

číst více
Studentka textilní fakulty TUL se dostala do žebříčku Forbes 30 pod 30. Ve světě prorazila s nanovlákny

Studentka textilní fakulty TUL se dostala do žebříčku Forbes 30 pod 30. Ve světě prorazila s nanovlákny

Časopis Forbes každoročně sestavuje žebříček 30 nejúspěšnějších mladých lidí z různých oborů. Letos se mezi třicítku Čechů a Češek, které vybírá redakce časopisu, zařadila také studentka Technické univerzity v Liberci (TUL) Markéta Klíčová. A není to poprvé, co se do top 30 pod 30 dostali studenti spjati s univerzitou na severu Čech. 26letá doktorandka fakulty textilní se dlouhodobě …

číst více