Zbraň v boji proti koronaviru: Systém z dílny TUL pomůže hygienikům najít ohnisko nákazy

30. 4. 2020 | Aktuality

TUL_EpiGISKdo, kdy a kde – to jsou otázky, na které potřebují znát odpovědi hygienici během epidemií, aby mohli zabránit dalšímu šíření nákazy. V současnosti, kdy celý svět čelí pandemii koronaviru, jsou tyto odpovědi ještě zásadnější. Tým kolem geoinformatika Jiřího Šmídy z Fakulty přírodovědně-humanitní a pedagogické Technické univerzity Liberec, proto uspíšil vývoj systému, díky kterému je možné potřebné údaje získat. Hygienici s ním v Liberci pracují již od března.

„Nový program z liberecké univerzity nám dovoluje evidovat všechny informace potřebné pro epidemiologické šetření jakékoliv epidemie. A to jsou informace o osobě, místě a času. Přesná práce s touto trojicí informací nám umožňuje mnohem lépe a rychleji identifikovat ohnisko nákazy, což je pro nás hygieniky zásadní,“ říká Vladimír Valenta, ředitel Krajské hygienické stanice Libereckého kraje.

Systém s názvem EpiGIS pracuje s geografickými informačními systémy. Díky tomu je z něj možné generovat mapy podle údajích o nákaze i grafy s časovými údaji. Podle Jany Prattingerové, ředitelky odboru protiepidemického krajské hygieny v Liberci, je největší výhodou systému EpiGIS schopnost evidovat kromě nakažených i testované osoby, u nichž se nákaza nepotvrdila, i ty, kterým byla pouze nařízena karanténa. Tato data mohou hygienici následně analyzovat a koordinovat podle nich další postup v boji s aktuální koronavirovou epidemií v Česku. Systém se ale dá využívat i v budoucnu pro boj s jakoukoliv epidemií.

„Epidemiologové musí řešit desítky dalších epidemií, které v průběhu roku přichází. A potřebují data o osobách, místě a čase rychle a přesně sbírat, prohlížet v mapách a analyzovat. A také komunikovat s veřejností: se starosty obcí, novináři, občany. Na to vše se náš projekt soustředím,“ vysvětluje autor systému Šmída.

Šmídu a jeho tým čeká ještě spoustu práce. Musí například stanovit přesný postup zadávání dat do sytému a určit, jak data následně analyzovat. Vyřešit musí také otázku přístupu do systému. Ten by v budoucnu mohla mít i veřejnost.

Mějte přehled o vysokých školách:


Nevíte, co studovat? Za 5 minut to zjistíte!    Spustit test

Na vývoji systému se kromě přírodovědné fakulty podílí také fakulty mechatroniky, informatiky a mezioborových studií, externí programátoři z firmy Coffee Workers a epidemiologové z Krajské hygienické stanice Libereckého kraje. V brzké době by vedle chytré karantény, kterou vláda postupně zavádí, bude podle epidemiologů EpiGIS budoucností hygienické služby.

Zdroj: TUL

Další články k tématu

Roušky s nanomateriálem univerzita vyrábět nebude

Roušky s nanomateriálem univerzita vyrábět nebude

V souvislosti s šířením jak koronaviru, tak obav z nákazy, se veřejnost i média častěji obracejí na Technickou univerzitu v Liberci s otázkou, zda by škola, která je kolébkou průmyslové výroby nanomateriálů a je jedničkou ve výzkumu v této oblasti, mohla vyrábět ochranné roušky s nanomateriálem. „Předně bych chtěla upozornit, že ústní rouška, byť s …

číst více
 Vyrábíme nanoroušky. Zájem o ně má i stát

Vyrábíme nanoroušky. Zájem o ně má i stát

16. března 2020 Původně to mělo být pár desítek kusů pro vnitřní potřebu, informace se ale rychle rozšířila dál a spustila se velká poptávka. Nyní vyrábíme roušky i pro Liberecký kraj, desítky kusů už jsme dodali liberecké krajské nemocnici. Rektor Brzezina dnes v Praze jednal o dodávkách výchozího materiálu pro roušky se zástupci několika ministerstev …

číst více
Technické školy bojují s koronavirem. Vyrábí štíty i zabijáky virů

Technické školy bojují s koronavirem. Vyrábí štíty i zabijáky virů

Společně s pandemií koronaviru čelí prakticky celý svět také nedostatku ochranných pomůcek jako jsou roušky, respirátory nebo ochranné obleky. Aby se Česká republika nemusela spoléhat pouze na dodávky zdravotnického materiálu ze zahraničí, na pomoc přispěchaly i technické univerzity po celé zemi a samy začaly s výrobou i vývojem pomůcek, z nichž některé před koronavirem nejen chrání, ale …

číst více