Zájem o zdravotnické obory roste. Hlásí se na ně i zahraniční studenti

14. 9. 2021 | Aktuality

zdravotnické oboryŽáci základních škol i středoškoláci si častěji vybírají zdravotnické obory. Zájem uchazečů narostl v průměru minimálně o třetinu, některé školy ale evidují i 50procentní nárůst zájmu. Vyplývá to z údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ).

„V posledních letech výrazně roste zájem o zdravotnické obory, a to nejen mezi žáky středního vzdělávání s maturitou, ale i mezi studenty VOŠ a VŠ,“ uvádí ČSÚ.

O tom, že bude letos velký zájem o zdravotnické obory, informovaly školy již v dubnu, tedy v době podávání přihlášek. V důsledku toho některé školy už dopředu upozorňovaly, že budou muset některé zájemce o studium odmítnout.

„Letošní zájem o studium všech, ať už klinických, tedy ošetřovatelských oborů, tak technických oborů, je enormní. Ani v předchozích letech netrpěly zdravotnické školy nedostatkem zájemců. V nabídce středních odborných škol ty zdravotnické zaznamenávaly vždy převis, ale nikdy to nebyla více než čtvrtina. V letošním roce ale vnímáme napříč celou republikou opravdový boom zájemců o studium,“ uvedl již dříve pro iDNES Karel Štix, předseda Asociace zdravotnických škol. Kromě Čechů míří na zdravotnické obory častěji také studenti ze zahraničí.

Cizinců na českých školách přibývá

Ve školním roce 2020/2021 tvořili zahraniční žáci přibližně tři procenta z celkem 962 tisíc žáků základních škol. Ještě před deseti lety to bylo o procento méně. Na české základní školy nejčastěji míří ukrajinské, slovanské a vietnamské děti. Následují je Rusové a Mongolové.

O studium na vysokých školách v ČR mají pak celkově největší zájem Slováci. Mezi nejvyhledávanější obory u cizinců patří informační a komunikační technologie a zdravotní a sociální péče.

Zdroj: iDNES.cz

Další články k tématu

Přihlášku na VŠE je možné podat do 30. dubna

Přihlášku na VŠE je možné podat do 30. dubna

Do uzávěrky přihlášek na bakalářské a navazující magisterské studium v češtině na VŠE zbývají poslední týdny. Přihlášky na Fakultu financí a účetnictví, Fakultu mezinárodních vztahů, Fakultu podnikohospodářskou, Fakultu informatiky a statistiky a Fakultu managementu mohou zájemci podávat do 30. dubna 2021. Národohospodářská fakulta přijímá přihlášky do 31. května 2021. V návaznosti na úpravy maturitních zkoušek, …

číst více
Některé školy pozmění výuku, budou klást větší důraz na informatiku

Některé školy pozmění výuku, budou klást větší důraz na informatiku

České školství letos projde změnou. Přibližně pětina základních škol začne od září využívat upravený vzdělávací plán, který bude klást větší důraz na informatiku. Vyplývá to z údajů Národního pedagogického institutu, který pořádá on-line workshopy a webináře pro vyučující zaměřené právě na nadcházející změny. Změna ve výuce bude postupná. Na nový systém by měl první stupeň …

číst více
Nejlepší konverzační bot je z ČVUT! Studenti vyhráli 11 milionů

Nejlepší konverzační bot je z ČVUT! Studenti vyhráli 11 milionů

Tým studentů z institutu informatiky, robotiky a kybernetiky ČVUT získal první místo v soutěži Alexa Prize Social Bot Grand Challenge, kterou pořádá společnost Amazon. Jejich bot Alquist uspěl v konkurenci prestižních amerických škol jako nejlepší i nejvtipnější. „Ve finále chatbot Alquist porazil všechny své americké konkurenty ze Stanfordovy univerzity (2. místo), University at Buffalo (3. místo), Kalifornské …

číst více