VědaFest aneb Dejvice opět ožijí vědou

12. 6. 2024 | Tiskové zprávy

VědaFestLetošní dvanáctý ročník VědaFestu na téma „Věda vzdělává“ zaplní už za týden, tedy ve středu 19. června, od půl deváté ráno do sedmi hodin večer Vítězné náměstí v Dejvicích. V jednodenní akci se opět spojí nejen vědecké instituce napříč republikou a stejně jako v předešlých ročnících ukážou, že objevit, poznat a zažít má svůj nezastupitelný význam.

 Zábavným vědeckým festivalem pod širým nebem již tradičně v předposledním týdnu školního roku ožije dejvický „Kulaťák“. VědaFest je přehlídkou všeho zajímavého a užitečného, co věda do života přináší. Objevovat, poznávat a zažít – to je hlavní motto VědaFestu.

„Ať vás zajímá jakýkoli vědní obor, na VědaFestu ho najde každý návštěvník. Ať velký, nebo malý,“ říká za organizátory Tamara Mašatová z DDM hl. m. Prahy.

Návštěvníci mohou objevovat vědu ve 113 stanech na trávníku a zároveň během dne sledovat program na festivalovém pódiu. Kromě chemických show se můžete těšit i na stavební show, na práci psích detektivů a na vyhlašování vítězů festivalové soutěže. Všichni se mohou utkat v kvízu „Chytrá hlava“ o den v ZOO šitý na míru, předplatné časopisu ABC, inženýrský balíček ČVUT nebo chemii v tašce od VŠCHT.

VědaFest

Společnost PPG, výrobce nátěrových hmot a hlavní partner festivalu, který v České republice vyrábí Primalex a sdružuje oblíbené malířské značky, jako jsou Balakryl a Bondex, má pro návštěvníky připraven interaktivní workshop o záhadách vzniku a míchání barev.

„V PPG jsme se zavázali chránit a zkrášlovat svět. Letos proto vstupujeme do druhého roku partnerství s VědaFestem, abychom pomohli vzdělávat novou generaci lídrů ve vědeckých oborech. Pro PPG pracují nadšení chemici a technici, které tyto obory v mládí zaujaly, a pevně věřím, že na VědaFestu podnítíme zvědavost i těch nejmladších návštěvníků,“ říká Jan Šipan, obchodní ředitel PPG pro Česko, divize Architectural Coatings.

Zažijete vědeckou realitu skutečnou i virtuální. Na tu skutečnou si sáhnete. Zažijete stavební objevy s ČVUT, chemické objevy s VŠCHT; že zemědělství v dnešní době je věda, ukáže Česká zemědělská univerzita, že i rostliny mohou být nemocné a jak je léčit, ukáže Výzkumný ústav rostlinné výroby. Co vše je třeba zjistit pro předpověď počasí, si zkusíte s Českým hydrometeorologickým ústavem. S Univerzitou Karlovou vstoupíte do světa lékařských věd, stanete se historikem a nahlédnete do minulosti nebo objevíte záhady zapomenutého písma. Pražské vodovody a kanalizace naučí, jak hospodařit s vodou a jak se čistí pražská voda, podíváte se, jak vypadá radioaktivita s firmou Advacam, stavební objevům se můžete věnovat i s firmou Strabag, seznámíte se s principem parního stroje a silou páry na funkčních modelech, uvidíte práci celníků a experti z Kriminalistického ústavu Praha odhalí jedinečnost papilárních čar. S vědci z Vysokého učení technického v Brně si připravíte bublinky do čaje a vědecky uvaříte. S odborníky z Biologického centra budete přítomni pitvě myši, otočný Besip a Planetum trenažér vyzkouší vaši odolnost. Význam objevů Leonarda da Vinci pro moderní dobu odhalí DDM Praha 9.

Ale užijete si i virtuální realitu v mnoha oborech. S bibliobusem Městské knihovny můžete projít knihovnou v několika historických obdobích, s Akademií řemesel postavit zeď nebo opravit kapající kohoutek. Nebo se s ČVUT projdete nad mrakodrapy. „A věřte, že to nebude jediný opravdu zajímavý zážitek, který ve stáncích a expozicích našich fakult a součástí uvidíte. Jsem opravdu rád, že VědaFest přibližuje techniku a vědu širokým vrstvám a že u toho ČVUT již tradičně bude,“ zve návštěvníky rektor ČVUT Vojtěch Petráček.

Nebude chybět ani současné žhavé téma. Prostor pro dotazy týkající se umělé intelligence nabídne veřejná debata Co umělá inteligence je a není: mýty a fakta“. Učastníci se mohou ptát na vše, co je zajímá, čemu nerozumějí nebo čeho se obávají. Dopolední workshopy pro školy s názvem AI v kapse” pomocí her seznámí účastníky se základy práce s AI.

 

Program VědaFestu najdete na www.vedafest.cz

VědaFest je určen studentům a žákům středních a základních škol a zvídavé veřejnosti bez omezení věku. Vstup na akci je ZDARMA.

Další články k tématu

Absolventi Fakulty stavební ČVUT mají uplatnění v oboru jisté

Projektant, statik, rozpočtář, architekt, geotechnik, urbanista, vodohospodář, požární specialista, ekolog, krajinný inženýr, vedoucí jevištního provozu, projektový manažer, ekonom projektu, stavbyvedoucí, technolog, koordinátor BOZP, facility manažer, tvůrce audiovizuálních děl, koordinátor BIM, specialista na technické zařízení budov… a mnoho dalších profesí. Studium na Fakultě stavební ČVUT v Praze umožňuje uplatnit se v mnoha oborech a specializacích napříč širokým spektrem […]

číst více

Přemýšlíte o studiu IT?

Fakulta informačních technologií ČVUT v Praze nabízí studium všech oblastí informatiky a otevře vám cestu do všech odvětví. Určitě je důležité studovat to, co vás baví a dává vám smysl. Ještě váháte? Přečtěte si odpovědi na ty nejdůležitější otázky, které vám pomohou se rozhodnout. Co můžu přesně na FIT ČVUT studovat? Můžete si vybrat z […]

číst více

Porucha na vesmírné stanici! Simulace ČVUT vás promění v astronauta

Zajímalo vás někdy, jak se žije lidem ve vesmíru? Díky virtuální hře z dílny Fakulty elektrotechnické ČVUT si můžete vyzkoušet simulaci života na mezinárodní vesmírné stanici. Kromě rutinních úkolů simuluje hra i zásah vesmírným smetím. Veřejnosti by hra mohla být přístupná už příští rok v pražském planetáriu. „Uživatele čeká například pěstování rostlin, práce s mikroskopem, měření tělesných […]

číst více