Ústní maturita z češtiny dopadla hůř než loni, v cizích jazycích se studenti zlepšili

13. 8. 2020 | Aktuality

neúspěch ústní maturitaPandemie koronaviru měla zásadní dopad na letošní podobu maturitních zkoušek. Zmizela povinná slohovka, posunul se termín a příprava probíhala z velké části distanční formou on-line. Upraveno bylo i hodnocení žáků posledních ročníků středních škol – nikdo na konci roku nemohl propadnout. K maturitní zkoušce tak byli připuštěni i studenti, kteří by ji běžně neskládali. To je podle společnosti Cermat, která vyhodnocuje státní maturity, jeden z důvodů, proč letos byly letošní výsledky o něco horší než loni – třeba u ústní části maturity z češtiny nebo u didaktických testů.

Z celkového počtu 53 100 prvomaturantů konajících ústní zkoušky z češtiny i cizího jazyka neuspělo 4,3 procenta studentů jen z českého jazyka a 2,1 procenta pouze z cizího jazyka. Jedno procento neuspělo ani v jednom z obou předmětů.

Loni bylo u ústních maturit 48 500 žáků. Pouze z češtiny propadlo tehdy o 0,6 procentního bodu maturantů méně. V samotném cizím jazyce byla ale neúspěšnost nižší letos, a to o 0,2 procentního bodu.

Rozdíly byly i mezi jednotlivými obory škol. Nejlepších výsledků dosáhli studenti gymnázií, nejhorších studenti nástavbového studia. U ústní zkoušky z češtiny byl rozdíl mezi gymnázii a nástavbami 7,1 procentního bodu. Ještě větší rozdíl byl u výsledků didaktických testů, kde gymnazisté byli lepší o 37,5 procentního bodu.

Mějte přehled o vysokých školách:


Nevíte, co studovat? Za 5 minut to zjistíte!    Spustit test

Celkově se v didaktických testech studenti zhoršili. Podle výsledků, které již dříve zveřejnil Cermat, v nich neuspělo 17,7 procenta žáků, což bylo o 3,6 procentního bodu více než loni.

Zdroj:
ČTK, Novinky

Další články k tématu

Studenti stále nevědí, jestli bude povinná maturita z matematiky

Studenti stále nevědí, jestli bude povinná maturita z matematiky

Povinná maturita z matematiky je strašákem mnoha středoškoláků. Naděje na zrušení této plánované novinky vysvitla díky návrhu, o němž poslanci rozmlouvali začátkem prosince. Ani po třech hodinách diskuze však nebyli schopni dojít k rozhodnutí, a tak bylo projednávání odročeno. O věci se nerozhodlo ani při dalším jednání před Vánoci. Studenti tak stále netuší, jestli povinnou maturitu z matematiky …

číst více
Povinná maturita z matematiky se možná o dva roky odloží

Povinná maturita z matematiky se možná o dva roky odloží

Sněmovní školský výbor schválil pozměňovací návrh, který žádá odklad povinné maturity z matematiky o dva roky. Návrh prošel navzdory nesouhlasu ministerstva školství. Pokud návrh schválí i parlament, znamenalo by to, že povinnou maturitu z matematiky jako první budou skládat studenti, kteří budou maturovat na jaře roku 2023. „Odklad navrhujeme z toho důvodu, aby se připravila maturita …

číst více
Učitelé češtiny se bojí změn maturit a přijímaček na střední

Učitelé češtiny se bojí změn maturit a přijímaček na střední

Asociace češtinářů se obává, že kvůli změnám, které plánuje zavést ministr školství Robert Plaga, klesne kvalita maturit a přijímacích zkoušek na střední školy. Její předseda Josef Soukal uvedl, že ke zhoršení by mohly vést například změny v obsahu zkoušek. Podle něj současná podoba státní maturity a jednotných přijímacích zkoušek zaručuje větší objektivitu a podpořila pozitivní změny …

číst více