Větší počet maturantů a nižší úspěšnost. Matematiku nezvládlo téměř 18 procent středoškoláků

8. 6. 2020 | Aktuality

výsledky maturitCentrum pro zjišťování výsledků vzdělávání (CERMAT) v pondělí uveřejnilo výsledky státní části maturitních zkoušek. Neúspěšnost oproti loňskému roku stoupla u všech zkoušených předmětů. Podle CERMATU to způsobila opatření spojená s koronavirem, díky kterým byli k maturitě připuštěni i studenti, kteří by se za běžné výuky ke zkoušce nedostali. Letošní účast u maturit byla tak historicky rekordní.

Podle výsledků didaktických testů jde studentům stále více angličtina než matika. Zatímco u obávaného předmětu neuspělo 17,5 procenta studentů, u angličtiny to bylo jen necelých pět procent. V obou případech byla neúspěšnost mírně vyšší než loni. U Českého jazyka a literatury se neúspěšnost zvýšila téměř o čtyři procentní body na 14,1 procent.

Procentuálně nejvíc odpadlíků měla němčina. U didaktického testu neuspělo přes 26 procent studentů. Lépe si vedli maturanti ze španělského a francouzského jazyka, kde neúspěšnost nedosáhla ani čtyř procent. U didaktického testu z ruštiny neuspělo 11,4 procent studentů.

Ministr školství Robert Plaga i přes nárůst počtu neúspěšných hodnotí letošní státní maturity i vzhledem k okolnostem jako úspěšné. „Ukázalo se, že distanční online příprava i následná koncentrovaná příprava maturantů od 11. května ve školách zafungovala,“ uvedl Plaga.

Zdroj: