Uplatnění pro studenty historie: detektiv, analytik i filmař

14. 11. 2021 | Uplatnění studentů a absolventů

Uplatnění pro studenty historiePřesvědčení, že studenti dějin jistojistě skončí na pracáku, není podloženo fakty. Absolventi tohoto oboru mají totiž schopnosti, které mohou uplatnit v celé řadě odvětví. Během studia získají analytické dovednosti, naučí se řešit problémy, provádět výzkum – a přesně po takových lidech nejčastěji sahají zaměstnavatelé. Kde všude tedy vystudovaní historici mohou najít práci?

Genealog

Historie je jedním z oborů, které člověka učí, jak nacházet spojitosti mezi minulostí a současností. Genealogie je pak věda, kde přesně tuhle schopnost využijete. Jako genealog budete lidem pomáhat objevovat jejich kořeny a pomůžete jim najít jejich předky.

Historici, kteří si vyberou tuto kariérní dráhu, se naučí studovat rodné listy, svatební certifikáty a úmrtní listy, stejně jako záznamy o migraci, vlastnictví budov, či daňová přiznání. Uplatnění najdou genealogové v soukromém i veřejném sektoru. Nebo můžou rozjet vlastní byznys a stát se úzce zaměřeným soukromým očkem!

Hudební historik

Hudební historik studuje hudbu z historické perspektivy. Náplní jeho práce je zkoumat život hudebníků, dějiny hudebních žánrů či nástrojů.

Hudební historikové mohou pracovat jako vyučující, kurátoři muzeí nebo třeba knihovníci se zaměřením na hudební žánr, anebo na jakékoliv jiné pozici, která jim umožňují zužitkovat své znalosti. Můžou se také stát nezávislými autory, kteří publikují v časopisech, nebo prodávají vlastní knihy.

Dokumentární filmař

Dokumentární filmař je člověk, který používá skutečnost a pravdivé příběhy k vytvoření poutavých děl. Inspirací pro něj často bývá potřeba zachytit příběhy a názorové oblasti, kterým se dostatečně nevěnují mainstreamová média. Dokumentární filmař může být výzkumník, scenárista, fotograf, režisér, střihač anebo producent. Může pracovat na volné noze, anebo se stát součástí produkční společnosti.

Průvodce

Na historiky se rozhodně nemusí jen prášit v archívech. Pokud jste charizmatičtí a rádi komunikujete s lidmi, práce průvodce je pro vás ta pravá. Provázet můžete lidi po památkách, turisticky žádaných místech či muzejních výstavách. Vaším úkolem bude udělat z prohlídky skutečný zážitek.

Kromě toho, že musíte jako průvodce mít perfektní přehled o tématu, nesmí vám chybět také dobrá paměť, schopnost poutavě vyprávět příběhy a skvělé komunikační dovednosti.

Dramaturg

V tomto oboru používají historici své vzdělání k tomu, aby přispěli k rozvoji divadelního světa. Divadelní dramaturgové spolupracují s autory her a samotnými divadly. Jejich úkolem je dohlédnout na to, aby adaptace her byly kulturně a historicky přesné. Ověřují historická fakta a dohlíží na to, že použité kostýmy, kulisy, jazyk či účesy herců odpovídají dané době. Své analytické schopnosti používají k tomu, aby pomohli autorům, režisérům a hercům produkovat autentické historické divadelní hry.

Historik

A konečně je tu samotná práce historika. I ta ale může být nesmírně rozmanitá! Vystudovaný historik může totiž využít své výzkumné a analytické dovednosti a kritické myšlení k tomu, aby sbíral data v prakticky jakémkoliv oboru. Uplatní se třeba jako firemní analytik nebo datový specialista.

Historikové mohou také pomáhat uchovat historicky cenné dokumenty a artefakty psaním zpráv a knih, pracovat jako lektoři, v muzeích jako kurátoři nebo třeba v produkčních společnostech či vládních agenturách. Anebo můžou zůstat úplně nezávislí a vytvořit své vlastní epické historické veledílo!

Zdroj: College Cures

Další články k tématu

Vybrali jste si správně? Zjistěte, na jakou práci se hodíte

Vybrali jste si správně? Zjistěte, na jakou práci se hodíte

Studium často určuje, jakým směrem se budou ubírat vaše kariérní kroky. Prakticky v každém oboru je ale nabídka pestrá a požadavky na konkrétních pozicích se různí. Jak si tedy vybrat směr, kterým se po studiu budete ubírat a jak zjistit na jakou práci se hodíte? Zjistěte, kým jste Může vám to připadat jako klišé, ale jestli …

číst více
Kaufland jako zaměstnavatel v novém dizajnu a s mottem „Čas na změnu“

Kaufland jako zaměstnavatel v novém dizajnu a s mottem „Čas na změnu“

Začátkem února společnost Kaufland uvádí do života nový dizajn své zaměstnavatelské značky a podpoří ho rozsáhlou HR kampaní. „Snažíme se dostat se tak blízko našich cílových skupin, jak to jen jde. A právě tam – v autentických a pro ně jedinečných okamžicích, je oslovit. Opouštíme zavedené cesty HR marketingu a snažíme se v lidech nejprve nastartovat úvahy …

číst více