Univerzita studentům nabídne kurzy štěstí. Reaguje na rostoucí počet sebevražd

26. 6. 2019 | Aktuality

Neuroscientists with a giant chart of human brain and a heart iconZa poslední tři roky zemřelo na University of Bristol 12 studentů. U většiny z nich šlo o sebevraždu. Část veřejnosti univerzitu kritizuje, že psychickému stavu studentů nevěnuje dostatek pozornosti. V reakci na to škola uvedla, že od příštího roku nabídne předmět zaměřený na štěstí a jak jej v životě dosáhnout.

Bude se jednat o dvanáctitýdenní kurz, za který absolventi získají plnohodnotné kredity nutné k úspěšnému ukončení studia. Cílem předmětu bude naučit studenty najít psychickou rovnováhu; jeho součástí budou kromě přednášek i praktické úkoly. V rámci přednášek budou studenti diskutovat o tom, zda je míra štěstí u jednotlivce genetickým předpokladem, jak štěstí ovlivňuje mysl a jakou roli hraje štěstí v kulturním prostředí.

V praktické části kurzu si studenti například budou muset vybrat jedno ze sedmi cvičení a po týdnu reflektovat, jaký mělo cvičení efekt na jejich psychický stav. Mezi těmito cvičení bude třeba delší spánek, meditace, vyjadřování vděčnosti za lidi a věci v jejich životě či konání dobrých skutků.

Předmět bude vyučovat profesor psychologie Bruce Hood. ,,Očekáváme, že si předmět zapíší stovky studentů nejen z fakulty psychologie, ale napříč všemi obory,’’ uvedl Hood. Profesor je nadšený, že se univerzita rozhodla předmět nabízet a udělovat za něj kredity, což bude studenty motivovat věnovat předmětu větší pozornost, než kdyby nebyl hodnocený.

University of Bristol se při navrhování předmětu inspirovala na americké Yale University, kde se na kurzy zaměřené na kvalitu života přihlásila čtvrtina studentů psychologické fakulty a další desítky tisíc studentů různého zaměření se kurzu účastnilo online.

Zdroje: The Independent, Seznam Zpravy

Další články k tématu

Student práv po neúspěchu u státnic spáchal sebevraždu

Student práv po neúspěchu u státnic spáchal sebevraždu

Student Právnické fakulty Univerzity Karlovy skládal závěrečnou zkoušku po pětiletém studiu. Ze dvou okruhu získal hodnocení výborně, v jednom však nedostatečnou, kvůli které u zkoušky celkově neuspěl. Následně spáchal sebevraždu. S informací přišel týdeník Respekt. Podle školy se jednalo o nadaného studenta, kterého čekala zářná kariéra (jméno vzhledem k citlivosti případu Respekt neuveřejnil). Jeden z učitelů z fakulty tvrdí, …

číst více
Mendelova univerzita pomáhá zkoumat dopad koronaviru na psychiku lidí

Mendelova univerzita pomáhá zkoumat dopad koronaviru na psychiku lidí

Zdravá psychika je důležitá nejen pro vlastní pocit pohody. Ovlivňuje i chování lidí na trhu, které bude jedním z rozhodujících faktorů při znovunastartování ekonomik, které po celém světě zabrzdila pandemie koronaviru. Odborníci se proto v současnosti snaží zjistit, jak pandemie a s ní spojená omezení ovlivňuje každodenní život lidí, jejich vztahy i chování. Do průzkumu COVID-19 se …

číst více
Denně jsem na telefonu sedm hodin. Čtyři z deseti studentů mají problém se závislostí

Denně jsem na telefonu sedm hodin. Čtyři z deseti studentů mají problém se závislostí

Březnová studie univerzity King‘s College přišla se znepokojivým zjištěním. Téměř 40 procent studentů je závislých na chytrých telefonech. Dotazníkové šetření na 1043 respondentech z londýnské školy také odhalilo souvislost mezi nadměrným užíváním telefonů a kvalitou spánku. A jak jsou na tom čeští studenti? Anketa VysokéŠkoly.cz ukazuje, že se se závislostí se potýkají i oni. Studie …

číst více