Ubytování pro studenty zdražilo a je méně dostupné

15. 9. 2022 | Studentský život

Ubytování pro studentyRuská agrese na Ukrajině, dramatický nárůst cen energií, inflace a doznívající dopady koronavirové pandemie – i kvůli tomu mají letos studenti problém sehnat ubytování. Koleje i priváty jsou dražší a není jich dost. Studenti, kteří se se začínajícím akademickým rokem plánují stěhovat, se tak musí připravit na komplikace. Situace se navíc v průběhu roku může ještě zhoršit.

Koleje zdražují

Současná situace má dopad na ceny bydlení na vysokoškolských kolejích. Univerzita Karlova zdražila v průměru o devět procent již v červnu tohoto roku. Ceny za koleje se pohybují mezi 3500 až 6665 korunami měsíčně. Podobně je na tom i pražská ČVUT, kde studenti zaplatí od 3500 do šesti tisíc. Na VŠE pak studenti mohou za kolej platit až 7560 korun měsíčně.

„K navýšení cen dochází po roce, kdy jsme ceny zvyšovali o inflaci. Koleje VŠE zvyšují ceny o 10 procent. U nově zrekonstruovaných pokojů dochází k navýšení v průměru o 18 procent,“ vysvětlila Martina Mlynářová z oddělení marketingu VŠE.

Připlatí si i studenti v Brně. Cena kolejí Masarykovy univerzity narostla v průměru o tisíc korun měsíčně. Hlavním důvodem zvýšení cen je podle Radima Sajbota, tiskového mluvčího univerzity, nárůst cen energií.

Podle Sajbota však ani zvýšení kolejného plně nepokryje skutečný nárůst plateb za energie. „Pokud bychom se rozhodli promítnout takto razantní nárůst cen energií v plné výši do konečné ceny kolejného, bylo by to pro spoustu studentů skutečně likvidační. Už teď víme, že nás to bude stát minimálně 60 milionů korun ročně,“ varuje Sajbot. Dodal, že univerzita bude významnou část nákladů hradit sama.

Nejen v Praze je draze

Zvyšují se také ceny privátního bydlení prakticky po celém Česku. Nejrychleji ze všech měst rostou aktuálně ceny ubytování v Českých Budějovicích, Pardubicích a Zlíně. Naopak nejmenší nárůst zatím z větších měst zaznamenaly Ostrava, Plzeň a Hradec Králové. Vůbec nejdražší je pak ubytování v Praze a v Brně.

Podle serveru Seznam Zprávy proto studenti tak pravděpodobně letos navážou na trend z roku 2018, kdy kvůli volnější kapacitě bydlení i cenám budou stále častěji mířit za hranice velkých měst. To před čtyřmi lety vedlo k výraznému protažení dojezdové doby do školy. V Praze a okolí se studenti spokojili s tím, když měli školu 80 minut od domova.

Komplikace pro studenty

Studenti z chudších rodin se kvůli rostoucím nákladům mohou snadno ocitnout ve finanční nouzi. V lepším případě si budou muset ke škole najít práci, v tom horším si studium nebudou moct vůbec dovolit. A nemusí je zachránit ani stipendium.

Ubytovací stipendium se zpravidla pohybuje v řádech několika tisíc korun a nestačí ani na měsíční náklady za ubytování. Studenti mohou získat také sociální stipendium, ani to ale nestačí na zaplacení bydlení na celý akademický rok. Ceny ubytování mohou navíc kvůli inflaci dál růst, což muže studenty zaskočit v průběhu semestru. O kolik ceny ještě porostou zatím není jasné a studenti tak zůstávají nejistotě.

Hodně studenů, málo ubytování

Kromě narůstajících cen studenti řeší také problém s nedostatečnými ubytovacími kapacitami. Hledání ideálního bydlení jim tak letos zabere víc času. V některých případech pak budou muset slevit ze svých nároků. To se týká třeba studentů, kteří chtějí bydlet sami nebo v párech.  V průměru vyjde jednotlivcům nebo dvojicím bydlení až o tisícikorunu za měsíc dráž než větším skupinám.

Zdroj: Seznam Zprávy, Kurzycz, Praha IN

Další články k tématu

Ježek nebo gekon. Které zvíře si vzít s sebou na kolej?

Ježek nebo gekon. Které zvíře si vzít s sebou na kolej?

Někdy je domácí zvíře přesně tím, co člověk potřebuje, aby se zbavil stresu. Pokud bydlíte na koleji, vaše možnosti jsou omezené. Kolejní řád totiž často zakazuje přítomnost zvířat jako jsou psi nebo kočky. Navíc, během studia budete mít na mazlíčka jen minimum času, takže si musíte vybrat zvíře nenáročné na péči. Existuje ale celá řada …

číst více
Koleje vysokých škol mají milionové ztráty

Koleje vysokých škol mají milionové ztráty

Vysokoškolské koleje zaznamenaly kvůli pandemii koronaviru milionové ztráty. Krize se může navíc ještě prohloubit. Studenti totiž stále váhají, zda se budou hlásit na kolej v příštím roce. Některé koleje se snaží ztracené příjmy nahradit tím, že nabízejí levné ubytování turistům. Zájem je ale nízký. „Pokud se od září obnoví prezenční výuka, předpokládáme za celý rok ztrátu …

číst více
Chceš být jaderný fyzik? Na vysoké školy se můžeš hlásit i v září

Chceš být jaderný fyzik? Na vysoké školy se můžeš hlásit i v září

Pokud vám utekly všechny termíny, maturovali jste v září nebo jste se zkrátka nedostali na svůj vysněný obor, nezoufejte, máte ještě čas! Během září se můžete přihlásit na tři státní vysoké školy, kde nebudete muset hradit školné. Většina z nich navíc bere bez přijímacích zkoušek. Budoucnost v jádru Fakulta jaderná a fyzikálně inženýrská Českého vysokého učení technického …

číst více