Tramvaje budoucnosti budou bez řidičů

24. 3. 2020 | Aktuality

tramStudenti Západočeské univerzity v Plzni navrhli tramvaje budoucnosti. Budou se řídit samy a jeden z modelů dokonce pomůže čistit ovzduší.

„Tématem konstrukce a designu exteriéru bylo navrhnout stroj vhodný pro sériovou výrobu a reflektující technický pokrok,“ objasnil projekt Jan Korabečný, vedoucí ateliéru Produktový design II. Fakulty designu a umění Ladislava Sutnara. Výsledné návrhy hodnotila společnost Škoda Transportation.

Soutěže se zúčastnily dva týmy, z nichž každý přišel s rozdílným návrhem. První tým vytvořil návrh tramvaje na vodíkový pohon, která by zároveň využívala čističku ovzduší a tím by za jízdy zlepšovala kvalitu vzduchu v městském prostředí.

Interiér tramvaje má zvýšené bočnice, čímž má v pasažérech vyvolat dojem bezpečí. Exteriér pak pracuje s jednoduchými zaoblenými tvary a zvýrazňuje prostor dveří. Studenti se v tomto případě soustředili na to, aby tramvaj na lidi působila jako přátelský robot, v němž budou moci pohodlně cestovat.

Druhý tým kladl důraz na estetickou stránku tramvaje a chtěl ji povýšit na umělecké dílo. Tato autonomní tramvaj by využívala bateriový pohon a její celková délka by činila dvanáct metrů. Tramvaj by jako deformační zóny využívala měchy.

„Obě tramvaje vypadají skvěle. Studenti přemýšleli nad tím, jaká je struktura cestujících, komplexně uvažovali o bezpečnosti a o ekonomickém využití prostoru tramvaje,“ ohodnotil výsledky práce student Jiří Vokoun, produktový manažer společnosti Škoda Transportation.

Mějte přehled o vysokých školách:


Nevíte, co studovat? Za 5 minut to zjistíte!    Spustit test

Zdroj:https://www.denik.cz/

Další články k tématu

Středoškoláci se zúčastní mezinárodní soutěže robotických vozítek

Středoškoláci se zúčastní mezinárodní soutěže robotických vozítek

Plzeňský kraj a Západočeská univerzita v Plzni společně pořádají mezinárodní robotickou soutěž ROBO-VOZÍTKO PLZEŇ 2020. Soutěžící dostanou za úkol zkonstruovat robotické vozítko, představit ho mezinárodní porotě v anglickém jazyce a projet s ním co nejrychleji vytyčenou dráhu. Každé vozítko musí navíc po dráze převést pohár vody, kterou nesmí rozlít. Porota ocení ta vozítka, která po dráze přejedou nejrychleji …

číst více
Ještě máte šanci podat přihlášku ke studiu na FEL ZČU

Ještě máte šanci podat přihlášku ke studiu na FEL ZČU

Fakulta elektrotechnická prodloužila termín pro podání přihlášek do bakalářského i navazujícího magisterského studia do 28. 4. 2019. „Reagujeme tím na vysokou poptávku po absolventech technicky zaměřených oborů v elektrotechnickém průmyslu.“ uvádí děkan Fakulty elektrotechnické, Zdeněk Peroutka. Slova děkana potvrzuje i průzkum, který v roce 2018 zveřejnila společnost ManpowerGroup. Z provedeného průzkumu vyplývá, že na trhu je především nedostatek …

číst více