Titul nejlepší designové diplomky má židle a džínové šaty

22. 10. 2022 | Aktuality

DesignblokMinulý týden proběhl 24. ročník Designbloku, mezinárodní přehlídky módy a designu. V rámci přehlídky vybírala porota také nejlepší diplomku v oborech produktového a módního designu v soutěži Diploma Selection. Vítězové byli vyhlášeni v pražské kapli Sacre Coeur a obdrželi cenu 1000 eur spolu s možností vlastní prezentace na příštím Designbloku.

Jako vítěze v odvětví produktový design porota vybrala Matthiase Gschwendtnera. Ten oslovil na půl opracovanou dřevěnou židlí. Designér pracující na pomezí tradičních řemesel a nejmodernějších technologií žije a tvoří v Berlíně.

V oboru módního designu vyhrála Caoimhe Dowlingová. Jedním z jejích výtvorů byly džínově modré šaty s kápí. Autorka o projektu říká, že reaguje na éru covidu, kdy „jsme v cynismu a deziluzi mohli vidět příležitost k větší změně“. Mladá designérka se snažila obměnit tradiční krejčovské postupy.

„V dobách krize je více než kdy jindy nutné podpořit mezinárodní dialog a kreativní spolupráci. Diploma Selection je platformou, která v této tendenci pokračuje. Umožňuje studentům předvést svůj talent a zároveň představuje mezinárodním fórum pro inspiraci a výměnu zkušeností,“ říká o soutěži Diploma Selection ředitelka kulturního programu pro střední a východní Evropu Luisa Rathová.

Letos se do soutěže zapojilo 171 diplomantů ze 47 škol a 13 zemí včetně Česka. Z nich byla vybrána finálová třicítka. Soutěž pořádal již po osmé Designblok společně s European Union National Institutes for Culture Cluster Praha, což je seskupení sdružující národní kulturní instituty Evropské unie.

Zdroje: Designblok, Proti proudu

Další články k tématu

V Praze se otevřou dveře do srdcí mladých umělců

V Praze se otevřou dveře do srdcí mladých umělců

Již po jedenácté bude Praha hostit výstavu mladého umění. Mezi 12. a 20. listopadem budete moci navštívit Palác Hrzánů z Harasova v centru Prahy. Zde se ve 23 pokojích a chodbách ponoříte do světa architektury, volného umění a designu studentů z 13 českých vysokých škol, a letos poprvé také z několika zahraničních. Výstava je tzv. side-specific, to znamená, …

Masarykova univerzita otevírá nový studijní program pro designéry

Masarykova univerzita otevírá nový studijní program pro designéry

Brněnská Masarykova univerzita od září otevírá studijní program Design informačních služeb. Program vyniká svým individuálním přístupem a důrazem na praxi. Cílem studia bude propojit informační vědy s designérskými metodami. Podobný program zatím na žádné jiné škole v České republice není. Obor design informačních služeb vznikl na základě poptávky Masarykovy univerzity, která se sháněla po nových …

Vypěstujte si kreativitu jako návyk

Vypěstujte si kreativitu jako návyk

Vymýšlet nové nápady a snažit se být kreativní může být stresující. Někdy vám jednoduše dojde inspirace. Jak ale dokazují výzkumy, svou kreativitu můžete povzbudit celou řadou různých činností. A dokonce se z ní může stát i něco naprosto automatického. „Ačkoliv to může znít zvláštně, kreativitu si můžete vypěstovat jako návyk. To vám pomůže být produktivnější,“ uvádí …