Umění

Speciál O OBORECH: Adiktologie, kurátorství a nutriční terapeut

Láká vás pomáhající profese? Máte cit pro umění? Či se zajímáte o zdravou stravu a zdravý životní styl? Přinášíme vám vhled do tří ne zcela typických oborů, které by vás mohly zaujmout.

číst více

ČVUT zve studenty na letní školu multimediálních technologií

České vysoké učení technické v Praze nabízí studentům všech oborů přihlásit se na letní školu multimediálních technologií PULSEE 2013. Jde o třítýdenní intenzivní stáž pro Čechy i studenty ze zahraničí, kteří se zajímají o multimediální a scénickou tvorbu a interaktivní instalace. Letní škola se koná v termínu 8. – 28. července, přihlášku je třeba poslat do 10. června. Během stáže se účastníci naučí pracovat …

číst více

První ročník mezinárodního festivalu identity v Brně

Občanské sdružení REPT a studenti Masarykovy univerzity v Brně všechny srdečně zvou na první ročník festivalu, který se zaměřuje na středoevropskou identitu z pohledu vědy i umění. Tématem letošního festivalu je korupce a korupční chování. První ročník festivalu proběhne od 15. do 17. října 2010 na několika místech v Brně – v kavárnách, divadlech i v knihovně. Součástí budou panelové diskuze s hosty z řad odborníků (Transparency international, …

číst více

POROVNÁNÍ OBORŮ: Estetika

Co si představit pod tak širokým pojmem, jako je estetika? Že jde o nauku o krásnu ví asi každý, ale co je jejím obsahem ve chvíli, kdy se dostane na akademickou půdu a stává se klasickým studijním oborem, stejně tak jako třeba lékařství nebo informační technologie?

číst více

Konzervatoř: SŠ, VOŠ a dřina v jednom

Jakkoli konzervatoře vyvolávají u široké veřejnosti značný dojem exkluzivity, který si tyto školy určitě zaslouží, u žáků základních škol či jejich rodičů vyvolávají spíše respekt. Možná právě proto, že zkoušky ani samotné studium na nich nebývají zrovna snadné. Naštěstí však nízké sebevědomí nepostihuje každého, a tak dnes můžeme, třeba na divadelních prknech či v koncertních sálech, vídat opravdové špičky ve svém oboru, které „vychovaly“ právě konzervatoře…

číst více

Pět otázek pro… Petra Nikla

Kdybychom se pokusili představit Petra Nikla podrobným výčtem jeho povolání a činností, kterým se věnuje, zcela jistě bychom na něco zapomněli. Ve zkratce se však dá říci, že Petra Nikla živí jeho fantazie a bezedná kreativita. Na svá studia vzpomíná jako na dobu „neuvěřitelného bublání a nadšení“, kterou je třeba prožít co nejintenzivněji.

číst více

POROVNÁNÍ OBORŮ: Uměnovědná studia

Že umění někdy může být i věda dokládá obor, který u nás samostatně nabízejí celkem dvě vysoké školy. Nazývá se uměnovědná studia a jeho cílem je připravit takové odborníky, kteří mají nejen široký kunsthistorický rozhled, ale jsou schopni umění také správně teoreticky i prakticky interpretovat. (článek byl aktualizován 1. 12. 2009)

číst více

POROVNÁNÍ OBORŮ: Grafický design

„Kvalitní grafický design usnadňuje život, šetří peníze i přírodní zdroje, zvyšuje hodnotu značky, kterou propaguje, vydělává, komunikuje, informuje a pomáhá a je krásný.“ (Martin Pecina, Unie grafického designu). A kde se dobrému grafickému designu naučit? Je několik možností. Pozn. Článek byl aktualizován dne 15. 1. 2014 (-von-)

číst více