Student si chtěl vydělat na prázdniny. Nakonec rozjel start-up

29. 11. 2022 | Stojí za přečtení

studentský start-upBrian Spinner, student na Univerzitě v americkém Marylandu, si chtěl původně vydělat na výlet během jarních prázdnin. V březnu se tak společně s dalším studentem domluvili, že budou prodávat své nenošené oblečení před knihovnou univerzity. U jednorázového výdělku ale nezůstalo. Spinnera totiž napadlo, že vedle retro kousků může začít prodávat i oblečení vlastního designu. Založil tak start-up Old Town, New Clothes (česky Staré město, nové oblečení).

Ve svém podnikání klade Spinner důraz na komunitní aspekt značky. V praxi to funguje tak, že prodává oblečení, které mu věnují jeho fanoušci. Do své značky zahrnuje nejrůznější typy oblečení, takže si vybere každý. A k tomu přidává i vlastnoručně navrženou módu. „Aby se podnik udržitel, prodal jsem zatím víc věcí z druhé ruky než triček, která jsem vytvořil,“ vypočítává Spinner. I tak chce svůj podnik dál rozšiřovat.

Vedení podniku Spinnera podle jeho slov obohatilo jeho studium na vysoké škole, protože si díky němu uvědomil význam komunity. Podpora je důležitá pro všechny studenty. Ti, kteří při studiu zároveň podnikají, se bez ní ale podle Spinnera neobejdou.

Jako základ svého kreativního procesu Spinner vnímá personalizaci a jedinečnost oblékání. Jeho cílem je, aby každý kousek oblečení byl tak jedinečný jako člověk, který ho nakonec bude nosit. Vlastní designy si nejdřív načrtne na papír. V tiskárně, kterou si koupil, aby mohl svůj podnik rozšířit, je pak otiskne na oblečení.

Všechny své designy má Spinner v jediném sešitě. Díky tomu může svou tvorbu posouvat dál a vymýšlet nové věci. Třeba jak přetvořit komplex z vlastního rukopisu ve stylové triko. Na to, že škrábe jak koucour, ho upozorňovali už v dětství. „Na střední škole mi jednou učitel sebral esej a dal ji na projektor. Před celou třídou mě kritizoval a bylo to hrozné,“ vzpomíná Spinner. „Je fajn vědět, že víc než sto lidí v Old Townu teď nosí můj rukopis na zádech,“ dodává.

Umění miloval už v dětství, ačkoliv v něm roky na střední tuto lásku do určité míry potlačily. Díky podnikání si Spinner teď navíc uvědomil, že umění může mít mnoho různých podob, od sociálních sítí, přes design až po oblékání. Všechny tyhle věci nyní úspěšně kombinuje ve své značce.

Všem studentům, kteří by se chtěli do podobného podniku pustit, Spinner radí, aby začínali pozvolna, ale zároveň se nebáli riskovat. Pro Spinnera například bylo zpočátku těžké propagovat svůj podnik na sociálních sítích, protože se bál toho, co si o něm pomyslí ostatní. Svůj strach však překonal a vrhl se do práce. „Je důležité uvědomit si, proč to děláte a nezapomínat na to. Uvědomovat si smysl projektu vám pomáhá soustředit se na hodnoty a význam vaší práce, což vás posouvá dopředu,“ míní Spinner.

Navzdory vyčerpávajícímu studiu si Spinner pro svůj kreativní podnik vždycky najde čas. „Pokud pracujete na něčem, co vás nadchne, zařídíte si všechno tak, aby podnik fungoval,“ uzavírá student svůj příběh.

Zdroj: College Magazine

Další články k tématu

Soutěž Start Your Business hledá podnikavé studenty z MUNI

Soutěž Start Your Business hledá podnikavé studenty z MUNI

Pokud studujete na Masarykově univerzitě a máte nápad na vlastní podnikání, které byste chtěli rozjet, zapojte se do druhého ročníku soutěže Start Your Business. Úspěšní soutěžící mohou na svůj projekt dostat až 400 tisíc korun. Mimo to získají praktické zkušenosti a mentoring od odborníků. K účasti v soutěži nemusíte mít perfektní business plán. Soutěž má totiž mimo …

Ubytování pro studenty zdražilo a je méně dostupné

Ubytování pro studenty zdražilo a je méně dostupné

Ruská agrese na Ukrajině, dramatický nárůst cen energií, inflace a doznívající dopady koronavirové pandemie – i kvůli tomu mají letos studenti problém sehnat ubytování. Koleje i priváty jsou dražší a není jich dost. Studenti, kteří se se začínajícím akademickým rokem plánují stěhovat, se tak musí připravit na komplikace. Situace se navíc v průběhu roku může ještě …

V Praze se otevřou dveře do srdcí mladých umělců

V Praze se otevřou dveře do srdcí mladých umělců

Již po jedenácté bude Praha hostit výstavu mladého umění. Mezi 12. a 20. listopadem budete moci navštívit Palác Hrzánů z Harasova v centru Prahy. Zde se ve 23 pokojích a chodbách ponoříte do světa architektury, volného umění a designu studentů z 13 českých vysokých škol, a letos poprvé také z několika zahraničních. Výstava je tzv. side-specific, to znamená, …