Studentka textilní fakulty TUL se dostala do žebříčku Forbes 30 pod 30. Ve světě prorazila s nanovlákny

22. 2. 2021 | Aktuality

tul_klíčováČasopis Forbes každoročně sestavuje žebříček 30 nejúspěšnějších mladých lidí z různých oborů. Letos se mezi třicítku Čechů a Češek, které vybírá redakce časopisu, zařadila také studentka Technické univerzity v Liberci (TUL) Markéta Klíčová. A není to poprvé, co se do top 30 pod 30 dostali studenti spjati s univerzitou na severu Čech.

26letá doktorandka fakulty textilní se dlouhodobě zabývá vývojem nanovláken pro biomedicínské aplikace. Vyvíjí nanonáplast, která má zlepšit hojení po operacích tlustého střeva. Díky svému výzkumu se společně s kolegou Jakubem Erbenem dostala loni na stáž na jednu z nejprestižnějších škol světa, americký Harvard. Stáž kvůli koronaviru musela Klíčová přerušit, ale jakmile se situace zlepší, do USA se plánuje vrátit. Společně s předními bioinženýry se tam bude podílet na unikátním vývoji orgánů na čipu s nanovlákenou membránou, což je předstupeň k vývoji například umělé ledviny.

„Řešíme spolu s Jakubem, jak bychom mohli co nejdříve naši plánovanou stáž dokončit. Rozhodně se však nenudím, pokračuji ve vývoji náplastí na krytí anastomóz, což je také zaměření mé disertační práce,“ říká Klíčová.

Za vývoj nanonáplastí získala Klíčová už v roce 2018 Cenu publika na mezinárodní soutěži mladých vědeckých talentů Falling Walls Lab v Berlíně. Nanonáplast ji vynesla také Cenu Euroregionu Nisa.

TUL měla v žebříčku 30 pod 30 zastoupení víckrát. V roce 2017 zařadila redakce do žebříčku absolventku fakulty textilní Kamilu Boudovou, která se zaměřuje na udržitelnou módu, a v roce 2016 se v žebříčku zaskvěli absolventi ekonomické fakulty Tomáš Hodboď, CEO vyhledavače módy Glami, a Michal Dvořák, vedoucí divize společnosti Preciosa Lighting, která vyrábí designová osvětlení.

Zdroje:
TUL, Forbes

Další články k tématu

Fakulty TUL evidují zvýšený zájem uchazečů. Může za to zřejmě pandemie

Fakulty TUL evidují zvýšený zájem uchazečů. Může za to zřejmě pandemie

Technická univerzita v Liberci letos zaznamenala zvýšený zájem uchazečů. Celkem se na ni v prvním kole přihlásilo 5500 lidí, o pětinu více než vloni. A počet zájemců možná ještě vzroste. Několik fakult univerzity totiž již otevřelo druhé kolo přihlášek. Podle děkanů fakult liberecké školy může za nárůstem zájmu stát mimo jiné i pandemie koronaviru. Díky …

Větší právní ochrana studentům. Funkci ombudsmana zavádí další fakulty

Větší právní ochrana studentům. Funkci ombudsmana zavádí další fakulty

Právní vztah mezi studenty a vedením vysoké školy a pedagogy je do značné míry nevyrovnaný. Pedagogové, popřípadě vedení školy, totiž rozhodují o tom, zda student uspěje u zkoušek i o možném vyloučení. Studenti mají pak jen omezené možnosti, jak se bránit. Jednotlivé fakulty českých univerzit se proto snaží posílit právní ochranu studentů zavedením funkce ombudsmana. …

Pikantnosti ze jmenování rektorů: Podvod s daty i satirický kabaret

Pikantnosti ze jmenování rektorů: Podvod s daty i satirický kabaret

Po pěti měsících zdravotních indispozic se prezident Miloš Zeman ujal ceremonií na Pražském hradě. Minulý týden jmenoval 11 nově zvolených rektorů českých veřejných vysokých škol. Kteří z nich povedou univerzity poprvé a kteří jsou rektorští matadoři? Komu prezident odmítl podat ruku? A kdo odstoupil jen pár dní po svém jmenování? Staronoví rektoři Petr Sklenička opět povede …