Studenti se bouří. Na Slezské univerzitě zrušili tělocvik

21. 4. 2024 | Aktuality

Na Slezské univerzitě zrušili tělocvikSlezská univerzita v Opavě už od příštího akademického roku nebude vyučovat tělocvik. Podle vedení školy jsou zatím ekonomické důvody i rapidní pokles zájmu o sportovní předměty, které jsou pro studenty nepovinné. Proti rozhodnutí se postavili studenti i absolventi.

„Je zarážející, že ačkoliv se ministerstvo školství rozhodlo jednoznačně podpořit pohyb u studentů jako takový, existují školy, které činí opačné kroky a jdou cestou rušení veškerých předmětů, které jsou zaměřeny na sport a pohyb. Zdá se nám, že takovéto rozhodnutí školy není příliš v pořádku, pokud jde proti oficiálnímu plánu instituce, která ji financuje,“ napsali studenti.

Poslední fakultou, která tělocvik vyučovala, byla Filozoficko-přírodovědecká fakulta. Studenti na ní mohli absolvovat předměty aerobik, badminton, florbal, fotbal, plavání, squash, stolní tenis a volejbal. V letošním roce fakulta navíc zavedla výuku jógy. Ministerstvo školství rozhodnutí o zrušení tělesné výchovy ovlivnit nemůže, výuku sportovních předmětů si totiž univerzity řeší samy.

„Ministerstvo školství nijak nestanovuje požadavky na výuku tělesné výchovy na vysokých školách. Nicméně připravilo plán Mládež v pohybu a ve zdraví na období 2024 až 2028, který se mimo jiné zabývá i problematikou vysokoškolského sportu,“ okomentovala situaci mluvčí ministerstva Tereza Fojtová.

Vedle úspor odůvodňuje Slezská univerzita zrušení tělocviku trvale klesajícím zájmem studentů. K poklesu došlo zejména v průběhu a po pandemii koronaviru. Letos si sportovní předměty zapsalo 97 studentů, loni 138 a předmět dodělalo 70 z nich. Před vypuknutím pandemie byl zájem až pětinásobný.

„Vedení fakulty si samozřejmě uvědomuje přínos pohybových aktivit pro zdraví vysokoškolských studentů. O této výuce se u nás opakovaně diskutovalo již v minulosti, ale nebyly přijaty příslušné kroky. Dlouhodobě se ale ukazuje, že podpora pohybových aktivit prostřednictvím univerzitní výuky tělesné výchovy zřejmě není pro většinu našich studentů příliš atraktivní,“ uvedla Irena Korbelářová, děkanka fakulty.

Podle děkanky si škola nemůže dovolit zajišťovat nepovinné sportovní předměty pro tak nízký počet studentů. Slezská univerzita nemá vlastní prostory, v nichž by tělocvik vyučovala, a musí je pronajímat, což ji vyjde na zhruba 750 tisíc korun ročně.

Zdroj: Novinky.cz

Další články k tématu

Stále máte čas! Které školy ještě berou přihlášky?

Březnem to neskončilo. I v dubnu se můžete stále hlásit na některé veřejné vysoké školy. U vybraných fakult a oborů pak přihlášky můžete posílat ještě i v květnu a červnu. Mendelova univerzita v Brně – Fakulta regionálního rozvoje a mezinárodních studií přijímá přihlášky do 30. dubna, Provozně ekonomická fakulta na některé obory až do 13. června Policejní […]

číst více