Studenti a drogy: Pět rad, jak předejít závislosti

25. 2. 2022 | Studentský život

adiktologieAkce Suchej únor je v plném proudu. Měsíční výzva alkoholové abstinence má mimo jiné za cíl poukázat na rizikové užívání alkoholu. Právě s touto návykovou látkou se nejčastěji setkávají studenti vysokých škol. Podle studie Kliniky adiktologie 1. Lékařské fakulty UK a Všeobecné fakultní nemocnice 15 procent respondentů mezi 18 a 24 lety uvedlo, že během pandemie pijí více. Nápor klientů hlásí i centra pro drogově závislé. Z průzkumu pro MF DNES vyplývá, že se nárůsty klientů v průměru pohybují mezi 20 až 30 procenty oproti stavu před pandemií. Pokud se i vy cítíte ohroženi závislostí, nebo už s ní bojujete, přinášíme vám několik rad a tipů, jak boj úspěšně zvládnout.

Nepodléhejte tlaku

Pokud cítíte tlak od lidí, kteří vás nutí pít častěji, než byste sami chtěli, nebo vás okolí nabádá k užívání jiných návykových látek, pokuste se s nimi omezit kontakt. Naopak budujte přátelství s lidmi, kteří vedou zdravý životní styl, v jejichž přítomnosti je vám dobře a necítíte se být pod tlakem.

Postavte se svým psychickým problémům

Deprese, pocity úzkosti a další psychické obtíže můžou vést ke vzniku závislosti na alkoholu či drogách. Ty však poskytnou pouze krátkodobou úlevu, ale nevyřeší skutečné jádro problému. Pokud se potýkáte s psychickými problémy, vyhledejte pomoc odborníka. Pomoc můžete hledat například u školního terapeuta.

Najděte rovnováhu mezi studiem a osobním životem

Dalším rizikovým faktorem, který může přispět ke vzniku závislosti, je stres. Váš školní rozvrh by proto neměl být tak nabitý, abyste si nemohli ani na chvíli vydechnout. Škodí ale i příliš volného času, kdy můžete mít naopak stres z toho, že nejste produktivní. Je důležité mezi těmito protipóly najít rovnováhu. K dosažení této rovnováhy je také nutné nezapomínat na své mimoškolní cíle a sny.

Najděte si koníčky

Přidejte se k zájmovým klubům, které vám umožní rozvíjet vaše koníčky, ať už jde o sporty, cvičení, hudbu nebo filmy. Pomůže vám to se odreagovat a také navázat přátelství s lidmi, která nebudou založená na společné konzumaci návykových látek. Vyhýbejte se rizikovým místům jako jsou bary a raději se s přáteli scházejte v kavárnách, běžte do kina anebo se projděte v přírodě.

Zjistěte si více informací o závislosti

Pokud se cítíte být ohroženi jakoukoliv závislostí, zjistěte si o ní co nejvíce informací. Čím více budete o stavech související se závislostí a možnostech léčby vědět, tím snáz se můžete vyhnout už nevratných chyb. Včasný zásah je u počínající závislosti klíčový. Na centrum adiktologie, kde najdete odborníky na závislosti, se můžete obrátit i v případě, že máte zatím jen pocit, že byste mohli být na něčem závislí.

Co dělat, pokud už jste závislí?

Jestliže jste již na něčem závislí a rádi byste to změnili, není vše ztraceno. Mnoho škol nabízí poradce, kteří vám v podobné situaci pomůžou. Pokud zjistíte, že k rozvoji vaši závislosti přispělo i studium na vysoké škole, můžete studium na čas přerušit a případně změnit studijní obor. Ke studiu se můžete vrátit kdykoliv a vaše zdraví má vždy přednost. Prvním krok ale je, uvědomit si svou závislost a následně požádat o pomoc.

Zdroj: College Cures, MF Dnes, iDnes.cz

Další články k tématu

Sedm způsobů, jak být o prázdninách produktivní

Pokud máte do budoucna smělé plány a vysnili jste si zářnou kariéru, prázdniny jsou ideální čas na to, proměnit sny v realitu. Stačí jen neotálet a někde začít. Třeba na brigádě, letní škole nebo na úpatí hory, jejíž vrchol vám už dlouho nedává spát. Najděte si letní brigádu Najít si při studiu brigádu v oboru, ve kterém […]

číst více

Videohry ze školního prostředí a se studenty v hlavní roli

Kdo si chce o prázdninách zavzpomínat na školu a zároveň zapařit povedenou hru, má z čeho vybírat! Zombíci, magické světy nebo záhadné zmizení studentky – to všechno nabízí videohry ze školního prostředí. Vybrali jsme pro vás nestárnoucí klasiky i žhavé novinky ze světa RPG. Bully V této hře můžete dělat daleko víc než se pouštět do křížku […]

číst více

Nejdražší město střední Evropy. Láká ještě Praha zahraniční studenty?

Do Česka každoročně míří studenti z celého světa. Za studium sice musí platit, právě výše školného – alespoň v porovnání s anglofonními zeměmi – je ale jedním z největších lákadel pro zahraniční studenty. Kvůli vysoké inflaci a rostoucím nákladům na život se ale studium v Česku v posledních letech prodražilo. Praha loni dokonce obsadila první místo v žebříčku zemí s nejdražším bydlením ve […]

číst více