Středoškoláci zaplatí na daních o 2,8 milionu víc než lidé se základním vzděláním
Studie o nerovnostech ve vzdělávání, za níž stojí agentura PAQ Research a výzkumníci Institutu pro demokracii a ekonomickou analýzu Národohospodářského ústavu Akademie věd, ukazuje, že středoškoláci za svůj život na daních zaplatí přibližně o 2,8 milionu korun víc než lidé, kteří dokončili jen základní školu.
Česká republika loni vybrala na daních více než bilion korun. Z těchto peněz pak financuje věci nezbytné pro chod státu, jako je provoz státních institucí a orgánů či důchody. Podle závěrů studie tak Česko na lidech se základním vzděláním prodělává a mělo by je motivovat k dalšímu studiu.
„Českému státu se zvýšení investic do nejslabších žáků vyplatí. Příštích 80 let to každý rok může přinést 18 miliard korun. Každá vynaložená koruna se vrátí až čtyřnásobně,“ vysvětluje Václav Korbel z PAQ Research.
Analýzy a modely studie ukazují, že pokud stát nezasáhne, naroste hrubý domácí produkt do roku 2100 o jen o 324 procent. Pokud se naopak stát bude snažit odstranit nerovnosti a reformuje školství, HDP se zvýší až o 379 procent a dovednosti a znalosti školáků se zlepší.
Podle Korbela bude však obtížné vládu ke změnám přimět, když výsledky nepůjdou vidět v jednom volebním období. Reálně by se totiž projevily až za několik desítek let, kdy do práce nastoupí nová generace.
Aktuální přehled studia pro rok 2024/2025:
Nevíte, co studovat? Za 5 minut to zjistíte! Spustit test
Zdroj: iDNES.cz, ČTK
Další články k tématu
Největší studentská raketa v Česku pochází z ČVUT
Tým CTU Space Research z ČVUT představil největší studentskou raketu v Česku. Měří přes 3,5 metru. Před cestou do vesmíru ji teď v říjnu čeká prestižní mezinárodní soutěž European Rocketry Challenge, která proběhne v Portugalsku. Raketa Illustria je vysoká 3520 mm, její průměr činí 161 mm a váží 28,82 kg. “Raketa Illustria je skvělým důkazem poptávky po vesmírných […]
číst víceČeské univerzity jsou hrdé, když vyhodí spoustu studentů, míní odborník
Skoro 60 procent českých vysokoškoláků nedokončí bakalářské studium. Často končí už v prvním ročníku. Důvodů je více. Patří mezi ně příliš mnoho teorie bez spojení z praxí i chybějící motivace. Podle odborníků většina univerzit vysokou neúspěšnost svých studentů neřeší. Na problém upozornil server Seznam Zprávy. Z údajů ministerstva školství vyplývá, že přes 58 procent bakalářských studentů, kteří začali […]
číst víceZelenější a chytřejší. Univerzity rozjíždí projekt na proměnu kraje
Vysoká škola báňská – Technická univerzita Ostrava a Ostravská univerzita společně s dalšími partnery rozjeli ambiciózní projekt REFRESH. Vyjde na 2,5 miliardy korun a má za cíl proměnit Moravskoslezský kraj k lepšímu. V budoucnu by se měl region stát ekologičtějším i chytřejším. Projekt je založený na konceptu vzájemně provázaných tzv. živých laboratoří, ve kterých se provádí výzkum v […]
číst více