Středoškoláci hodnotí: Distanční výuka je lepší než na jaře, k dokonalosti má ale daleko

28. 1. 2021 | Studentský život

hodnocení_distančníStudentský spolek Česká středoškolská unie (ČSU) vytvořil v listopadu dotazník, který se zaměřil na silné a slabé stránky distanční výuky. Většina středoškoláků, která dotazník vyplnila, uvedla, že distanční výuka je lepší než na jaře. K dokonalosti má však daleko a má stále řadu nedostatků.

„Jako ty hlavní lze uvést zhoršené psychické zdraví studentů, zvýšenou zátěž, nevyhovující on-line hodiny a vysoké nároky ze strany školy, nebo také znovu hrozící přehlcení testy při návratu do škol,” sdělil Ondřej Nováček, první místopředseda ČSU. Více než 40 procent studentů v dotazníku uvedlo, že mají příliš mnoho on-line hodin. Třetině nevyhovuje způsob testování a známkování.

Mezi největší zápory distanční výuky dle středoškoláků patří nedostatek sociálních kontaktů, technické potíže při výuce, nereálné požadavky vyučujících a nedostatek motivace pro studium z domu.  Ne vše je nicméně špatně. Studenti pozitivně ohodnotili možnost zorganizovat si čas podle sebe a mít větší volnost.

ČSU se snaží o zlepšení distanční výuky. Již zaslala dopis ministrovi školství Robertu Plagovi, v němž navrhuje možná řešení problémů, jimž studenti čelí. Záměrem spolku je komunikovat s ministerstvem školství a najít podobu distanční výuky, která bude vyhovovat všem.

„Budeme distribuovat tipy na psychickou pohodu a samostudium pro středoškoláky na našich sociálních sítích i prostřednictvím studentských samospráv. Zároveň vytváříme tipy pro co nejlepší distanční výuku a ve spolupráci s další neziskovou organizací také e-mail s jednoduchými návody pro psychohygienu. Tyto materiály budeme žákům i učitelům distribuovat v nejbližší době přes ředitele škol,” řekl Nováček.

Dotazník ČSU vyplnilo skoro 9200 středoškoláků. Přibližně 46 procent z nich studuje na gymnáziích, 42 procent na středních odborných školách a zbývající respondenti studují na odborných učilištích.

Zdroj:
https://www.novinky.cz/

Další články k tématu

ANKETA: On-line výuka studentům nevyhovuje. Tráví hodiny u počítače a ztrácí motivaci

ANKETA: On-line výuka studentům nevyhovuje. Tráví hodiny u počítače a ztrácí motivaci

Už podruhé v rozmezí několika málo měsíců jsou v celém Česku zavřené školy. Kvůli druhé vlně pandemie koronaviru se vysokoškoláci od 12. října vzdělávají on-line, pražští studenti museli na distanční výuku přejít dokonce o tři týdny dříve. Během jarního lockdownu provedla Akademie věd společně s Fakultou sociálních věd Univerzity Karlovy průzkum, v rámci kterého obě instituce zjišťovaly, jak se …

číst více
Vysoké školy nemůžou přejít na on-line výuku bez nařízení hygieniků. Přišly by o akreditaci

Vysoké školy nemůžou přejít na on-line výuku bez nařízení hygieniků. Přišly by o akreditaci

Nejistota a nedostatek informací v souvislosti s novým koronavirem – to jsou dva zásadní problémy, na které upozorňuje řada škol včetně vysokých. Místo toho, aby čekaly, jak se pandemie bude dále vyvíjet a na pokyny vlády, rozhodly se některé vysoké školy vzít celou věc do vlastních rukou a od října v některých oborech rovnou najet na on-line vzdělávání. …

číst více
On-line výuku zvládá bez problému jen pět procent dětí, rodiče nejsou spokojeni

On-line výuku zvládá bez problému jen pět procent dětí, rodiče nejsou spokojeni

Nedostatečná technická vybavenost, chybějící kontakt se spolužáky, i zhoršení psychického stavu. To jsou nejčastější problémy, se kterými se podle průzkumů potýkají žáci a studenti. Spokojena s on-line výukou není ani více než polovina rodičů. Rodiče jsou méně spokojeni než na jaře Rodiče studentů a žáků hodnotí současnou podobu distanční výuky lépe než na jaře. Špatná zpráva …

číst více