Středoškoláci hodnotí: Distanční výuka je lepší než na jaře, k dokonalosti má ale daleko

28. 1. 2021 | Studentský život

hodnocení_distančníStudentský spolek Česká středoškolská unie (ČSU) vytvořil v listopadu dotazník, který se zaměřil na silné a slabé stránky distanční výuky. Většina středoškoláků, která dotazník vyplnila, uvedla, že distanční výuka je lepší než na jaře. K dokonalosti má však daleko a má stále řadu nedostatků.

„Jako ty hlavní lze uvést zhoršené psychické zdraví studentů, zvýšenou zátěž, nevyhovující on-line hodiny a vysoké nároky ze strany školy, nebo také znovu hrozící přehlcení testy při návratu do škol,” sdělil Ondřej Nováček, první místopředseda ČSU. Více než 40 procent studentů v dotazníku uvedlo, že mají příliš mnoho on-line hodin. Třetině nevyhovuje způsob testování a známkování.

Mezi největší zápory distanční výuky dle středoškoláků patří nedostatek sociálních kontaktů, technické potíže při výuce, nereálné požadavky vyučujících a nedostatek motivace pro studium z domu.  Ne vše je nicméně špatně. Studenti pozitivně ohodnotili možnost zorganizovat si čas podle sebe a mít větší volnost.

ČSU se snaží o zlepšení distanční výuky. Již zaslala dopis ministrovi školství Robertu Plagovi, v němž navrhuje možná řešení problémů, jimž studenti čelí. Záměrem spolku je komunikovat s ministerstvem školství a najít podobu distanční výuky, která bude vyhovovat všem.

„Budeme distribuovat tipy na psychickou pohodu a samostudium pro středoškoláky na našich sociálních sítích i prostřednictvím studentských samospráv. Zároveň vytváříme tipy pro co nejlepší distanční výuku a ve spolupráci s další neziskovou organizací také e-mail s jednoduchými návody pro psychohygienu. Tyto materiály budeme žákům i učitelům distribuovat v nejbližší době přes ředitele škol,” řekl Nováček.

Dotazník ČSU vyplnilo skoro 9200 středoškoláků. Přibližně 46 procent z nich studuje na gymnáziích, 42 procent na středních odborných školách a zbývající respondenti studují na odborných učilištích.

Zdroj:
novinky.cz

Další články k tématu

ANKETA: On-line výuka studentům nevyhovuje. Tráví hodiny u počítače a ztrácí motivaci

ANKETA: On-line výuka studentům nevyhovuje. Tráví hodiny u počítače a ztrácí motivaci

Už podruhé v rozmezí několika málo měsíců jsou v celém Česku zavřené školy. Kvůli druhé vlně pandemie koronaviru se vysokoškoláci od 12. října vzdělávají on-line, pražští studenti museli na distanční výuku přejít dokonce o tři týdny dříve. Během jarního lockdownu provedla Akademie věd společně s Fakultou sociálních věd Univerzity Karlovy průzkum, v rámci kterého obě instituce zjišťovaly, jak se …

číst více
On-line výuku zvládá bez problému jen pět procent dětí, rodiče nejsou spokojeni

On-line výuku zvládá bez problému jen pět procent dětí, rodiče nejsou spokojeni

Nedostatečná technická vybavenost, chybějící kontakt se spolužáky, i zhoršení psychického stavu. To jsou nejčastější problémy, se kterými se podle průzkumů potýkají žáci a studenti. Spokojena s on-line výukou není ani více než polovina rodičů. Rodiče jsou méně spokojeni než na jaře Rodiče studentů a žáků hodnotí současnou podobu distanční výuky lépe než na jaře. Špatná zpráva …

číst více
Vysokoškoláci se loni do škol téměř nepodívali, středoškoláci absolvovali on-line přes polovinu výuky

Vysokoškoláci se loni do škol téměř nepodívali, středoškoláci absolvovali on-line přes polovinu výuky

Vysoké školy zely po většinu loňského roku prázdnotou. Většina univerzit musela totiž kvůli pandemii koronaviru od března 2020 přejít na distanční výuku. Výjimku dostaly pouze některé praktické předměty, které nešlo vyučovat on-line. Minulý rok tak do škol nejčastěji docházeli žáci prvního stupně základních škol a žáci speciálních škol. Studenti středních škol na jaře strávili doma …

číst více