Středoškoláci chtějí férové přijímačky, Slováci prý mohou mít výhodu

15. 5. 2020 | Přijímací řízení

férové přijímačkyZatímco čeští středoškoláci se momentálně připravují na přijímací zkoušky i maturitu, těm slovenským povinnost skládat zkoušku dospělosti kvůli koronaviru odpadla. Podle České středoškolské unie (ČSU), budou tak slovenští studenti hlásící se na české univerzity mít neférovou výhodu oproti českým středoškolákům. Unie proto žádá, aby vysoké školy nabídly českým uchazečům upravené podmínky přijímacích zkoušek.

Strach ze znevýhodnění mají i samotní čeští maturanti. Důvodem je i fakt, že na české univerzity chodí stále více Slováků. V loňském roce v Česku z celkového počtu 290 tisíc studentů bylo 22 tisíc slovenské národnosti.

Středoškoláci se rovněž obávají, že mezi maturitami a přijímacími zkouškami nebude dost času na pečlivou přípravu a potřebný odpočinek. „Jsme v situaci, kdy se nám budou překrývat termíny maturit a přijímacích zkoušek. Jeden den maturita, druhý den přijímací test na druhé straně republiky. Je jasné, že v takové situaci nemůžeme konkurovat slovenským studentům, kteří se teď v kuse připravují měsíc a půl na přijímací zkoušky,“ vysvětlila Viktorie, studentka maturitního ročníku gymnázia v Kralupech nad Vltavou.

„Jako nejvhodnější z nabízených řešení se jeví posunutí termínu přijímacích zkoušek na červenec či srpen,“ uvedla Veronika Elznicová, 1. místopředsedkyně ČSU s tím, že posunutí termínu sice nevyřeší větší nálož povinností na české studenty, ale aspoň jim poskytne dostatek času si přípravu rozvrhnout.

Mějte přehled o vysokých školách:


Nevíte, co studovat? Za 5 minut to zjistíte!    Spustit test

K iniciativě s názvem Férové přijímačky na VŠ 2020 se na Facebooku připojilo již přes dva tisíce studentů. Některé univerzity už na ni stihly zareagovat. Například Univerzita Tomáše Bati ve Zlíně prominula přijímací zkoušky na několika fakultách a Fakulta stavební ČVUT v Praze přijímačky odsunula na září.

Zdroj:
https://www.novinky.cz/

Další články k tématu

Přijímačky na VŠ nejdříve 15 dní po znovuotevření škol, navrhuje výbor

Přijímačky na VŠ nejdříve 15 dní po znovuotevření škol, navrhuje výbor

Sněmovní školský výbor v úterý doporučil poslancům schválit mimořádnou úpravu zákona o přijímačkách na vysoké školy. Ty by se v prezenční formě konaly nejdříve 15 dní po znovu otevření škol. Návrh ale zahrnuje i formu přijímaček na dálku. Ty by se tak mohly konat i během nouzového stavu, kdy jsou kvůli epidemii koronaviru zavřené školy. Podobně výbor …

číst více
Přehled nových termínů přihlášek a přijímacích zkoušek

Přehled nových termínů přihlášek a přijímacích zkoušek

Na této stránce najdete pravidelně aktualizovaný seznam škol, které kvůli pandemii koronaviru a vyhlášenému nouzovému stavu v České republice posunuly termíny přijímacích zkoušek či termíny pro podání přihlášek. Česká zemědělská univerzita v Praze „Stanovené termíny přijímacích zkoušek zůstávají v platnosti, bude však záležet na tom, kdy proběhnou maturity, což dosud není jisté. V současnosti čekáme na …

číst více