Speciál O OBORECH: Právnické obory na veřejných školách

18. 10. 2011 | O studijních oborech

Pokud jste se po dlouhém uvažování rozhodli jít studovat právo, ještě nejste tak úplně za vodou. Budete se totiž muset rozhodnout, na kterou školu se vydáte a jestli se budete už od začátku nějak specializovat. V tomto článku vám přinášíme základní přehled vašich možností na státních školách. Pozn. Článek byl 24. 10. 2011 aktualizován (kav).

Masarykova univerzita

Na Masarykově univerzitě vám hned první rozcestník vzniká tehdy, když se rozhodujete pro studium prezenční nebo kombinované. Na prezenčním studiu máte totiž v podstatě jen jednu jedinou možnost, a to pětileté magisterské studium oboru Právo v programu Právo a právní věda. Na studiu kombinovaném se vám naopak nabízí množství tříletých bakalářských oborů. Jsou to zaprvé obory Veřejná správa a Teorie a praxe trestního a správního procesu v programu Veřejná správa, dále obory otvírané v programu Právní specializace:

  • Mezinárodněprávní studia (pro ty, které zajímá mezinárodní právo, smlouvy mezi státy apod.),
  • Obchodněprávní studia (obchodní právo bývá pro studenty práv podobným strašákem, jako pro mediky anatomie; je však velmi užitečné se v něm vyznat),
  • Právní vztahy k nemovitostem (uplatníte se v oblasti nakládání s nemovitostmi – v rezortu Ministerstva pro místní rozvoj, rezortu Ministerstva zemědělství, v katastrálních úřadech, správě nemovitostí a v realitních kancelářích),
  • Právo a finance (absolveni budou zaměstnáni v orgánech a institucích veřejné správy zabývajícími se problematikou financí a i v oblastech podnikatelských),
  • Právo a mezinárodní obchod (uplatnění najdete zejména v komerčně právní praxi a v mezinárodním obchodě),
  • Právo a podnikání (absolventi se uplatní zejména v komerčně právní praxi, v daňovém poradenství),
  • Právo sociálního zabezpečení (místo najdete v orgánech veřejné správy a subjektech rezortu Ministerstva práce a sociálních věcí, Ministerstva zdravotnictví, Správy sociálního zabezpečení),
  • Teorie a praxe přípravného řízení trestního (absolventi se uplatní ve veřejné správě v rozsahu Ministerstva vnitra, Ministerstva spravedlnosti – vězeňská služba, justiční stráž, na Ministerstvu obrany – u vojenské policie, na Ministerstvu financí – v celní správě, v ostatních rezortech na úseku správního trestání),
  • Veřejná správa (zde je uplatnění ve veřejné správě zřejmé),
  • Vyšší justiční úředník (jde o specializované profesní vzdělání zejména pro pracovníky rezortu spravedlnosti, primárně pro pracovníky vykonávající funkci vyššího soudního úředníka, vyššího úředníka státního zastupitelství nebo soudního tajemníka bez odpovídajícího vysokoškolského vzdělání),
  • Živnostenské právo (absolventi se uplatní v podnikatelské a živnostenské sféře).

Navazující magisterské studium je možné na Právnické fakultě Masarykovy univerzity realizovat pouze v kombinované formě v oboru Veřejná správa.

Masarykova univerzita nabízí také čtyřleté doktorské studium, kde se můžete dále specializovat v rámci programu Teoretické právní vědy. V nabídce je obchodní právo, finanční právo, pracovní právo, dějiny práva a římské právo a jiné obory. Mezinárodní právo soukromé a mezinárodní a evropské právo je možné studovat i v angličtině.

Přijímací zkoušky: TSP (percentil cca nad 90)

Šance na přijetí: 20,4 %*

Univerzita Karlova

Na Univerzitě Karlově v Praze není možné studovat bakalářské ani magisterské navazující studium. V nabídce jsou pouze dva pětileté magisterské programy, jeden český (Právo a právní věda) a jeden anglický (Law and Jurisprudence). Anglický program v současné době není vyučován.

Ve tříletém doktorském studiu v prezenční či kombinované formě se již můžete dále specializovat. Univerzita Karlova nabízí devatenáct oborů doktorského studia, z nichž si volíte své zaměření. Nabídka je mírně širší než na Masarykově univerzitě, najdete tu například obory Právo životního prostředí, Teorie, filozofie a sociologie práva, Ústavní právo a státověda, Veřejné právo I., II. nebo III.

Přijímací zkoušky: Národní srovnávací zkoušky, ZSV + OSP

Šance na přijetí: 20,2 %*

Univerzita Palackého v Olomouci

Univerzita Palackého v současné době nabízí na Právnické fakultě tři obory prezenčního studia: zaprvé pětiletý magisterský obor Právo, zadruhé tříletý bakalářský obor Právo ve veřejné správě a zatřetí magisterská navazující Evropská studia se zaměřením na evropské právo.

Přijímací zkoušky: písemný test z logiky, dějepisu, základů práva se zaměřením na správní právo, všeobecných znalostí a obecných předpokladů ke studiu

Šance na přijetí: 22,5 %*

Západočeská univerzita v Plzni

Fakulta právnická má akreditován jeden prezenční bakalářský obor, a to Veřejná správa. Pětiletý magisterský obor Právo je možné studovat prezenčně či kombinovaně. Na doktorském studiu nabízí plzeňská univerzita tři obory v programu Teoretické právní vědy: Občanské právo, Obchodní právo a Trestní právo.

Přijímací zkoušky: Národní srovnávací zkoušky, OSP + ZSV

Šance na přijetí: 18,3 %*

Vysoká škola báňská – Technická univerzita Ostrava

Také v Ostravě můžete studovat právnický obor, a to na Ekonomické fakultě. Jde o navazující magisterský obor Ekonomika a právo v podnikání v rámci programu Ekonomika a management. Některé ekonomické obory, zvláště ty týkající se veřejné správy, mají velmi blízko k právu.

Přijímací zkoušky: Národní srovnávací zkoušky, OSP

Šance na přijetí: 75,8 %*

Vysoká škola ekonomická

Obory kombinující ekonomiku a právo najdete i zde, například na Fakultě mezinárodních vztahů bakalářský a následně navazující magisterský obor Podnikání a právo.

Přijímací zkoušky: matematika, první cizí jazyk, druhý cizí jazyk

Šance na přijetí: 46,4 %*

*Údaje jsou převzaty ze statistik z roku 2010 z www.studium.idnes.cz.

Zdroj fotografie: Stock.Xchng

 

Další články k tématu

Právům v Plzni hrozí omezení akreditace nultých ročníků

Právům v Plzni hrozí omezení akreditace nultých ročníků

Národní akreditační úřad pro vysoké školství zahájil v květnu řízení k omezení akreditace programu celoživotního vzdělávání (CŽV) neboli nultých ročníků na Právnické fakultě Západočeské univerzity v Plzni. Národní akreditační úřad se v řízení zaměří na nedostatky v současné podobě přijímacích zkoušek, které mají údajně zvýhodňovat některé studenty. Dopad na studium ostatních ročníků řízení mít nebude. „Důvody pro zahájení řízení …

Konec čínského institutu v Olomouci? Univerzita musí výpověď načasovat

Konec čínského institutu v Olomouci? Univerzita musí výpověď načasovat

Univerzita Palackého v Olomouci chce koncem května ukončit spolupráci s Konfuciovým institutem. Jeho účelem má být především šíření čínské kulturu a jazyka. Na rozdíl od podobných zahraničních institucí ale může činnost té čínské představovat bezpečnostní riziko. Situaci ohledně konce spolupráce univerzitě nyní mohou komplikovat smluvní podmínky. Smlouva s institutem má vypršet letos v květnu. Univerzita už o svém …