S portugalštinou pro certifikát

5. 1. 2011 | Studium v zahraničí

V případě portugalštiny se situace příliš neliší od jiných cizích jazyků. Vybrat si můžete mezi státní jazykovou zkouškou a mezinárodním certifikátem, který pro portugalštinu vydává Institut Camões.

1) Státní jazyková zkouška

„Státnice“ zajišťuje Jazyková škola s právem státní jazykové zkoušky hlavního města Prahy. Zvolit můžete – podobně jako u jiných jazyků – úroveň základní (malá státnice, B2) nebo všeobecnou (velká státnice, C1), popř. si vybrat zvláštní zaměření na tlumočnictví nebo překladatelství (C2, nutným předpokladem je již úspěšně absolvovaná všeobecná úroveň). Zkouška se bohužel ale neuznává jinde než v České republice. Termíny zkoušek jsou většinou vypisovány na květen a listopad. Každá úroveň má písemnou a ústní část (jazyková škola vás informuje o podrobných požadavcích pro každou zkoušku). Ceny se pohybují od 3.000 do 6.000 Kč.

2) Mezinárodní certifikát

Mezinárodní certifikáty pro doložení znalosti portugalštiny určité úrovně vydává Portugalské centrum Praha (součást Camõesova institutu). Zkouška nese název Português Língua Estrangeira (PLE) a má pět úrovní, od A2 po C2 (dle Evropského referenčního rámce pro jazyky). Ceny se pohybují mezi 70 a 125 €. Zkoušky se konají 4× ročně (leden, květen, červenec, listopad). I mezinárodní zkoušky se dělí na písemnou a ústní část. Další informace zde.

Vydejte se vstříc jasným zítřkům s certifikátem v kapse!Vydejte se vstříc jasným zítřkům s certifikátem v kapse!

Proč si osvědčení pořizovat?

  • může vám pomoci u přijímacích zkoušek na vysokou školu
  • může vám pomoci u přijímacího pohovoru do zaměstnání
  • portugalština je oficiálním jazykem v 8 zemích světa
  • portugalština je 6. nejrozšířenějším jazykem světa

Zdroj: Jazyky.com
Institut Camões v Praze

Zdroj fotografií: stock.xchng

Další články k tématu

Čtvrtstoletí s Erasmem. Do zahraničí vyjelo přes 400 tisíc Čechů

Evropský stipendijní program Erasmus funguje v Česku již 25 let. Za tu dobu se do něj zapojilo přibližně 411 tisíc Čechů. Nejčastěji šlo o vysokoškolské studenty a pracovníky. Od roku 2014 je program pod názvem Erasmus+ otevřený i žákům základních a středních škol, učitelům, pracovníkům s mládeží nebo sportovním trenérům. Jen loni do zahraničí s Erasmem vyjelo […]

číst více

Češi se zhoršili v angličtině. Slováci se naopak zlepšili

Česko se letos propadlo v mezinárodním srovnání znalosti angličtiny. Mezi 113 zeměmi světa hodnocenými v rámci English Proficiency Index (EPI) skončilo na 26. místě. Ve srovnání s loňským hodnocením si tak o tři příčky pohoršilo. Zlepšení naopak zaznamenali Slováci, kteří předběhli Čechy a skončili 18. „Přestože se dlouhodobě diskutuje o nízké úrovni výuky angličtiny na základních školách, […]

číst více