Průzkum: Studentky potřebují víc peněz než studenti

13. 10. 2022 | Aktuality

Studentky potřebují víc peněz než studentiPodle zářijového průzkumu agenty Ipsos největší množství studentů pracuje za barem nebo jako prodavači. Brigádu má sedm z deseti tázaných studentů. Zajímavý je rozdíl mezi pohlavími. Muži preferují příležitostné přivýdělky, zato u žen má skoro polovina vysokoškolaček pravidelnou brigádu. Přes 11 procent studentů pracuje i během studia na hlavní pracovní poměr. Nejdůležitějším kritériem pro výběr práce je výše platu, dále studenty zajímá i časová flexibilita práce a to, jak daleko je pracoviště od domova anebo školy.

„Čtyřicet procent studentů si zaměstnání nebo brigádu vybírá i podle atmosféry a kolektivu či toho, zda je bude práce bavit. Chtějí tedy dělat něco, k čemu mají blízko nebo čemu se věnují i ve svém volném čase,“ popisuje Jakub Major, náborář společnosti Decathlon.

V současnosti se po přivýdělku či brigádě shání 52 procent studentů. Největší zájem mají o příležitostné brigády, zejména v oblasti IT anebo administrativy. K práci je motivuje i to, že méně než 50 procent z dotázaných studentů dostává kapesné. A pokud ho dostanou, činí zhruba pět tisíc měsíčně, s čímž zejména studenti ve velkých městech nedokážou vyžít.

Výše kapesného se liší podle pohlaví. Studentům rodiče za poslední rok kapesné častěji zvýšili, zato studentkám ho ubírali. Z tohoto důvodu třetina studentek uvedla, že bez brigády anebo práce by se ocitla ve finanční nouzi. Zato studenty nejčastěji k práci motivuje touha mít více peněz na své zájmy a volný čas.

Kromě pohlaví se požadavky na brigády liší také napříč Českem. Za méně než 200 korun na hodinu by nechtělo pracovat 40 procent studentů žijících mimo Prahu. V hlavním městě by sazbu pod 200 korun nepřijalo celých 60 procent vysokoškoláků.

„Můžeme říci, že studenti mají dvě hlavní motivace pro práci při studiu – výdělek a získání praxe, která jim následně dá náskok při hledání vhodného uplatnění v jejich oboru. U toho prvního je hlavní výše odměny a možnost si dobře plánovat směny, nejčastěji poptávané pozice jsou v oblasti logistiky a ve službách, u druhého pak jde zejména o renomé zaměstnavatele, získání kontaktů a relevantní praxe,“ objasnil Tomáš Surka, personalista a ředitel investiční skupiny SURKA Group.

Ačkoliv si řada studentů vystačí s menším množstvím peněz, než kolik si na brigádách a v práci vydělají, 66 procent dotázaných se obává, že jim kvůli inflaci měsíční náklady vzrostou nejméně o deset procent. To je další důvodů, proč chtějí za svou práci stále lepší platy. Průměrně žádají 177 korun na hodinu, v Praze až 196 korun. Náročnější jsou v tomto ohledu muži, kteří chtějí v průměru o 12 korun na hodinu víc než ženy.

„Pro studenty je při výběru práce kromě platu důležitý také osobní a kariérní rozvoj. Vnímají totiž brigády jako možnost získat zkušenosti, které se jim budou hodit v dalším životě. Atraktivní jsou pro ně proto i brigády u zaměstnavatelů, kteří umožňují po ukončení studií přejít na hlavní pracovní poměr,“ doplnila Daniela Králíčková z Decathlonu.

Ze závěrů výzkumu mimo jiné také vyplývá, že studentům na měsíc stačí 9444 korun, studentkám pak o necelé tři tisíce víc. Aby na tuto částku dosáhli stačí mužům pracovat 48 hodin měsíčně, ženy musí v práci strávit přes 60 hodin.

Zdroj: iDNES.cz

Další články k tématu

Studenti randí: Tipy na laciné rande k nezaplacení

Chcete své drahé polovičce uspořádat večer, na který nezapomene, ale v kapse máte jen ošuntělého bůra a maximálně žvýkačku? Nebo snad máte nový „objev“, víte, že na prvním rande fakt záleží, ale peněženku už dávno ani nemáte (na co taky)? Přinášíme vám sedm tipů na úžasné rande, které vás nebude stát vůbec nic. Uspořádejte piknik […]

číst více

10 studentských vynálezů, které dobyly svět

Dějiny jsou plné studentů, kteří již během univerzitních let přišli s převratným objevem. Nejeden z nich způsobil revoluci. Některé vynálezy zatím na své místo v každodenním životě čekají, bez jiných bychom se už dnes neobešli. Chytrá sluchátka Chytrá sluchátka vymysleli Parth Gaggar a Vijay Jain z indické univerzity IIT Roorkee. A jak poznáte chytrá sluchátka od těch „hloupých“? […]

číst více

Nejdražší město střední Evropy. Láká ještě Praha zahraniční studenty?

Do Česka každoročně míří studenti z celého světa. Za studium sice musí platit, právě výše školného – alespoň v porovnání s anglofonními zeměmi – je ale jedním z největších lákadel pro zahraniční studenty. Kvůli vysoké inflaci a rostoucím nákladům na život se ale studium v Česku v posledních letech prodražilo. Praha loni dokonce obsadila první místo v žebříčku zemí s nejdražším bydlením ve […]

číst více