PŘEHLED školství v době koronaviru: Maturanti bez maturity, přijímačky o prázdninách

3. 4. 2020 | Aktuality

školství_koronavirusV Česku i nadále platí celostátní karanténa a jsou zavřené všechny školy. Aktuálně není jasné, kdy se vzdělávací zařízení znovu otevřou. Hovoří se o polovině května, ale vše závisí na vývoji epidemie koronaviru. Na co by se tedy měli studenti připravit? Ve hře je několik variant.

Maturity

Letošní maturity – pokud se uskuteční – budou definitivně bez zkoušky z matematiky a bez slohové práce. Povinná matematika nečeká pravděpodobně ani následující ročník maturantů. Zákon o jejím zrušení totiž již prošel druhým čtením, takže je téměř s jistotou rozhodnuto, že se obávaná zkouška odkládá na neurčito.

Měnit se pro letošní maturanty nebude ústní a praktická část zkoušek a didaktické testy. Ty by si školy vyhodnotily samy a neodesílaly by je společnosti Cermat, která dosud hodnocení zajišťovala, aby se celý proces urychlil.

Pokud se ovšem školy neotevřou do 1. června, maturity se neuskuteční. Studentům, kteří si podali přihlášku ke zkoušce do 1. prosince 2019, se maturitní známky vystaví na základě vysvědčení z posledních třech pololetí.

Přijímací zkoušky na střední školy

Přijímací zkoušky se rušit nebudou. Ministerstvo školství ustanovilo takzvaný plovoucí termín, což znamená, že zkoušky se budou skládat nejdříve 14 dní po znovuotevření škol. Namísto dvou termínu by pro státní část přijímacích zkoušek byl vyhlášen pouze jeden. Školní části přijímaček se společný termín netýká.

Pokud by se tedy školy otevřely až v polovině června přijímačky by se konaly na přelomu června a července, tudíž je možné, že i o prázdninách.

Samotné letní prázdniny se podle ministra školství Roberta Plagy rušit ani krátit nebudou, vzhledem k tomu, že se studenti momentálně vzdělávají distančně.

Vysoké školy

Harmonogram akademického roku má každá škola ve své gesci. Pravidelně aktualizovaný přehled změněných termínů přijímaček a přihlášek najdete ZDE.

Co se stávajících studentů týče, některé školy například počítají s variantou, že by se státní závěrečné zkoušky mohly skládat distančně. To je případ Univerzity Karlovy a Univerzity Palackého, které momentálně na konceptu on-line zkoušek pracují.

Některé školy a fakulty pak také posouvají zkouškové období a termíny pro splnění studijních povinností. Masarykova univerzita v Brně zavedla navíc speciální hodnocení „S“ pro předměty, které nelze studovat dálkově. S tímto hodnocením bude předmět považován za úspěšně absolvovaný a studenti za něj získají příslušný počet kreditů.

Mějte přehled o vysokých školách:


Nevíte, co studovat? Za 5 minut to zjistíte!    Spustit test

 

Zdroje:
https://www.novinky.cz/
https://www.irozhlas.cz/

Další články k tématu

Přehled nových termínů přihlášek a přijímacích zkoušek

Přehled nových termínů přihlášek a přijímacích zkoušek

Na této stránce najdete pravidelně aktualizovaný seznam škol, které kvůli pandemii koronaviru a vyhlášenému nouzovému stavu v České republice posunuly termíny přijímacích zkoušek či termíny pro podání přihlášek. Česká zemědělská univerzita v Praze „Stanovené termíny přijímacích zkoušek zůstávají v platnosti, bude však záležet na tom, kdy proběhnou maturity, což dosud není jisté. V současnosti čekáme na …

číst více
Zachovejte dva termíny přijímaček, žádají rodiče

Zachovejte dva termíny přijímaček, žádají rodiče

Již několik dní od vyhlášení nouzového stavu a uzavření škol avizoval ministr školství Robert Plaga, že společné přijímací zkoušky na střední školy se místo dvou termínů budou konat jen v jednom. Nyní už byl návrh schválen vládou. Termín přijímaček však zatím ministerstvo nestanovilo. Řada rodičů žáků, které významná zkouška čeká, je však proti. V peticích žádají, …

číst více
Maturanti budou skládat zkoušky v červnu. Písemné práce psát nebudou

Maturanti budou skládat zkoušky v červnu. Písemné práce psát nebudou

Ministr školství Rober Plaga na středeční tiskové konferenci oznámil termíny maturitních zkoušek a přijímacích zkoušek na střední školy. Maturity 1. a 2. června budou maturanti psát společné didaktické testy z českého a cizího jazyka. 3. června bude následovat společný didaktický test z matematiky pro studenty, kteří si matematiku zvolili jako maturitní předmět. Od 10. června se bude …

číst více