Praha chce půjčit školám 46 milionů. Peníze pomůžou navýšit kapacitu

21. 5. 2023 | Aktuality

studium SŠ v Praze
Rada hlavního města Prahy schválila plán půjčit 24 středním českým školám více než 46 milionů korun. Peníze školy využijí na podporu vzdělávacích projektů a také na navýšení svých kapacit.

Peníze získají pražské střední školy a gymnázia, které zřizuje hlavní město. „Většina škol podala žádosti v roce 2023 a některé z nich budou projekty v tomto roce i realizovat. Jedná se většinou o projekty, které budou využity k modernizaci odborných učeben nebo například vytvoření bezbariérových vstupů,“ uvedl v tiskové zprávě radní pro oblast školství Antonín Klecanda.

Kromě vylepšení přístupnosti a modernizace plánují školy v rámci konkrétních projektů také navýšit své kapacity. To se týká hlavně čtyřletých gymnázií. Některé školy pak chtějí vytvořit odpočinkové místnosti pro učitele, nebo posílit své kybernetické zabezpečení.

Peníze chce město získat zpět do pěti let, samotné projekty totiž budou financovány ze státních nebo unijních dotací. Půjčka od města je podle Klecandy nutná, protože školy mají omezený rozpočet a nemají dost peněz na přípravu i realizaci projektů. „Z tohoto důvodu je nutné, aby zřizovatel těmto příspěvkovým organizacím poskytl v první fázi peníze na činnosti spojené s přípravou projektových žádostí,“ upřesnil Klecanda.

S nedostatečnou kapacitou se pražská gymnázia potýkají dlouhodobě. Velký problém to byl hlavně letos, kdy se na střední školy hlásil ten vůbec nejsilnější ročník. Pokud se situace nezačne řešit, už v roce 2030 by pražské střední školy mohly být přeplněné, a místo na gymnázia by studenti museli zamířit na odborné školy.

Zdroj: Expats.cz

Další články k tématu

Studenti ČVUT uspěli s projektem sirotčince v Kongu

Studenti Českého vysokého učení technického (ČVUT) zvítězili v soutěži World Architecture Award v kategorii studentských projektů. Cenu získali za svůj návrh sirotčince v africkém Kongu. Teď na realizaci projektu shání peníze. V tiskové zprávě o tom informoval vedoucí týmu studentů Jan Tilinger. Studii a technické řešení sirotčince vytvořili studenti Jiří Petrželka, Anita Černá a Tomáš Roletzki pod vedením […]

číst více

Porucha na vesmírné stanici! Simulace ČVUT vás promění v astronauta

Zajímalo vás někdy, jak se žije lidem ve vesmíru? Díky virtuální hře z dílny Fakulty elektrotechnické ČVUT si můžete vyzkoušet simulaci života na mezinárodní vesmírné stanici. Kromě rutinních úkolů simuluje hra i zásah vesmírným smetím. Veřejnosti by hra mohla být přístupná už příští rok v pražském planetáriu. „Uživatele čeká například pěstování rostlin, práce s mikroskopem, měření tělesných […]

číst více

Magistrem za rok. VŠE zkracuje studium na jednom z oborů

Podnikohospodářská fakulta Vysoké školy ekonomické v Praze po zrušení bakalářských prací přichází s další novinkou. Jeden z magisterských programů vyučovaný v angličtině bude nově možné vystudovat už za rok. K získání titulu bude zapotřebí také absolvovat několikaměsíční praxi a obhájit diplomovou práci. Fakulta zkrácení doby studia u programu Master in Sustainability Management odůvodňuje rostoucí poptávkou po absolventech takzvaných ESG oborů. […]

číst více