Používání mobilů o přestávkách nemá negativní dopad na chování studentů

5. 12. 2019 | Aktuality

mobilyFakulta sociálních studií Masarykovy univerzity se rozhodla zjistit, zda špatné chování studentů souvisí s používáním mobilních telefonů během přestávky. Během výzkumu vědci zkoumali žáky na školách, kde platí zákaz používání mobilů, a na těch, kde je jejich používání povoleno. Výsledky ukázaly, že mobily chování žáků neovlivňují.

Výzkum tak vyvrátil často používaný argument zastánců zákazu mobilů, kteří tvrdí, že když si děti hrají s mobilem, méně se pak socializují a baví se svými spolužáky. „Dospívající v našem výzkumném souboru se o přestávce baví se spolužáky bez ohledu na to, zda mají povoleno, nebo zakázáno mobilní telefon používat,“ uvedl David Šmahel, vedoucí vědeckého týmu.

Vědci sledovali přes tisícovku dětí a dospívajících navštěvující 32 jihomoravských základních a středních škol. 32 procent zkoumaných škol používání mobilu povoluje, střední školy zákaz neuplatňují vůbec.

Bez ohledu na to, zda můžou či nemůžou používat mobily, se 93 dotázaných o přestávkách nejraději baví se spolužáky, 55 procent se připravuje na další hodinu. Mobil nebo tablet používá během pauzy 51 procent žáků.

Výzkum dále odhalil, že zákaz mobilu o přestávkách nebo jeho absence neovlivňuje to, kolik času studenti stráví na internetu během zbytku dne či o víkendu. „Zjistili jsme, že povolení nebo zákaz mobilů o přestávce nezvyšuje ani nesnižuje čas, který dospívající na internetu celkově za týden stráví, a nesouvisí ani s nadměrným používáním internetu,“ vysvětlila Nikol Kvardová, hlavní autorka výzkumu.

Mějte přehled o vysokých školách:


Nevíte, co studovat? Za 5 minut to zjistíte!    Spustit test

Zdroj: https://www.em.muni.cz/veda-a-vyzkum/12251-vyzkum-zakazovat-pouzivani-mobilu-o-skolnich-prestavkach-neni-potreba

Další články k tématu

Science slam MUNI: Vědci se představí jako showmani na pódiu

Science slam MUNI: Vědci se představí jako showmani na pódiu

Masarykova univerzita letos pořádá už jedenáctý ročník akce s názvem Science slam. Při ní již tradičně dostanou začínající i zkušení vědci příležitost představit svou práci širokému publiku. Slam má formu krátkých, zábavně pojatých vystoupení, během nichž vědci představí svou aktuální práci. Publikum následně hlasuje pro ten nejlepší projekt. Diváky i soutěžící tento rok čeká změna …

číst více
Masarykova univerzita chce vaši krev! Pro dobrou věc

Masarykova univerzita chce vaši krev! Pro dobrou věc

V rámci oslav 100 let své existence pořádá brněnská Masarykova univerzita speciální akci, kterou chce přilákat nové dárce krve. Do 100 litrů krve DÍKY MUNI se mohou zapojit jak stávající studenti univerzity a její absolventi, tak i široká veřejnost. K odběrům se musíte předem registrovat, a to mezi 23. říjnem až 14. listopadem. Cílem akce je …

číst více
100 let učení oslaví univerzity hokejem. MUNI se střetne s MENDELU

100 let učení oslaví univerzity hokejem. MUNI se střetne s MENDELU

Masarykova univerzita a Mendelova univerzita letos obě slaví sto let své existence. V rámci oslav se obě univerzity rozhodly poměřit síly i mimo přednáškové sály. 7. listopadu se tak utkají na ledové ploše v DRFG aréně, kde se rozhodne, kdo je stoletým univerzitním hokejovým králem Brna! Vítěz duelu bude mít tu čest držet u sebe …

číst více