Používání mobilů o přestávkách nemá negativní dopad na chování studentů

5. 12. 2019 | Aktuality

mobilyFakulta sociálních studií Masarykovy univerzity se rozhodla zjistit, zda špatné chování studentů souvisí s používáním mobilních telefonů během přestávky. Během výzkumu vědci zkoumali žáky na školách, kde platí zákaz používání mobilů, a na těch, kde je jejich používání povoleno. Výsledky ukázaly, že mobily chování žáků neovlivňují.

Výzkum tak vyvrátil často používaný argument zastánců zákazu mobilů, kteří tvrdí, že když si děti hrají s mobilem, méně se pak socializují a baví se svými spolužáky. „Dospívající v našem výzkumném souboru se o přestávce baví se spolužáky bez ohledu na to, zda mají povoleno, nebo zakázáno mobilní telefon používat,“ uvedl David Šmahel, vedoucí vědeckého týmu.

Vědci sledovali přes tisícovku dětí a dospívajících navštěvující 32 jihomoravských základních a středních škol. 32 procent zkoumaných škol používání mobilu povoluje, střední školy zákaz neuplatňují vůbec.

Bez ohledu na to, zda můžou či nemůžou používat mobily, se 93 dotázaných o přestávkách nejraději baví se spolužáky, 55 procent se připravuje na další hodinu. Mobil nebo tablet používá během pauzy 51 procent žáků.

Výzkum dále odhalil, že zákaz mobilu o přestávkách nebo jeho absence neovlivňuje to, kolik času studenti stráví na internetu během zbytku dne či o víkendu. „Zjistili jsme, že povolení nebo zákaz mobilů o přestávce nezvyšuje ani nesnižuje čas, který dospívající na internetu celkově za týden stráví, a nesouvisí ani s nadměrným používáním internetu,“ vysvětlila Nikol Kvardová, hlavní autorka výzkumu.

Mějte přehled o vysokých školách:


Nevíte, co studovat? Za 5 minut to zjistíte!    Spustit test

Zdroj: https://www.em.muni.cz/veda-a-vyzkum/12251-vyzkum-zakazovat-pouzivani-mobilu-o-skolnich-prestavkach-neni-potreba

Další články k tématu

Masarykova univerzita bude zkoumat, jak souvisí životní styl a prostředí s nemocemi

Masarykova univerzita bude zkoumat, jak souvisí životní styl a prostředí s nemocemi

Centrum RECETOX, součást Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity, se v budoucnu promění ve špičkové evropské výzkumné centrum. Zkoumat bude faktory ovlivňující zdraví i to, proč naše společnost stárne. “Za dlouhodobě rostoucím výskytem chronických onemocnění je třeba hledat kombinaci genetických a environmentálních faktorů zahrnujících sociální prostředí, životní styl jedince, výživu, pití alkoholu nebo kouření, jeho fyzickou aktivitu, …

číst více
Masarykova univerzita chce vaši krev! Pro dobrou věc

Masarykova univerzita chce vaši krev! Pro dobrou věc

V rámci oslav 100 let své existence pořádá brněnská Masarykova univerzita speciální akci, kterou chce přilákat nové dárce krve. Do 100 litrů krve DÍKY MUNI se mohou zapojit jak stávající studenti univerzity a její absolventi, tak i široká veřejnost. K odběrům se musíte předem registrovat, a to mezi 23. říjnem až 14. listopadem. Cílem akce je …

číst více
Studenti MUNI můžou tisknout ve 3D, nebo mít počítačové programy zdarma

Studenti MUNI můžou tisknout ve 3D, nebo mít počítačové programy zdarma

Těžký je život studenta! Masarykova univerzita to ví, a proto se jim ho snaží co nejvíc ulehčit. Svým studentům nabízí širokou nabídku IT služeb, které můžete využít při učení, tisku, nebo dokonce i pokud hledáte bydlení. Studovna nonstop Pokud se zrovna nacházíte v Brně a potřebujete klidné místo ke studiu, můžete navštívit Celouniverzitní počítačovou studovnu …

číst více