Používání mobilů o přestávkách nemá negativní dopad na chování studentů

5. 12. 2019 | Aktuality

mobilyFakulta sociálních studií Masarykovy univerzity se rozhodla zjistit, zda špatné chování studentů souvisí s používáním mobilních telefonů během přestávky. Během výzkumu vědci zkoumali žáky na školách, kde platí zákaz používání mobilů, a na těch, kde je jejich používání povoleno. Výsledky ukázaly, že mobily chování žáků neovlivňují.

Výzkum tak vyvrátil často používaný argument zastánců zákazu mobilů, kteří tvrdí, že když si děti hrají s mobilem, méně se pak socializují a baví se svými spolužáky. „Dospívající v našem výzkumném souboru se o přestávce baví se spolužáky bez ohledu na to, zda mají povoleno, nebo zakázáno mobilní telefon používat,“ uvedl David Šmahel, vedoucí vědeckého týmu.

Vědci sledovali přes tisícovku dětí a dospívajících navštěvující 32 jihomoravských základních a středních škol. 32 procent zkoumaných škol používání mobilu povoluje, střední školy zákaz neuplatňují vůbec.

Bez ohledu na to, zda můžou či nemůžou používat mobily, se 93 dotázaných o přestávkách nejraději baví se spolužáky, 55 procent se připravuje na další hodinu. Mobil nebo tablet používá během pauzy 51 procent žáků.

Výzkum dále odhalil, že zákaz mobilu o přestávkách nebo jeho absence neovlivňuje to, kolik času studenti stráví na internetu během zbytku dne či o víkendu. „Zjistili jsme, že povolení nebo zákaz mobilů o přestávce nezvyšuje ani nesnižuje čas, který dospívající na internetu celkově za týden stráví, a nesouvisí ani s nadměrným používáním internetu,“ vysvětlila Nikol Kvardová, hlavní autorka výzkumu.

Mějte přehled o vysokých školách:


Nevíte, co studovat? Za 5 minut to zjistíte!    Spustit test

Zdroj: https://www.em.muni.cz/veda-a-vyzkum/12251-vyzkum-zakazovat-pouzivani-mobilu-o-skolnich-prestavkach-neni-potreba

Další články k tématu

Jak si dobře vybrat vysokou školu

Jak si dobře vybrat vysokou školu

Důležitá volba Zkuste si najít pár dvacátníků, třicátníků, pár lidí přes čtyřicet nebo přes padesát let a zeptejte se jich, která životní rozhodnutí považují za nejdůležitější. Mnoho jich určitě mimo jiné zmíní i rozhodování  o tom, na jakou vysokou školu jít studovat. To, co půjdete studovat, totiž do značné míry předurčí, čemu se budete velkou …

číst více
Vědci z MUNI použijí virtuální realitu k léčbě neurologických problémů

Vědci z MUNI použijí virtuální realitu k léčbě neurologických problémů

Technologie virtuální reality (VR) se využívá k tréninku dovedností, k vytváření modelů aut či domů, v počítačových hrách, ale i ve fyzioterapii. Teď odborníci z Lékařské fakulty Masarykovy Univerzity a z Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně zkouší, zda by šla využít také k léčbě pacientů, kteří trpí neurologickými problémy.  Simulace ve virtuální realitě vytvořená brněnskými vědci a lékaři by …

číst více
Na Masarykově univerzitě odstartoval cyklus přednášek Seminar Series

Na Masarykově univerzitě odstartoval cyklus přednášek Seminar Series

Po celý podzim bude Masarykova univerzita pořádat sérii přednášek špičkových vědců z celého světa. Celkem přijedou do Brna dvě desítky odborníků z oblasti věd o živé přírodě, sociálních a humanitních věd a z oblasti matematiky, fyziky a informatiky. Nejpočetněji zastoupenou oblastí jsou přírodní vědy s dvanácti přednáškami, včetně prestižních Mendel Lectures. Během těch do Brna v uplynulých letech přijelo již …

číst více