Polovina vysokoškoláků během studia přehodnotí výběr školy

3. 11. 2012 | Aktuality

Analýza společnosti Scio ukázala, že 56 % vysokoškoláků se během studia rozhodne pro jiný studijní obor, než který začali studovat. Nejvíce své rozhodnutí mění studenti matematicko-fyzikálních oborů. Naopak nejstabilnější jsou ve svém rozhodnutí studenti oborů technických, které si vybírají žáci odborných středních škol.

Nejčastěji své rozhodnutí ohledně budoucího směřování mění absolventi gymnázií. Na gymnázium ostatně tyto studenty často přivedla právě možnost odložit tak rozhodování o volbě povolání a ještě několik let získávat všeobecné vzdělání. Gymnazisté se často snaží orientovat podle toho, jaké předměty jsou jim nejbližší.

Z průzkumu vyplývá, že studenti se rozhodují a mění svá rozhodnutí také podle uplatnitelnosti na trhu práce. Největší zájem je nyní podle počtu přihlášek o ekonomické obory. Ministerstvo školství považují možnost změny profesního směřování studentů za pozitivní a žádoucí, a chtěli by proto pracovat na větší prostupnosti středních škol.

Zdroj: Český rozhlas