Počet Čechů studujících v zahraničí roste

15. 11. 2019 | Aktuality

studium v zahrČeští studenti stále častěji vyjíždí na studijní pobyty do zahraničí. Loni přes program Erasmus+ vycestovalo více jak sedm tisíc studentů. Celkově se Česká republika v počtu výjezdů řadí ve světovém srovnání na osmou příčku. K výjezdům studenty motivuje touha vylepšit si jazykové dovednosti i přání sbírat zkušenosti a navázat nové kontakty.

V současnosti jsou mezi vysokoškoláky nejoblíbenější německé a španělské vysoké školy. Populární je také Rakousko, Francie nebo Portugalsko. Studenti v zahraničí kromě studia mohou absolvovat také praktické stáže.

„O výjezdy do zahraničí v rámci programu Erasmus+ mají studenti Vysokého učení technického (VUT) v Brně stále zájem. Každoročně vyjíždí zhruba 350 až 400 studentů na studijní pobyt a přibližně 130 studentů směřuje na praktickou stáž,“ popsala Radana Koudelová, mluvčí VUT. Podle údajů OECD se do zahraničí vydá celkem 12,5 procenta českých studentů.

Před cestou i po návratu je však čeká náročný administrativní proces. „Obecně si studenti musí podat přihlášku do výběrového řízení a posléze na zahraniční partnerskou školu. Rovněž musí přijít podepsat smlouvu o přidělení finančních prostředků. Dále musí po návratu dodat dokumenty, které potvrdí splněný studijní plán,“ vysvětlila Ivana Herglová, která působí v Evropské kanceláři Rektorátu Univerzity Karlovy v Praze.

Vysoké školy se však snaží studentům celý proces co nejvíc ulehčit. Za tímto účelem pořádají informační schůzky, kde se zájemci mohou dozvědět potřebné informace a zjistit, jaké podmínky je nutné splnit.

Zdroje:

https://eacea.ec.europa.eu/national-policies/eurydice/content/mobility-higher-education-17_cs

https://data.oecd.org/students/international-student-mobility.htm

Mějte přehled o vysokých školách:


Nevíte, co studovat? Za 5 minut to zjistíte!    Spustit test

https://www.novinky.cz/veda-skoly/clanek/zajem-o-studium-v-zahranici-roste-40300986

Další články k tématu

Zájem o Erasmus neupadá. Výjezd do zahraničí zrušila jen desetina studentů

Zájem o Erasmus neupadá. Výjezd do zahraničí zrušila jen desetina studentů

Studenti mají stále zájem vyjet studovat do zahraničí přes program Erasmus, koronavirové pandemii navzdory. Své cesty plánované na nadcházející semestr zrušila jen desetina z nich. Tři čtvrtiny naopak chtějí vyjet v řádné termínu a ostatní uvažují o pozdější cestě. „Většina českých studentů výjezdy neruší, protože až 75 procent studentů nadále počítá s tím, že do zahraničí vyjede. …

číst více
Studenti, kteří se chystají do ciziny, zatím netuší, co bude dál

Studenti, kteří se chystají do ciziny, zatím netuší, co bude dál

Řada českých studentů, kteří plánovali na začátek semestru vyjet studovat do zahraničí, žije v nejistotě. Celou Evropu sevřela druhá vlna pandemie koronaviru a počty nakažených dál stoupají i jinde ve světě. Bohužel ani v rámci Evropy neexistuje jednotný postup pro řešení pandemické situace. Každá země reaguje na aktuální čísla a zavádí různá omezení. Ty se podle vývoje …

číst více