Plánování zkoušek: Proč se občas vyplatí si je rozložit a někdy vůbec

Zkouškové už je v plném proudu a někteří možná netuší, jak si jednotlivé zkoušky rozložit, aby všechno úspěšně zvládli. Správný time-management může znamenat rozdíl mezi úspěchem a neúspěchem. Proč se tedy občas vyplatí nechat si na některou zkoušku více času a některou zkusit splnit hned v prvním vypsaném termínu? A je potřeba o něčem takovém vůbec přemýšlet?
Půlka úspěchu každého zkouškového období tkví ve správném plánování. Na něco budete potřebovat víc času, na něco naopak méně. Pro studenty, které čeká první zkouškové, může být těžké si věci správně rozvrhnout. Proto je lepší si na zkoušky vyhradit více času a nic zbytečně nepodcenit.
Mějte přehled
Na začátku semestru (pokud to nestihnete, tak zkouškového) si zkuste sepsat všechny předměty, které musíte nebo chcete splnit. Ke každému předmětu si vypište, co všechno bude k jeho splnění potřeba. Je to odevzdání práce? Docházka? Test? Ústní zkouška? Nebo kombinace několika povinností? Všechno byste měli mít přehledně na jednom místě tak, abyste viděli, co musíte splnit, a na nic nezapomněli.
Když budete mít sepsané předměty a požadavky na jejich plnění, dopište si k nim ještě termíny. Takhle budete mít kompletní přehled o všem, co musíte během zkouškového zvládnout.
„Dělám to tak poslední čtyři semestry a dost to pomáhá. Dřív jsem totiž dodělávala zkouškové v posledním týdnu, teď mi většinou zbude i nějaký čas na sebe,“ říká Adéla Hegerová, studentka posledního ročníku Učitelství pro první stupeň základní školy.
„Určitě doporučuji udělat si TO DO list se vším, co musíte udělat. Můžete si pak odškrtávat, co už máte hotové. Když pak vidím, že mám hotových třeba 16 věcí z 29, hned mám lepší pocit a necítím se tak zahlcená a jsem motivovaná systematicky pracovat na tom, co ještě chybí,“ dodává.
Vytvořte si harmonogram
Když budete mít sepsané všechny povinnosti, určitě pro vás bude jednodušší si vše naplánovat. Přistupovat k tomu můžete více způsoby. Někdo si například rád splní vše najednou.
V takovém případě je ideální, když si časový plán sestavíte ještě před začátkem zkouškového období. Všechno, co můžete udělat bez nutnosti být fyzicky ve škole (seminárky, rozbory knih a podobné projekty), udělejte co nejdříve. Díky tomu budete mít následně prostor na přípravu na zkoušky a svůj čas budete moct věnovat pouze učení.
Někdo naopak chce mít na všechno dost času a rád si během zkouškového občas i odpočine. Třeba i za cenu toho, že se mu zkouškové protáhne na celé dva měsíce. Nemusíte se do ničeho nutit, ale zároveň byste neměli věci nechávat na poslední chvíli.
Aktuální přehled studia pro rok 2024/2025:
Nevíte, co studovat? Za 5 minut to zjistíte! Spustit test
Může se totiž stát, že vám do vašich plánů něco nebo někdo hodí vidle. Třeba onemocníte, nějakou zkoušku budete muset opakovat, nebo nastane jiná nepředvídatelná událost, která vám plány zhatí. Proto byste si měli zkoušky rozvrhnout tak, abyste měli dost času i na případné druhé pokusy.
Další články k tématu
Slovníček vysokoškolských pojmů
V novém prostředí si studenti prvních ročníků můžou připadat jako na cizí planetě, kde nerozumí místní řeči. S vysokou školou se totiž pojí spousta pojmů, se kterými jste se možná ještě nesetkali. Pro co nejhladší start vaší akademické dráhy přinášíme slovníček těch nejčastěji používaných. Akademický rok – Období, během kterého probíhá výuka na vysoké škole. Nejčastěji bývá […]
číst víceNeudělal jsem zkoušku, co teď?
Některé předměty zvládnete na vysoké škole levou zadní. Jiné jsou zase postrachem pro všechny studenty. Pokud v látce plavete a už teď je vám jasné, že zkoušku neuděláte, nebo už jste ji dokonce neudělali, přinášíme vám sedm rad, jak se se situací úspěšně vypořádat. Požádejte o pomoc vyučujícího Na vysoké škole se od studentů očekává, že […]
číst víceStudenti můžou získat slevu na knihy i cesty do zahraničí
Studentský život je náročný v mnoha ohledech. Jedním z problémů, se kterým se vysokoškoláci potýkají, je napjatý finanční rozpočet. Jako student ale máte nárok na celou řadu slev. Ušetřit můžete na těch úplně základních věcech, jako je jídlo, ale i na sportování, nebo třeba oblečení. Doprava Velkou položkou na našem seznamu je určitě cestování. A to […]
číst více