Plánování, pohyb i pokec. Naučte se bojovat se stresem!

14. 4. 2022 | Studentský život

jak bojovat se stresemStres je součástí života každého studenta. Ve snesitelné míře může zvyšovat produktivitu. Pokud je ho ale moc, škodí. Studenti by se proto měli naučit, jak se stresem bojovat. Třeba pomocí následujících sedmi tipů.

Přidejte se ke klubu či zájmovému spolku

Jednu metodu, jak se efektivně zbavit stresu během studia, poskytuje škola samotná – studentské kluby a spolky, kde potkáte lidi se stejnými zájmy. Pokud si najdete tu svojí „partu“ nebudete se cítit tak izolovaní a osamělí, a díky tomu také nebudete tolik ve stresu. A když na vaší škole nenajdete žádnou vhodnou zájmovou činnost, zkuste si založit vlastní spolek!

„Příslušnost k určité skupině, o níž je člověk přesvědčen, že ho podporuje, je jednou z nejúspěšnějších metod, jak se studenti mohou smát, odreagovat, sdílet své frustrace a získat rady a zdroje potřebné ke zvládnutí problémů. Dokonce i když řešení neexistuje, prosté sdílení problémů funguje jako terapie,“ říká profesor Steven Dion z americké Salem State University.

Najděte si čas na vaše blízké

Trávit čas s lidmi, které milujete, snižuje úroveň stresu. Takže kdykoliv máte pocit, že přestáváte všechno zvládat, promluvte si o tom s přáteli nebo zavolejte své rodině. Díky silnému podpůrnému systému ve formě blízkých, se kterými si můžete promluvit, vám studium nebude připadat tak stresující. Důkladně ale zvažte, na koho se v těžkých chvílích obrátíte. Musí to být totiž někdo, kdo vás dokáže podpořit.

„Pokud jsou vztahy složité, nevypočitatelné, nebo zraňující, ještě víc ztěžují už tak náročné studium. Se svými přáteli byste měli být schopní se zasmát i si poplakat, aniž by vás kritizovali nebo soudili. Vzájemná a pozitivní podpora je pak nezbytná v každé životní fázi,“ míní sociální pracovnice Kathy DeWittová.

Udělejte si pauzu

Mnoho studentů obětuje své vlastní blaho a pohodu tomu, aby všechno stíhali. Ale ani nabitý rozvrh nemusí být problém, pokud budete postupovat nekompromisně a jednoduše si řeknete stop. Najděte si každý den čas na pauzu od učení a všech povinností a věnujte se sami sobě. Klidně jen 30 minut denně. I to pomůže, abyste se odreagovali a vyčistili si hlavu.

Zacvičte si

Je to už ohraná písnička, ale cvičení a fyzická aktivita skutečně pomáhají bojovat se stresem. Opět platí, že nemusíte trávit hodiny ve fitku, postačí 15 až 30 minut pohybu každý den. Cvičení pomáhá uvolnit napětí a uvolňuje v těle endorfiny, díky kterým budete mít lepší náladu.

Vytvořte si rozvrh

Na vysoké škole je snadné si toho na sebe naložit víc než zvládnete. Kvůli tomu pak může být těžké vědět, kde začít. Potom hrozí, že se dostanete do spirály stresu, kdy věčně něco nebudete stíhat. Zkuste si proto vytvořit rozvrh, kde si sepíšete všechny povinnosti a objektivně zhodnoťte, co všechno můžete reálně zvládnout.

„Někdy budou ve vašem životě dominovat školní či pracovní povinnosti. Uvědomte si to a přijměte to. Někdy budou zase hrát prim rodinné či osobní problémy. Uvědomte si to a přijměte to. Životní rovnováha bude narušena, protože nemůžete ovlivnit všechno. Ovlivňujte jen to, co můžete,“ radí psycholožka Kristi Ravetová.

Naučte se na zkoušky s předstihem

Učíte se na poslední chvíli? Zkoušíte si den před zkouškou nacpat do hlavy učivo za celý semestr? Jasně, občas prostě není jiná možnost, pokud se ale takhle připravujete na každý test nebo zkoušení, vystavujete se pravidelně obrovskému stresu. Zkuste proto změnit své studijní zvyky. Učte se průběžně, sbírejte materiály v průběhu semestru a noc před zkouškou pak věnujte jen opakování a ideálně i spánku.

Jezte zdravě

Studenti často zapomínají na zdravou stravu. Chybí čas, chuť i energie. Nezdravá strava ale přímo ovlivňuje hladinu stresu. Zdravá, vyvážená strava naopak přispívá k jejímu snížení. Zkuste nejdřív každý den zařadit do svého jídelníčku alespoň jednu zdravou potravinu, ideálně ovoce nebo zeleninu. Díky vyvážené stravě budete mít více energie a zvládnete lépe čelit všem potenciálním problémům a překážkám.

Zdroj: College Magazine

Další články k tématu

Klíč k pohodovému studiu je rovnováha, radí experti

Klíč k pohodovému studiu je rovnováha, radí experti

Najít si čas na sebe a udržet si duševní rovnováhu není jednoduché. Během vysokoškolského studia obzvlášť. Experti na psychologii se podělili o svá nejlepší doporučení, jak během studia na vysoké škole pečovat o duševní zdraví. Zásadní životní změna, kterou představuje nástup na vysokou školu, může být vzrušující, ale také s sebou přináší stres, úzkost a …

Neudělal jsem zkoušku, co teď?

Neudělal jsem zkoušku, co teď?

V prvním ročníku studia vám může připadat, že pokud se vám nepodaří splnit předmět, je to konec světa. Ve skutečnosti je to ale mnohem častější jev, než by se mohlo zdát. Na tyto situace jsou připravené i vysoké školy. Jestli jste se tedy dostali do situace, kdy jste například vybouchli u zkoušky a další termín zatím …

Jak zvládnout studium a péči o dítě

Jak zvládnout studium a péči o dítě

Narození dítěte změní život každého člověka. Kromě lásky a radosti to s sebou přináší také spoustu stresu a pochybností. O to víc, pokud jako čerstvý rodič musíte vedle péče o dítě také studovat. S trochou pečlivého plánování a organizování ale můžete zvládnout obojí. Šetřete čas, kde se dá Žijeme v neuvěřitelně rychlé době s důrazem na výkonnost. Pokud máte …