Nezaměstnanost absolventů středních a vyšších odborných škol klesla

13. 12. 2022 | Uplatnění studentů a absolventů

Nezaměstnanost absolventů V meziročním srovnání klesla nezaměstnanost absolventů středních a vyšších odborných škol z 6,2 na 4,4 procenta. Nezaměstnaných je i přesto víc. Přibylo totiž celkově studentů. Na konci dubna 2022 nemělo práci přibližně 3800 bývalých studentů, kteří školu dokončili v červnu nebo v září minulého roku. To je zhruba o 1200 lidí víc než o rok dřív. Vyplývá to z údajů Národního pedagogického institutu.

Podle institutu se nezaměstnanost v budoucnu pravděpodobně ještě zvýší. Důvodem je negativní vývoj světové ekonomiky, který ovlivnila válka na Ukrajině a také nárůst počtu studentů středních škol.

Letošní údaje o nezaměstnanosti absolventů odpovídají těm z roku 2020, kdy ve srovnání s rekordně nízkými čísly z let 2018 a 2019, došlo k nárůstu počtu nezaměstnaných. Příčinou byl propad hospodářského růstu kvůli pandemii koronaviru.

Nejvyšší nezaměstnanost eviduje institut u absolventů řemeslných a dělnických učebních oborů. Kladou totiž nižší nároky na všeobecné vzdělání a učně, především ty spadající mezi žáky se speciálními vzdělávacími potřebami, připravují na výkon jednoduchých prací. Nezaměstnanost u absolventů těchto oborů činila letos 14,1 procenta.

Nižší nezaměstnanost mají absolventi maturitních oborů, konkrétně 4,4 procenta. Důvodem je podle institutu to, že často nastupují na vysoké školy. Z dlouhodobého hlediska je pak jednoznačně nejnižší míra nezaměstnanosti u absolventů gymnázií.

Rozdíly v nezaměstnanosti absolventů lze vypozorovat i mezi jednotlivými kraji. Nejvyšší nezaměstnanost absolventů učebních oborů, okolo 9,6 procenta, byla v Jihomoravském, Moravskoslezském a Ústeckém kraji, nejnižší naopak v Jihočeském kraji. U absolventů středních odborných škol s maturitou byla nejvyšší míra nezaměstnanosti v Jihomoravském, Libereckém a Ústeckém kraji, a nejnižší v Praze.

Silné ročníky

V posledních dvou letech došlo k nárůstu počtu absolventů středních škol. Střední odborné školy a vyšší odborné školy v roce 2021 vystudovalo přibližně 86 500 lidí. Zhruba 33 800 absolvovalo střední odborné školy, 22 200 učiliště a 21 300 gymnázia. Zbývající studenti navštěvovali konzervatoře a nástavby. Před dvěma lety přitom bylo absolventů o pět tisíc míň, a o rok dříve dokonce téměř o deset tisíc méně.

Dá se očekávat, že v následujících letech počet absolventů ještě poroste. V příštím roce by se na střední školy měly hlásit děti narozené v roce 2008, kterých bylo dle údajů Českého statistického úřadu zhruba 119 tisíc. Více dětí se předtím naposledy narodilo v roce 1993, celkem 121 tisíc.

Zdroj: Novinky.cz

Další články k tématu

Vybrali jste si správně? Zjistěte, na jakou práci se hodíte

Vybrali jste si správně? Zjistěte, na jakou práci se hodíte

Studium často určuje, jakým směrem se budou ubírat vaše kariérní kroky. Prakticky v každém oboru je ale nabídka pestrá a požadavky na konkrétních pozicích se různí. Jak si tedy vybrat směr, kterým se po studiu budete ubírat a jak zjistit na jakou práci se hodíte? Zjistěte, kým jste Může vám to připadat jako klišé, ale jestli …

Uplatnění pro studenty historie: detektiv, analytik i filmař

Uplatnění pro studenty historie: detektiv, analytik i filmař

Přesvědčení, že studenti dějin jistojistě skončí na pracáku, není podloženo fakty. Absolventi tohoto oboru mají totiž schopnosti, které mohou uplatnit v celé řadě odvětví. Během studia získají analytické dovednosti, naučí se řešit problémy, provádět výzkum – a přesně po takových lidech nejčastěji sahají zaměstnavatelé. Kde všude tedy vystudovaní historici mohou najít práci? Genealog Historie je jedním …