Největší studentská raketa v Česku pochází z ČVUT

15. 10. 2023 | Aktuality

Raketa z Fakulty strojní ČVUT
Tým CTU Space Research z ČVUT představil největší studentskou raketu v Česku. Měří přes 3,5 metru. Před cestou do vesmíru ji teď v říjnu čeká prestižní mezinárodní soutěž European Rocketry Challenge, která proběhne v Portugalsku.

Raketa Illustria je vysoká 3520 mm, její průměr činí 161 mm a váží 28,82 kg. “Raketa Illustria je skvělým důkazem poptávky po vesmírných projektech mezi českými studenty, což nám umožňuje společnými silami realizovat takové náročné projekty. U Illustrie náš příběh teprve začíná,“ říká vedoucí týmu Viktor Hais.

Cílem studentského týmu bylo navrhnout raketu, která vystoupá do výšky tří kilometrů. K tomu jí poslouží hybridní raketový motor.

CTU Space Research již před dvěma lety dosáhla ještě dalšího prvenství. Pod jeho hlavičkou vznikl první univerzitní tým v Česku, který se věnoval vývoji raket a jiných kosmických technologií. Tým vznikl v roce 2021 díky úsilí studentů a profesora Michaela Valáška, který působí jako vedoucí Centra leteckého a kosmického výzkumu při Fakultě strojní ČVUT.

Cílem týmu bylo poskytnout zázemí studentům, kteří se chtějí zaměřit na vesmírné projekty a během studia získat praktické dovednosti. Dává tak budoucím inženýrům možnost růst, čímž se podílí na rozvoji kosmického průmyslu v naší zemi.

Zdroj: Novinky.cz

Další články k tématu

Designérka Horská navrhla komunikátor propojující nemocné s rodinami

Pomůcka pro paliativní péči vytvořená studentkou Fakulty architektury ČVUT Natálií Horskou přenáší doteky rukou na dálku. Pomáhá tak lidem, kteří chtějí zůstat v kontaktu se svými blízkými, ale nemohou být z různých důvodů u lůžka v nemocnici. Proč jsou součástí návrhu i lněná semínka? Jaké etické otázky musí designér řešit? A jak se autorka vypořádala […]

číst více

Brněnské univerzity chtějí kvůli silným ročníkům otevřít nové obory

Masarykova univerzita a Vysoké učení technické v Brně (VUT) plánují otevřít nové obory z oblasti kyberbezpečnosti a udržitelnosti. Reagují tak na aktuální poptávku veřejnosti i na předpokládaný příval přihlášek populačně silných ročníků. Masarykova univerzita chce kromě toho vybudovat nové koleje. „Pracujeme na akreditaci nových studijních programů, které připravíme do roku 2027. Jedná se o progresivní oblasti, kterými […]

číst více

Zelenější a chytřejší. Univerzity rozjíždí projekt na proměnu kraje

Vysoká škola báňská – Technická univerzita Ostrava a Ostravská univerzita společně s dalšími partnery rozjeli ambiciózní projekt REFRESH. Vyjde na 2,5 miliardy korun a má za cíl proměnit Moravskoslezský kraj k lepšímu. V budoucnu by se měl region stát ekologičtějším i chytřejším. Projekt je založený na konceptu vzájemně provázaných tzv. živých laboratoří, ve kterých se provádí výzkum v […]

číst více