Na medicínu do Německa

6. 4. 2012 | Studium v zahraničí

Čím se liší české nemocnice od německých špitálů, přiblíží Zuzana Fajfrová. Studentka medicíny z Karlovy univerzity vycestovala s Erasmem na půl roku, ale u našich západních sousedů se jí zalíbilo natolik, že si pobyt prodloužila o stáž.

Proč sis vybrala pobyt právě v Německu?

Vybrala jsem si ho proto, abych se naučila dobře německy a eventuálně mohla v Německu pracovat.

Jak probíhalo výběrové řízení na Erasmus?

Na informační schůzce, tuším někdy v březnu, se všichni zájemci o Erasmus zapsali na papír. U každého z nich studijní spočítalo průměr ze všech známek (ze všech z ukončeného ročníku). Následovala další schůzka, kde byl seznam a počet míst jednotlivých destinací pro Erasmus. Člověk s nejlepším průměrem si zvolil místo jako první a postupně dál. Na závěr zbývalo už jen vyplnění přihlášky a dalších dokumentů.

Je praxe v německém špitálu rozdílná od praxe v české nemocnici?

Je to obrovský rozdíl. Studenti šestého ročníku medicíny chodí v podstatě celý rok do nemocnice. Mají pracovní dobu jako lékaři, navíc dostávají i plat (stipendium), jehož výše závisí na nemocnici a městu. Praxe je rozdělená po čtyřech měsících na chirurgii a na interně a čtyři měsíce na oddělení, kde chcete. Podle mých zkušeností se lékaři studentům hodně věnují a učí je. Studenti jsou psáni na operace jako asistenti, dělají vizity, vše samozřejmě pod dohledem. Když jsem přišla do Německa, tak jsem v podstatě žádnou praxi neměla, a to už jsem odchodila všech 12 semestrů.

foto.jpg Zuzka (v černém tričku) zamířila z Německa i do nigerijské nemocnice.

Zpátky ke škole. Kolik času jsi strávila na přednáškách, jak hodnotíš úroveň místní univerzity?

Jelikož je v Německu náplň posledního ročníku jenom praxe, tak jsem nebyla na žádné přednášce ani na ničem podobném.

Je Magdeburg pěkné město na žití?

Je to moc hezký město. Mé krásné centrum, spousta parků, krásný cesty kolem Labe. Velikostně tak akorát. Všude se dostaneš na kole – je tam samá rovina.

V současné době pobýváš v Drážďanech. Můžeš přiblížit proč?

Po Erasmu je ještě jedna možnost pro studenty, jak vycestovat do zahraničí, a to je pracovní stáž. Tu si musí každý domluvit samostatně a všechno si musíš sám vyřídit se zahraniční univerzitou. U mě se to v podstatě v ničem neliší, pracuju stejně jako v Magdeburku, akorát dostávám víc peněz.

Bojuješ s nějakými problémy nebo ti něco schází během dlouhodobého pobytu v zahraničí?

Problémy nemám žádný, snad jen s němčinou (smích).

Foto: domácí archiv

Další články k tématu

Stáž v EU, NATO či OSN: První krok k zářné kariéře

Stáž v EU, NATO či OSN: První krok k zářné kariéře

Prázdniny jsou ideálním časem na to, zamyslet se nad budoucností po vysoké škole. Během července, srpna a září také přijímá přihlášky na pozici stážisty řada institucí.  Pokud sníte o kariéře v zahraničí, je dobré získat co nejvíce zkušeností na mezinárodní scéně a to můžete například na půdě Evropské unie, NATO nebo třeba OSN. Všechny tyto organizace …

číst více
Na Erasmus odjela na podzim jen polovina přihlášených studentů

Na Erasmus odjela na podzim jen polovina přihlášených studentů

Pandemie koronaviru měla v uplynulém roce zásadní dopad na cestování. Omezení se dotkla i studentů, kteří chtěli vyjet studovat do zahraničí. Oproti původnímu počtu přihlášených v zimním semestru na domluvený pobyt v rámci programu Erasmus vyjela jen polovina vysokoškoláků. Třetina z přihlášených pobyt zrušila a zbytek studentů odjezd odsunul na pozdější dobu. Stejně tak došlo k poklesu počtu zahraničních studentů …

číst více