Maturita, formalita? Jak se naučit, když času je málo

Říká se jí zkouška dospělosti. Je opravdu maturita opravdu tak těžká? Ano i ne. Pravděpodobně je to nejtěžší školní zkouška, kterou jste dosud skládali. Zpětně – třeba z pohledu vysokoškoláka – však na ní budete nostalgicky vzpomínat. Písemnou část už máte za sebou, jak se tedy připravit na ústní zkoušku, když času je málo?
Vypište si klíčová slova, vytvořte myšlenkovou mapu
Učivo si co možná nejvíc zjednodušte. Vypište si klíčová slova a pracujte s nimi. Zkuste ke každému z nich říct alespoň něco, třeba jen dvě věty. Uvidíte, že s touhle metodou dostane váš projev jasnější strukturu a taky bude snáze zapamatovatelný.
Pracovat můžete i s myšlenkovou mapou. Ta slouží k hierarchickému uspořádání myšlenek nebo informací. Pomáhá lépe pochopit souvislosti mezi jednotlivými tématy a lépe strukturovat text nebo projev.
Pracujte s barvami
Zvýrazňujte, podtrhávejte a spojujte. Pomůže vám to mít větší přehled ve vlastních poznámkách. Zkuste také informace rozlišit pomocí barev: červenou si zvýrazněte ty nejdůležitější, modrou ty méně podstatné a zbytek vybarvěte zelenou. Nebo si najděte vlastní systém, který vám bude vyhovovat.
Obraťte se na umělou inteligenci
S vypracováním maturitních otázek vám pomůžeme my. Tady https://www.vysokeskoly.cz/maturitniotazky/ najdete skoro šest set už zpracovaných otázek z 19 předmětů.
Jakmile si otázky projdete, můžete požádat o pomoc AI. Když do ní zpracované otázky zkopírujete a dáte AI za úkol, aby vás z nich vyzkoušela, můžete si maturitu nasimulovat doma. S hlasovým ovládáním to bude dokonce připomínat opravdové zkoušení.
Umělá inteligence vám také pomůže otázky lépe strukturovat. Vyhodí vám z nich klíčová slova, nebo pro vás připraví test.
Rozmyslete si, co budete říkat
Promyslete si strukturu otázek, a to podstatné z každé z nich. Zapamatujte si, co byste určitě neměli vynechat A zbytek zkoušejte říct vlastními slovy.
Pusťte si video
Nemusíte při učení jenom číst. Někdo si radši látku nechá převyprávět. Třeba na YouTube najdete spoustu videí věnovaných maturitě. Autoři v nich vysvětlují zapeklité maturitní okruhy, nebo shrnují jednotlivé otázky.
Aktuální přehled studia pro rok 2024/2025:
Nevíte, co studovat? Za 5 minut to zjistíte! Spustit test
Odpočiňte si
Abyste se nedostali do bodu kognitivního přetížení, kdy váš mozek už nedokáže zpracovávat nové informace, je potřeba si při učení dělat pravidelné pauzy a dostatečně odpočívat. Vliv na učení má i spánek, a když ho nebudete mít dost, nové informace ve vaší hlavě nezůstanou.
Další články k tématu
Jak přežít zkouškové
Zkouškové období aktuálně probíhá na většině vysokých škol. Je to období plné uzávěrek, nervů, i úzkosti z možného neúspěchu. Jak to překonat, zbytečně se nestresovat a všechno zvládnout tak, jak je potřeba? Sdílejte Sdílejte svoje pocity, myšlenky a starosti. Nemusí to nutně být s terapeutem, občas stačí zajít na rychlou kávu s kamarády nebo si zavolat s rodinou. Úplně […]
číst víceJak si psát poznámky, ze kterých se dokážete učit
Psaní poznámek je dovednost, kterou se každý vysokoškolák chtě nechtě bude muset někdy naučit. Usnadnit vám to můžou různé fígle ale i vědecky ověřené metody. S pořádnými poznámkami pak nemusí být děsivé ani zkouškové období nebo dokonce státnice. Cornellova metoda Cornellova metoda spočívá ve vědomé kategorizaci poznámek ještě předtím, než si je začneme psát. Papír si […]
číst víceNejvětší omyly v time-managementu, které brzdí akademický výkon
Snažíte se všechno stihnout co možná nejrychleji? Multitasking je vaše druhé jméno, zanedbáváte spánek a jediné, co je pro vás důležité, je vaše práce nebo škola? Možná nejste tak efektivní, jak byste mohli být. Ale není to tím, že byste se málo snažili, ale tím, že ke svému time-managementu nepřistupujete správně. Čemu se tedy vyhnout […]
číst více