Koleje dál zdražují, zájem o ně však neklesá

Ubytování na vysokoškolských kolejích zdražuje. Navzdory tomu zájem o bydlení na kolejích neklesá. Některé koleje navíc ještě letos plánují dál navýšit ceny, jiné se na to chystají v příštím akademickém roce.
O 13 procent se letos zvyšovaly ceny například na Masarykově univerzitě v Brně nebo Českém vysokém učení technickém v Praze. Univerzita Karlova navýšila kolejné o osm procent. Zdražení univerzity nejčastěji odůvodňují rostoucí inflací a cenami energií a služeb.
Někteří studenti si kvůli náročnému studiu nezvládnou při škole přivydělat a zvyšující se ceny pro ně začínají být problémem. „Bylo by pro mě velmi náročné skloubit těžkou školu s prací, abych dokázala pokrýt všechny náklady,“ říká studentka Veterinární univerzity v Brně. V současnosti bydlí na dvoulůžkovém pokoji v buňce na Kounicově koleji a cenu přes šest tisíc korun měsíčně považuje za příliš vysokou.
Studentům může s náklady pomoct ubytovací stipendium. Na něj mají nárok všichni studenti bydlící v jiném okrese, než kde studují. Stipendium dostávají zpravidla jednou za čtvrt roku a jeho výše je dva až tři tisíce korun. Aktuálně jej čerpá přibližně 45 procent studentů Univerzity Karlovy a 38 procent studentů Masarykovy univerzity.
Někteří vysokoškoláci ale ubytovací stipendium považují za nedostačující. „Za semestr dostanu okolo tří tisíc korun, což mi sotva pokryje dopravu domů,“ míní Jakub z Masarykovy univerzity, který se během víkendů vrací domů na Liberecko.
Pokud by cena kolejného ještě výrazněji narostla, někteří studenti by už si bydlení na koleji nemohli dovolit. „Pravděpodobně bych to nějakou chvíli finančně zvládal, ale placení vyššího kolejného by pro mě nebylo dlouhodobě udržitelné,“ zamýšlí se student z Nové koleje v Brandýse nad Labem.
Do konce roku 2025 už zdražovat neplánují na Univerzitě Karlově ani Masarykově univerzitě. Příští rok si možná připlatí studenti Univerzity Palackého v Olomouci. Škola totiž používá ceník z roku 2022, který se poslední dva roky nezvyšoval o infalci. Případné zdražení se bude odvíjet od toho, jestli otázku stihne včas projednat akademický senát univerzity. S jistotou si v budoucnu připlatí studenti Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích a zvažuje ho i Univerzita Hradec Králové.
Zájem o ubytování na vysokoškolské koleji zatím neklesá
Ačkoliv ceny vzrůstají, zájem o koleje neklesá. Na některých univerzitách je tomu přesně naopak. Například Univerzita Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem má v současnosti koleje plně obsazené, i když ještě dva roky zpátky tomu tak nebylo. Plnou kapacitu hlásí rovněž Veterinární univerzita v Brně.
Univerzity se kvůli rostoucímu zájmu snaží kapacity zvyšovat. Univerzita Karlova na koleji v Hostivaři příští rok nabídne dalších 116 lůžek. Ještě letos přidá navíc dalších 92 míst. Masarykova univerzita plánuje navýšit kapacitu dokonce o 600 nových lůžek. Univerzita Palackého pak postaví nové apartmány.
I tak se ale pravděpodobně nedostane na každého zájemce o ubytování. Studenti, na něž nezbude na kolejích místo, zpravidla musí hledat jiné alternativy bydlení. Někteří s cílem ušetřit dávají přednost sdílenému bydlení.
Poslední možností pak je, že se místo na koleji uvolní ještě v průběhu semestru. „Nejčastějším důvodem k odchodu je ukončení studia, případy, kdy studující zjistí, že mu nevyhovuje tento typ komunitního bydlení nebo stěhování do nájemního bytu s partnerem či přáteli,“ vypočítává důvody pro předčasné ukončení pobytu na koleji Radim Sajbot, mluvčí Masarykovy univerzity.
Zdroj: Seznam Zprávy
Aktuální přehled studia pro rok 2024/2025:
Nevíte, co studovat? Za 5 minut to zjistíte! Spustit test
Další články k tématu
Ostravští studenti budou mít nové koleje za miliardu
Nedostatečná kapacita i finanční nedostupnost. Tyto dva problémy by měla vyřešit výstavba nových vysokoškolských kolejí pro studenty Ostravské univerzity. Stavba vyjde na jednu miliardu korun a začne příští rok. „Jako univerzita se stále rozrůstáme, je proto přirozené, že přibývá studentů, kteří potřebují využívat ubytovací kapacity v Ostravě. V tomto směru nás začíná tlačit bota, proto musíme vyhovující […]
číst víceKoleje versus pronájem: Co je lepší?
Začátek semestru znamená pro spoustu studentů také změnu bydlení. Pokud nechtějí zůstat u rodičů, nebo mají školu příliš daleko, musí si vybrat: kolej nebo pronájem? Obojí má své výhody i nevýhody. Soukromé bydlení Výhody Pro soukromé bydlení hraje hned několik faktorů. Předně v něm zpravidla máte větší komfort a klid. V bytě budete mít také pravděpodobně víc […]
číst víceStipendia na VŠ: Možná máte nárok i vy!
Tíživá finanční situace, specifické potřeby, nebo také odměna. Tohle všechno mohou pokrýt stipendia na vysoké škole. Jaké druhy stipendií mohou čeští studenti získat? A máte na nějaké stipendium nárok i vy? Sociální stipendium V případě, že jste v tíživé finanční situaci, můžete mít nárok na sociální stipendium. Požádat o něj mohou všichni studenti soukromých i státních vysokých […]
číst více