Karanténa a osamělost: Studenti MU zjišťují dopad koronaviru na mladé

23. 4. 2020 | Aktuality

studie_osamělostiPůvodně měl projekt studentů sociologie z Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity o osamělosti být pouze seminární prací, při které vyzpovídají hrstku mladých lidí. Vzhledem k opatření kvůli epidemii koronaviru se však celý projekt přesunul on-line a dal si za cíl zjistit, jak karanténa a s ní spojené pocity osamělosti ovlivňují život lidí ve věku 19 až 30 let.

„Pro všechny je to nezvyklá situace. I když můžeme ji i nařízení vlády naší země plně chápat a respektovat, možná se neubráníme nelibým náladám vzniklým z nenadálého odloučení od našich blízkých,“ vysvětlili tvůrci výzkumu.

Na osamělost se výzkumníci zaměřili kvůli negativním následkům na lidské zdraví. Může ovlivnit další stránky života, jako je například kvalita spánku a úroveň stresových hormonů, což navyšuje riziko vzniku deprese.

Podle studentů však záleží na povaze člověka. Ti, kteří touží po interakci s ostatními lidmi, ale nemohou se s nikým scházet, jsou karanténou ovlivněni hůř než lidé, kteří si samotu užívají.

Z tohoto důvodu dotazník obsahuje různé typy otázek, které se ptají nejenom na aktuální pocity účastníků, ale také obecně na povahu respondenta a na to, jak se projevuje v jeho běžném životě mimo období karantény.

Autoři dotazníku se cílí na mladé respondenty kvůli tomu, že právě oni často bývají na mezilidský kontakt a větší společnost zvyklí nejvíce a změny zapříčiněné karanténou se jich tak dotýkají nejcitelněji.

Mějte přehled o vysokých školách:


Nevíte, co studovat? Za 5 minut to zjistíte!    Spustit test

Dotazník bude k dispozici do konce dubna. Jeho vyhodnocení proběhne v květnu. Do šetření se můžete zapojit zde.

Zdroj:
https://www.em.muni.cz/

Další články k tématu

Jak být produktivní v karanténě

Jak být produktivní v karanténě

Karanténu lze brát i jako příležitost. Příležitost k tomu, pustit se do všech těch věcí, na které jste za běžného denního shonu neměli čas. Jak tedy využít čas strávený v karanténě produktivně? Čtěte! Dožeňte pracovní/studijní resty V karanténě je ideální čas dohnat pracovní či studijní resty, které se vám za poslední dobu stihly nashromáždit. Resty mohou mít podobu …

číst více
Masarykova univerzita bude zkoumat, jak souvisí životní styl a prostředí s nemocemi

Masarykova univerzita bude zkoumat, jak souvisí životní styl a prostředí s nemocemi

Centrum RECETOX, součást Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity, se v budoucnu promění ve špičkové evropské výzkumné centrum. Zkoumat bude faktory ovlivňující zdraví i to, proč naše společnost stárne. “Za dlouhodobě rostoucím výskytem chronických onemocnění je třeba hledat kombinaci genetických a environmentálních faktorů zahrnujících sociální prostředí, životní styl jedince, výživu, pití alkoholu nebo kouření, jeho fyzickou aktivitu, …

číst více
Studenti MUNI můžou tisknout ve 3D, nebo mít počítačové programy zdarma

Studenti MUNI můžou tisknout ve 3D, nebo mít počítačové programy zdarma

Těžký je život studenta! Masarykova univerzita to ví, a proto se jim ho snaží co nejvíc ulehčit. Svým studentům nabízí širokou nabídku IT služeb, které můžete využít při učení, tisku, nebo dokonce i pokud hledáte bydlení. Studovna nonstop Pokud se zrovna nacházíte v Brně a potřebujete klidné místo ke studiu, můžete navštívit Celouniverzitní počítačovou studovnu …

číst více