Již víme, jak by měly příští rok vypadat maturity a přijímací zkoušky

13. 12. 2020 | Aktuality

maturanti a přijímačkyMinisterstvo školství nedávno představilo změny u přijímacích zkoušek a maturit, které se projeví na jaře. Podobu přijímacích zkoušek na čtyřleté studijní obory s maturitou si nově budou určovat ředitelé škol. Budou si moct vybrat, jestli k přijímačkám využijí jednotnou zkoušku od Cermatu anebo zorganizují školní zkoušku.

U státních maturit se změní především to, že studenti již nebudou v rámci hodnocení dostávat známky. Samotné konání státních maturit se měnit nebude. Stát si zachová pořádání didaktických testů, profilové zkoušky i nadále budou v režii jednotlivých škol.

„Veškeré změny mají za cíl zohlednit výjimečnost epidemiologické situace v ČR jak v tomto školním roce, tak ve druhé polovině toho předešlého a reagovat na s tím spojené dopady na vzdělávání žáků,“ sdělil ministr školství Robert Plaga.

K dispozici jsou již i konkrétní údaje o různých formách přijímacích zkoušek na odlišné typy škol.

  • Přijímací řízení na víceletá gymnázia: závěrečný termín pro podání přihlášek je 1. března. Zkouška se bude konat v dubnu a bude mít dva termíny.
  • Čtyřleté maturitní obory: student si může podat přihlášky na dvě školy. Závěrečný termín pro první kolo je 1. března. Ředitel bude moct zvolit podobu zkoušky. Či rozhodnout, jestli se bude zkouška konat v prvé řadě, pokud by počet zájemců o studium byl menší než počet volných míst. Toto opatření bude platit pouze letošní školní rok, nemělo by se stát novým standardem. Podmínky přijímacích zkoušek ředitelé vyhlásí do 31. ledna.
  • U talentových zkoušek na umělecké obory dojde k prodloužení konání zkoušky, od 4. do 31. ledna. A gymnázia se sportovní přípravou talentové zkoušky zorganizují mezi 2. lednem až 31. březnem.

Průběh a podoba maturit jsou rovněž známy.

Mějte přehled o vysokých školách:


Nevíte, co studovat? Za 5 minut to zjistíte!    Spustit test

  • Státní didaktické testy proběhnou od 3. do 7. května. Školní maturity se budou konat od 16. května do 10. června. Konkrétní termíny určí ředitelé škol. Písemné zkoušky, slohy z češtiny a cizích jazyků a praktické maturitní zkoušky mohou začít 1. dubna.
  • Pokud bude situace ohledně epidemie příznivá, nemělo by dojít ke změně podoby či termínů zkoušky.
  • Stejně jako v předchozích letech, žáci budou ve společné části maturovat z českého jazyka. Jako druhý předmět si vybírají mezi cizím jazykem a matematikou.
  • Hodnocení společné části nicméně bude mít odlišnou podobu. Na rozdíl od známek studenti obdrží pouze hodnocení: „uspěl(a)“ anebo „neuspěl(a)“.

„U státní didaktické části je toto hodnocení dostatečné. Školy a rodiče jsou zvyklí na známky, což se řešilo, ale ta procenta jdou vždycky převést na známky,” okomentoval na závěr změny Plaga.

Zdroj:
novinky.cz
idnes.cz

Další články k tématu

Termín maturit už je, chybět však mohou zkoušející, upozorňuje pedagogický spolek

Termín maturit už je, chybět však mohou zkoušející, upozorňuje pedagogický spolek

Maturity, závěrečné zkoušky i přijímačky – to všechno musí střední školy stihnout během jediného měsíce. Spolek Pedagogická komora navíc upozorňuje, že kromě času mohou středním školám chybět také zkoušející. Řada pedagogů totiž patří do rizikové skupiny, která je více ohrožena nemocí covid-19. Spolek proto žádá, aby ministerstvo školství provedlo rychle průzkum možností škol a podle …

číst více
Ministerstvo školství bude rozhodovat o změně přijímaček na střední školy

Ministerstvo školství bude rozhodovat o změně přijímaček na střední školy

Současná podoba přijímacích zkoušek podle ministra školství Roberta Plagy neodpovídá tomu, co se děti v moderních školách učí. Zejména dětem, které se chtějí hlásit na gymnázia, musí rodiče platit přípravné kurzy, protože školy na přijímačky žáky dostatečně nepřipraví. Zvýhodněny jsou tak rodiny, které si kurzy mohou dovolit zaplatit. Plaga je toho názoru, že školy by se …

číst více
Zachovejte dva termíny přijímaček, žádají rodiče

Zachovejte dva termíny přijímaček, žádají rodiče

Již několik dní od vyhlášení nouzového stavu a uzavření škol avizoval ministr školství Robert Plaga, že společné přijímací zkoušky na střední školy se místo dvou termínů budou konat jen v jednom. Nyní už byl návrh schválen vládou. Termín přijímaček však zatím ministerstvo nestanovilo. Řada rodičů žáků, které významná zkouška čeká, je však proti. V peticích žádají, …

číst více