INFOGRAFIKA: Na kterou vysokou školu je nejsnazší se dostat?

18. 5. 2021 | Pro uchazeče na VŠ

Umělecké oboryPřijímačky na vysoké školy se blíží. Svůj obor jste si už vybrali, jakou máte ale šanci, že vás na něj přijmou? Připravili jsme pro vás velký přehled procentuální úspěšnosti přijetí na české vysoké školy.

Umělecké obory

Podle statistik je mnohem jednodušší dostat se na hudební obory než na ty divadelní. Například u Janáčkovy akademie múzických umění je úspěšnost přijetí na hudební fakultu více než dvojnásobná v porovnání s fakultou divadelní. Umělecké obory celkově patří mezi ty, na které je každoročně přijato nejméně studentů. Například na FAMU bylo loni přijato pouhých 16 procent zájemců.

Studentská „úmrtnost“

Kromě uměleckých oborů je těžké dostat se také na lékařské či právnické fakulty. Vysokou šanci na přijetí mají naopak studenti hlásící se na teologické fakulty, kam bývá přijata většina zájemců. Vysoké procento přijatých však neznamená snadnou cestu k titulu. Některé obory sice přijímají velké množství zájemců, zároveň se však řadí mezi obory s velkou mírou studentské „úmrtnosti“, kdy řada studentů nedokončí studium a nejčastěji odejdou už v prvním ročníku.

Veřejná vs soukromá VŠ

Platí, že o studium ve větších městech je větší zájem. Statisticky vzato je tak pravděpodobnější úspěch u přijímaček na školu v některém z menších měst, než v v metropolích jako je Praha nebo Brno. Budoucí vysokoškoláky do velkých měst láká mimo jiné i širší nabídka pracovních příležitostí.

Procentuální úspěšnost přijetí se liší také v závislosti na tom, zda se jedná o veřejnou nebo soukromou školu. U placeného studia na soukromé škole bývá šance na přijetí až 100 procent. Neplatí to však pro všechny soukromé školy. Například Pražská vysoká škola psychosociálních studií v roce 2020 přijala jen 53 procent uchazečů.

Další články k tématu

Přijímací zkoušky na vysokou školu očima studentů

Přijímací zkoušky na vysokou školu očima studentů

Přijímací zkoušky na vysokou jsou opravdovou výzvou. Pomoci mohou ti nejzkušenější – samotní studenti vysokých škol, kteří mají celou tuhle náročnou zkušenost už za sebou. Na co nesmíte zapomenout a kde najít odpovědi za pět minut 12? Čtěte.         Inspirujte se minulostí Mnohé obory uveřejňují testy z minulých let. Díky nim si student může snáz udělat …

číst více
Termíny pro podání přihlášky na VŠ

Termíny pro podání přihlášky na VŠ

Máme pro Vás kompletní přehled vysokých škol a fakult, které mají uzavírku pro podání přihlášek na vysokou školu nejpozději do 30.9.2021: 4. 6. 2021 Ostravská univerzita: Fakulta sociálních studií 10. 6. 2021 Vysoká škola logistiky o.p.s. 15. 6. 2021 Vysoká škola báňská – Technická univerzita Ostrava: Fakulta elektrotechniky a informatiky 30. 6. 2021 Moravská vysoká …

číst více