INFOGRAFIKA: Na kterou vysokou školu je nejsnazší se dostat?

18. 5. 2021 | Pro uchazeče na VŠ

Umělecké oboryPřijímačky na vysoké školy se blíží. Svůj obor jste si už vybrali, jakou máte ale šanci, že vás na něj přijmou? Připravili jsme pro vás velký přehled procentuální úspěšnosti přijetí na české vysoké školy.

Umělecké obory

Podle statistik je mnohem jednodušší dostat se na hudební obory než na ty divadelní. Například u Janáčkovy akademie múzických umění je úspěšnost přijetí na hudební fakultu více než dvojnásobná v porovnání s fakultou divadelní. Umělecké obory celkově patří mezi ty, na které je každoročně přijato nejméně studentů. Například na FAMU bylo loni přijato pouhých 16 procent zájemců.

Studentská „úmrtnost“

Kromě uměleckých oborů je těžké dostat se také na lékařské či právnické fakulty. Vysokou šanci na přijetí mají naopak studenti hlásící se na teologické fakulty, kam bývá přijata většina zájemců. Vysoké procento přijatých však neznamená snadnou cestu k titulu. Některé obory sice přijímají velké množství zájemců, zároveň se však řadí mezi obory s velkou mírou studentské „úmrtnosti“, kdy řada studentů nedokončí studium a nejčastěji odejdou už v prvním ročníku.

Veřejná vs soukromá VŠ

Platí, že o studium ve větších městech je větší zájem. Statisticky vzato je tak pravděpodobnější úspěch u přijímaček na školu v některém z menších měst, než v v metropolích jako je Praha nebo Brno. Budoucí vysokoškoláky do velkých měst láká mimo jiné i širší nabídka pracovních příležitostí.

Procentuální úspěšnost přijetí se liší také v závislosti na tom, zda se jedná o veřejnou nebo soukromou školu. U placeného studia na soukromé škole bývá šance na přijetí až 100 procent. Neplatí to však pro všechny soukromé školy. Například Pražská vysoká škola psychosociálních studií v roce 2020 přijala jen 53 procent uchazečů.

Další články k tématu

Zahraniční studenty do Česka láka kvalita vzdělání

Kvalita vzdělání nebo kulturní blízkost. To jsou nejčastější důvody, proč si zahraniční studenti vybírají jako svou destinaci právě Českou republiku. Vyplývá to z průzkumu Domu zahraniční spolupráce. Drtivá většina oslovených respondentů označila svůj vybraný studijní program jako kvalitní. Čtyři pětiny studentů pak uvedly, že jejich obor má přinejmenším 70 procent kvalitních vyučujících. Necelá polovina zůstala v Česku […]

číst více

Co stojí za neúspěšností vysokoškoláků?

Až 60 procent studentů bakalářských oborů nedokončí studium. Na pětiletých magisterských oborech a navazujícím magisterském studiu činní úmrtnost 40, respektive 30 procent. Alarmujícími statistikami se zabývali odborníci na konferenci platformy Vzdělávání 21 Univerzity Karlovy. Nejvíc nedokončených studií zaznamenávají umělecké obory a informační a komunikační technologie. Naopak nejmenší „úmrtnost“ mají medicína a psychologie. „Důvody jsou zřejmé. […]

číst více

Nestačí vám bakalář? Pokračujte ve studiu na Vysoké škole Newton

Proč po bakaláři pokračovat v navazujícím magisterském studiu na NEWTON University? Kvalita vzdělání NEWTON University si získala pověst špičkové instituce poskytující kvalitní vzdělání na všech úrovních studia. Pokračování ve studiu na této vysoké škole vám umožní těžit z bohatých zkušeností pedagogů a odborníků z praxe, kteří předávání svých zkušeností považují za poslání. Vybrat si můžete […]

číst více