Distančně i na podzim? Kvůli nízké proočkovanosti je návrat do škol ohrožen

27. 7. 2021 | Aktuality

distanční výukaRektoři vysokých škol se na zasedání předsednictva České konference rektorů shodli, že kvůli nízké proočkovanosti by i na podzim na vysokých školách nemusela fungovat tradiční prezenční výuka.

„Všichni přítomní se shodli mimo jiné na tom, že řádná kontaktní výuka je znovu ohrožena i v nadcházejícím akademickém roce. Důvody jsou především nízká proočkovanost české populace a nedostatečně kontrolovaný režim během letních dovolených,“ uvedla Karla Mráčková, mluvčí České zemědělské univerzity v Praze.

Minulý zimní semestr většina univerzit prezenční výuku vůbec nezahájila a už od 12. října musely distančně začít učit všechny vysoké školy. Jedinou výjimku představovala účast na klinické a praktické výuce a praxe studentů zdravotnických studijních programů a farmacie.

Zbylé obory se krátce prezenčně učily v prosinci, závěrečné ročníky od 26. dubna a zbylí studenti až od 10. května. Naprostou většinu akademického roku tak studenti měli distanční výuku a do škol se řada z nich prakticky nepodívala.

Rektoři se obávají další vlny epidemie kvůli nárůstu počtu případů a poklesu počtu naočkovaných lidí. Na vině je i nová nebezpečná mutace koronaviru zvaná delta, která již ovlivnila například cestovní průmysl a podmínky pro návrat do České republiky ze zahraničí.

Mějte přehled o vysokých školách:


Nevíte, co studovat? Za 5 minut to zjistíte!    Spustit test

Zdroj: Lidovky

Další články k tématu

Rektoři žádají, aby se studenti naočkovali. Ti za to chtějí výhody

Rektoři žádají, aby se studenti naočkovali. Ti za to chtějí výhody

Mezi vysokoškoláky je stále velký počet neočkovaných proti koronaviru. Někteří studenti se na očkování nechystají ani v budoucnu. Česká konference rektorů (ČKR) proto nyní studenty k očkování vyzvala. Podle ní je to nejlepší způsob, jak v nadcházejícím semestru zajistit plnohodnotné vzdělávání. Někteří studenti ale oponují, že výzva může zafungovat jen když za očkování dostanou konkrétní výhody. „Chceme-li …

číst více
Bez testů a bez roušek. Vysoké školy začnou pravděpodobně učit prezenčně

Bez testů a bez roušek. Vysoké školy začnou pravděpodobně učit prezenčně

Se začátkem akademického roku ministři řeší, jak bude vypadat provoz vysokých škol. Žádná zvláštní opatření se zatím neplánují. Studenti vysokých škol budou nejspíš moci za dodržení rozestupů absolvovat výuku prezenčně bez roušek a nebudou muset ani doložit negativní test. Vše ale záleží na vývoji epidemie. „V případě zhoršení epidemiologické situace by se mohla omezit kapacita přednášek,“ …

číst více
Vysokým školám opět hrozí on-line výuka. Tentokrát kvůli energiím

Vysokým školám opět hrozí on-line výuka. Tentokrát kvůli energiím

Už ke konci nadcházejícího semestru by vysokoškoláci mohli opět přejít na distanční výuku. Tentokrát už ne kvůli pandemii koronaviru, ale kvůli drahým energiím. V roce 2023 by náklady vysokých škol na energie mohly totiž podle předsedy Rady vysokých škol Milana Pospíšila stoupnout z 1,5 miliardy korun přibližně na osm miliard. Návrh státního rozpočtu na další rok …

číst více