Čeští studenti chtějí překonat rekord. Plánují největší výstavu v Česku

17. 8. 2023 | Aktuality

výstava AVU
Studenti a studentky pražské Akademie výtvarných umění (AVU) se chtějí zapsat do české knihy rekordů. V rámci projektu Je mi Ralsko plánují připravit necelou tisícovku grafických tisků, které si obyvatelé čtvrtého největšího města v Česku následně vystaví v oknech svých domů. Vernisáž se uskuteční v sobotu 23. září, kdy komise z české agentury pro zápis rekordů také vyhodnotí, zda byl rekord překonán.

Ačkoliv v Ralsku žije jen kolem dvou tisíc obyvatel svou rozlohou se řadí mezi největší česká města. Některé části Ralska jsou od sebe vzdálené i půl hodiny cesty autem. „Akademie věd nás oslovila s nabídkou stát se součástí projektu Odolné Ralsko, který se zaměřuje na specifické vlastnosti tohoto místa. My se tak skrz umění snažíme propojit obyvatele vzdálených částí Ralska,” vysvětluje Anna Poubová, jedna z vedoucích projektu. „Doufáme, že společný projekt lidi inspiruje například k procházce městem nebo i výletu do dalších částí Ralska.” dodává.

Unikátní díla vytvořili studenti a studentky přímo ve městě v rámci workshopů. Prostřednictvím uměleckého výzkumu měli za cíl prostřednictvím kresby zachytit současnou situaci, problémy a výzvy bývalého vojenského prostoru Ralsko.

„Rozhodli jsme se z té obří rozlohy, která obyvatelům komplikuje život, pro jednou udělat výhodu. Proto pořádáme Největší výstavu na světě. Ta navíc zapojuje všechny, takže nebudou jen koukat na něco, co jsme sem přijeli z Prahy udělat, ale vlastně jsou všichni spolupořadatelé,” říká student AVU Heřman Hůrka.

„Díla dorazí do Ralska na začátku září. V sobotu 23. září bude vernisáž, to bude taková malá slavnost. Chceme ji udělat na několika místech současně, tak, aby každý mohl přijít a oslavit s námi výstavu a pokus o rekord. Současně plánujeme kyvadlovou dopravu zdarma pro všechny, aby měli možnost zajet se podívat i do dalších částí Ralska,” vysvětlují studenti.

 

Zdroje: Deník.cz, AVU