Akademie výtvarných umění v Praze

Čeští studenti chtějí překonat rekord. Plánují největší výstavu v Česku

Studenti a studentky pražské Akademie výtvarných umění (AVU) se chtějí zapsat do české knihy rekordů. V rámci projektu Je mi Ralsko plánují připravit necelou tisícovku grafických tisků, které si obyvatelé čtvrtého největšího města v Česku následně vystaví v oknech svých domů. Vernisáž se uskuteční v sobotu 23. září, kdy komise z české agentury pro zápis rekordů také vyhodnotí, …

číst více

Jan Čáda: Jako restaurátor soch je člověk prospěšný celé společnosti.

Studuje čtvrtým rokem Restaurování výtvarných děl sochařských na Akademii výtvarných umění v Praze. Denně stráví v ateliéru i deset hodin. V budoucnu by se rád věnoval restaurování interiérů kostelů.

číst více

Anketa: Co dělají rektoři o prázdninách

Letní prázdniny jsou v plném běhu. Většina dotázaných rektorů se snaží vyvrátit mýtus, že mají po celé prázdniny volno. Přesto se shodují, že během prázdninových dní mají více volnosti a dohánějí věci, na které není během roku tolik času.

číst více

Talentové zkoušky na umělecké obory a jak se na ně připravit

Talentové zkoušky se většině studentů spojují s uměleckými obory – s kresbou, designem, učitelstvím výtvarné výchovy, herectvím i s obory hudebními. Potkají vás ale také třeba na architektuře. Co můžete udělat pro jejich zdárné zvládnutí?

Pět otázek pro… Petra Nikla

Kdybychom se pokusili představit Petra Nikla podrobným výčtem jeho povolání a činností, kterým se věnuje, zcela jistě bychom na něco zapomněli. Ve zkratce se však dá říci, že Petra Nikla živí jeho fantazie a bezedná kreativita. Na svá studia vzpomíná jako na dobu „neuvěřitelného bublání a nadšení“, kterou je třeba prožít co nejintenzivněji.

POROVNÁNÍ OBORŮ: Výtvarná umění

Výtvarná umění všeho druhu bývají jakožto humanitní směr velmi lákavým oborem. Žel, počet uchazečů každoročně nekompromisně převyšuje počet přijatých šťastlivců – a nezřídkakdy to ani u nich nebývá hned na první pokus. Studium výtvarného umění je zkrátka zcela oprávněně kýženou metou všech, kdo vládnou – s nadsázkou řečeno – „rukama a fantazií“. (článek byl aktualizován 1. 12. 2009)