Budoucí záchranáři trénují ve virtuální realitě. Nasimuluje i sanitku
Na fakultě zdravotnických studií liberecké univerzity mají studenti k dispozici program XVR On scene. Program univerzitu vyšel na 4,5 milionu korun a umožňuje budoucím záchranářům nacvičit si mimořádné situace i tam, kde za normálních podmínek cvičit nejde. Třeba na Šaldově náměstí za plného provozu. To je jeden z nejrušnějších dopravních uzlů ve městě.
Na zásahu může spolupracovat až osm studentů ve stejnou chvíli. Program umožňuje simulovat téměř nekonečné množství různých scénářů a situací, se kterými se záchranáři mohou setkat i ve skutečnosti, jako jsou hromadné dopravní nehody, požáry nebo například výbuchy.
Bez virtuální reality by si takové situace studenti nazkoušet nemohli. Simulovat třeba již zmíněnou hromadnou dopravní nehodu by totiž bylo příliš technicky i finančně náročné.
Na začátku každého nácviku obdrží studenti pouze obecné údaje o typu události. Poté nasednou do virtuální sanitky a vyrazí na místo nehody. V případě, že například nacvičují zásah u vlakové nehody, mohou díky virtuální realitě procházet vagony a vidět sténající cestující, kteří mají různé typy zranění.
Studenti se mohou ujmout role vedoucího zdravotnické složky a podávat hlášení o situaci operátorovi zdravotnického operačního střediska. Jejich úkolem je rozhodovat o všem, co se na místě nehody děje.
Druhou variantou je role vedoucího stanoviště před-nemocniční neodkladné péče. Jde o místo, kde studenti ošetřují pacienty nebo rozhodují o transportu pacientů do nemocnic a jiných zdravotnických zařízení.
„Díky programu můžeme trénovat prakticky kdykoliv, kritické body můžeme opakovat a studenti si poprvé vyzkouší například přímo činnost vedoucího zdravotnické složky, vedoucího odsunu a podobně, což dosud nemohli,“ vysvětlil Jakub Reček, hlavní řešitel projektu.
Program virtuální reality budou moct využívat studenti druhého a třetího ročníku všeobecného ošetřovatelství a zdravotnického záchranářství. Adam Pluhař, mluvčí Liberecké univerzity, uvedl, že škola plánuje i školení a nácviky se složkami Integrovaného záchranného systému.
Aktuální přehled studia pro rok 2024/2025:
Nevíte, co studovat? Za 5 minut to zjistíte! Spustit test
Zdroj: Seznam Zprávy
Další články k tématu
Přes 50 procent učitelů je pro umělou inteligenci ve školách
Pro začlenění umělé inteligence (AI) do výuky se vyslovilo 56 procent učitelů. Vyplývá to ze studie Univerzity Palackého v Olomouci a společnosti Microsoft. Naopak 19 procent vyučujících si myslí, že AI do výuky nepatří. Vedoucí výzkumného týmu Kamil Kopecký však upozorňuje, že ačkoliv většina pedagogů je pro umělou inteligenci, pohled na ni má každý jiný. […]
číst víceV Jihlavě otevřou simulační centrum pro lékaře a postaví koleje
Vysoká škola polytechnická v Jihlavě (VŠPJ) letos slaví 20. let od svého vzniku. A chystá novinky. Na konci roku by měla začít stavět nové koleje na místě bývalé nemocnice. Už v červnu pak otevře simulační centrum pro intenzivní medicínu. V plánu je také rozšíření kapacity lékařského programu a v budoucnu možná i otevření úplně nového oboru. Škola je zaměřená […]
číst víceStále máte čas! Které školy ještě berou přihlášky?
Březnem to neskončilo. I v dubnu se můžete stále hlásit na některé veřejné vysoké školy. U vybraných fakult a oborů pak přihlášky můžete posílat ještě i v květnu a červnu. Mendelova univerzita v Brně – Fakulta regionálního rozvoje a mezinárodních studií přijímá přihlášky do 30. dubna, Provozně ekonomická fakulta na některé obory až do 13. června Policejní […]
číst více