ANKETA: Jakou strategii zvolit na svatý týden?

17. 5. 2008 | Rady maturantům

Přemýšlíte, jak nejlépe využít svatý týden k zopakování maturitních otázek, kterým předmětem je nejvhodnější začít, nebo zda-li je lepší forma odpočinku procházka či dobré jídlo? V následující anketě jsme se zeptali studentů čtvrtého ročníku Mendelova gymnázia v Opavě, jakou strategii pro poslední učební týden zvolili.

• Jak probíhají přípravy na maturitu?
  • Máš připravenou nějakou strategii na „svatý týden“?
  • Co bys doporučil/a budoucím maturantům?

Jan Vavrečka

• Připravuju se ve škole, doma si pouze chystám učivo na příští hodinu. Co se týká předmětů, češtinu jsem se učil v průběhu dubna, informatiku opakujeme v hodinách, slovíčka do angličtiny trénujeme na písemkách. Reálie plánuju až o svaťáku.
  • Nad tím jsem ještě neuvažoval. Budu se snažit co nejvíce se naučit – až to nepůjde, půjdu ven, udělám si přestávku – ať si odpočinu. Pokusím se všechno si postupně zopakovat.
  • Ať nešílí, odmaturovali lidé před námi, odmaturují i po nás. Učitelé nejsou od toho, aby nás potopili, ale aby nás něčemu naučili.

Lucie Pravdová

• Snažím se, ale nějak moc to nejde.
  • Nejdříve se budu učit obtížnější předměty, zřejmě češtinu. Myslím si ale, že každý má na svatý týden připravenou jinou strategii.
  • Důležité je přistupovat k maturitní zkoušce zodpovědně, ale z druhé strany, nepřehánět to.

Jan Stuchlík

• Opakuju si maturitní otázky, učím se to, co jsem zatím neviděl. Do předmětů se však připravuju průběžně celý rok.
  • Nejvíce se budu učit předměty, které moc nezvládám. Ty bych si chtěl projít důkladněji. Já bych bral svatý týden jako normální školní dny – možná se budu učit do devíti večer. Uvidím, jak to budu stíhat.
  • Nenechávat to náhodě. Mohlo by se totiž stát, že bych si vytáhnul právě sudou otázku, kdybych se naučil pouze ty liché.

Jana Mikošková

• Snažím se na maturitu připravit co nejlépe.
  • Nejdříve se budu učit to nejlehčí – na nejtěžší možná nezbude čas.
  • Hlavně se pořádně vyspat.

Oliver Merva

• Špatně – ještě jsem pořádně nezačal.
  • Správně si rozvrhnout čas, mít pravidelný režim, nerozptylovat se – jinak nic speciálně připraveného nemám. Určitě se budu věnovat chemii – nejdříve se začnu učit to nejtěžší.
  • Těžko říci – možná, aby se začali učit už dříve, od září – není nad ten klid. Hlavně, ať to nenechávají na poslední chvíli.

Tereza Cigánková

• Snažím se na maturitu připravovat průběžně. Opakuju si témata, která jsme zatím neprošli. Hlavně do jazyků – veškeré potřebné materiály totiž nelze získat pouze v rámci vyučování. Nejvíce se obávám základů společenských věd. Snažím se otázky logicky odvodit, u některých ale nezbývá, než se je naučit nazpaměť.
  • Zatím nemám nic připraveného.
  • Doporučuju jim, aby nenechávali vše na svatý týden a aby se zbytečně nenervovali.

Jan Toloch

• Učím se. Asi nejvíce se bojím dějepisu, protože se všechno nenaučím.
  • Vzít si učebnici, začít se učit. Udělám si harmonogram, uvařím kafe…
  • Ať se učí průběžně.

Ivana Moravcová

• U mě to zatím vypadá bídně. Fyziku, kterou jsem si zvolila za maturitní předmět, jsem začala opakovat před týdnem. Angličtina a čeština snad bude v pohodě, biologii umím tak napůl. Největší nápor učení předpokládám o svatém týdnu.
  • Doufám, že ráno vstanu. O víkendu před svaťákem chci stihnout angličtinu a češtinu. Nejtěžší předměty si zopakuju až o svatém týdnu – ať je na to více času.
  • Když mi to nejde, pomáhá mi procházka a dobré jídlo.