Agresivita i závislost na smartphonu. Jak rozpoznat, že teenager trpí depresí

13. 6. 2021 | Studentský život

psychologie depreseDeprese se u každého člověka projevuje jinak. Mnoho lidí předpokládá, že teenager v depresi musí být smutný, zamlklý a izolovaný. To však rozhodně neplatí pro všechny teenagery. Někteří se naopak s depresí vyrovnávají tak, že se chovají nezodpovědně nebo násilně.

„Deprese je dlouhodobá porucha nálady, která ovlivňuje naše emoce, myšlení, chování, spánek i naše tělo. Lidé trpící depresí nejsou jen smutní – cítí lítost (častěji ženy), únavu až vyčerpání, prázdnotu, někdy napětí a zlost (častěji muži),“ popisuje depresi web Psychologie.cz.

S pandemií přibylo mladých lidí, kteří trpí depresemi. Jaké jsou příznaky této poruchy a kdybychom měli opravdu zpozornět a pomoci náctiletému ve svém okolí k tomu, aby se zase cítil dobře?

Násilí, špatné známky a drogy

Jedním z příznaků deprese může být násilné chování. Násilí je běžná reakce na depresi zejména u chlapců. Zpozornět by lidé měli zejména když se teenager začne chovat agresivně zdánlivě bez jakéhokoliv důvodu, v situacích, kdy takové reakce nejsou ospravedlnitelné.

S depresí souvisí také problémy se soustředěním, které mohou vést ke zhoršení známek ve škole. Lidé v depresi také hůř hledají motivaci. U teenagerů se to může projevovat například tak, že kvůli ztrátě motivace ke studiu začnou chodit za školu.

Teenageři, kteří trpí depresí, mají také větší sklony k tomu začít užívat návykové látky, aby se vyrovnali s bolestí, kterou pociťují.

Útěk z reality

Teenager trpící depresemi může utéct z domova, nebo si útěk plánovat. Jde o další způsob, jak se snaží vyrovnat s depresí, mnohdy je pak útěk posledním zoufalým pokusem, jak upoutat pozornost rodičů a získat pomoc.

Zpozornět bychom měli i v případě, že teenager tráví příliš mnoho času na svém chytrém telefonu. Smartphony totiž poskytují únik od strastí běžných dnů a pomohou člověka rozptýlit od věcí, které ho trápí.

Přímé příznaky

Teenager trpící depresí bude mnohem častěji na jakýkoliv pokus o rozhovor reagovat podrážděně až vztekle. Rozčílit ho může i největší banalita, protože se cítí mizerně a vyrovnává se s vnitřními problémy.

Dalším běžným příznakem deprese je změna ve spánkovém cyklu nebo insomnie, která navíc depresi může ještě zhoršovat. A funguje to i obráceně: pokud teenager spí dostatečně, nebo dokonce více než obvykle, a přesto je unavený a bez energie, může i to být příznakem deprese.

S depresí kromě ztráty motivace souvisí i letargie. Náctiletý v depresi se snadno vzdá například všech svých koníčků, nebo se začne izolovat od přátel a kamarádů. Psychosomatickým projevem deprese pak může být také ztráta chuti k jídlu a následná ztráta hmotnosti.

Deprese mohou vést až k myšlenkám na sebevraždu, proto je nesmírně důležité náctiletého člověka pozorovat pro jakékoliv náznaky toho, že uvažuje o sebevraždě. Pokud teenager trpí depresí, mohou být i zdánlivě nevinné vtipy a poznámky o sebevraždě voláním o pomoc. Ani tyto náznaky bychom tak neměli brát na lehkou váhu.

Zdroj: College Cures

Další články k tématu

Denně jsem na telefonu sedm hodin. Čtyři z deseti studentů mají problém se závislostí

Denně jsem na telefonu sedm hodin. Čtyři z deseti studentů mají problém se závislostí

Březnová studie univerzity King‘s College přišla se znepokojivým zjištěním. Téměř 40 procent studentů je závislých na chytrých telefonech. Dotazníkové šetření na 1043 respondentech z londýnské školy také odhalilo souvislost mezi nadměrným užíváním telefonů a kvalitou spánku. A jak jsou na tom čeští studenti? Anketa VysokéŠkoly.cz ukazuje, že se se závislostí se potýkají i oni. Studie …

číst více
Student přepadl benzínku, protože potřeboval peníze. Vinu přiznal

Student přepadl benzínku, protože potřeboval peníze. Vinu přiznal

Student Filozofické fakulty na Jihočeské univerzitě v Českých Budějovicích letos v červnu přepadl benzínovou pumpu. S plynovou pistolí se 21letý muž dožadoval po obsluze peněz, odešel však s prázdnou. Nyní stanul před soudem. Hrozí mu až desetiletý trest odnětí svobody. „Přistoupil k obsluze čerpací stanice s namířenou krátkou střelnou zbraní se slovy nezlobte se, potřebuji peníze,“ popsal loupež žalobce …

číst více
Léto ve znamení regenerace. Jak se připravit na nový akademický rok

Léto ve znamení regenerace. Jak se připravit na nový akademický rok

Letošní akademický rok byl náročný pro všechny. Studium na dálku nevyhovovalo všem a bylo s ním spojené mnoho stresu. Toto léto tak víc než kdy jindy platí, že si vysokoškoláci či čerství maturanti, kteří na vysokou teprve míří, potřebují odpočinout. Jak mohou studenti během léta načerpat novou energii a zregenerovat po stresu a shonu dnů minulých? …

číst více