Absolventi technických oborů mohou mít až o třetinu vyšší nástupní mzdu

Vyšší zájem ze strany zaměstnavatelů a až o třetinu vyšší mzda ve srovnání s absolventy humanitních oborů. Takové vyhlídky podle personální agentury Grafton Recruitment čekají na absolventy technických oborů. Ty totiž v Česku momentálně studuje jen 12 procent vysokoškoláků. Zaměstnavatelé po nich přitom hladoví.
Počty absolventů technických oborů dosáhly za poslední roky kritických hodnot. Zatímco na konci roku 2017 studovalo technické obory 48 tisíc vysokoškoláků, v roce 2022 jich bylo skoro o čtvrtinu méně. Mezitím enormně vzrostly požadavky na digitalizaci a automatizaci firem. Podle průzkumu asociace ABSL (Association of Business Service Leaders in the Czech Republic) se s nedostatkem kvalifikovaných zaměstnanců potýká až 63 procent společností v IT sektoru a v podnikových službách.
„Nynější stav vede k tomu, že proaktivní uchazeči o zaměstnání, kteří disponují kvalitním vzděláním technického směru a dobrou znalostí cizích jazyků, najdou zajímavou a perspektivní práci celkem snadno a zároveň s tím si mohou říci i o velice slušnou nástupní mzdu. V tomto případě jde o poměrně jednoduché počty,“ shrnuje marketingová ředitelka personální agentury Grafton Recruitment Jitka Kouba.
Z dlouhodobého šetření agentury Grafton Recruitment vyplývá, že mezi nejperspektivnější patří takzvané STEM obory. Ty jsou zaměřené na přírodní vědy, techniku, technologie a matematiku. Zatímco absolventi technických oborů si práci nacházejí v průměru do čtrnácti dnů, ti s humanitním vzděláním mohou práci hledat i čtvrt roku.
Studenti, kteří úspěšně dokončili některý z oborů STEM, mají navíc i vyšší nástupní mzdy. Například programátoři a vývojáři si v Praze vydělají mezi 60 až 80 tisíci Kč, v Brně 50 až 65 tisíc a v Českých Budějovicích 50 až 60 tisíc korun. Na podobnou úroveň mezd dosáhnou i elektroprojektanti, v Praze vydělají 50 až 70 tisíc, v Brně 45 až 55 tisíc a ve Zlíně 45 až 50 tisíc korun.
Aktuální přehled studia pro rok 2024/2025:
Nevíte, co studovat? Za 5 minut to zjistíte! Spustit test
Zdroj: Grafton Recruitment
Další články k tématu
Čím budeš až vyrosteš? Učitel, odpovídali v anketě nejčastěji žáci
Jakému povolání nebo profesi se chtějí v budoucnu věnovat žáci osmých a devátých tříd? Zjišťovala to anketa Nadace České spořitelny. Nejvíce u žáků zatím boduje práce učitele. V dospělosti by se jí chtělo věnovat 14 procent dotazovaných z celkem 568 mladých respondentů. Mezi časté odpovědi pak patřil také veterinář nebo ošetřovatel zvířat, profesionální sportovec a IT […]
číst víceJak napsat životopis
Jak napsat životopis, aby zaujal a nezapadl mezi konkurencí? A co do něj vůbec psát, když nemáte ještě tolik zkušeností? Kde nabrat zkušenosti? Otázka, kterou si mnozí studenti určitě často kladou. Když máte štěstí, můžete zkušenosti získat už ve škole, ať už je to z přednášek, seminářů nebo doprovodných kurzů. Můžete se také podívat na nabídky stáží, […]
číst víceVětšina firem není spokojená s prací absolventů, vyplývá z průzkumu
Třičtvrtě firem nebylo spokojených s prací alespoň některých absolventů vysokých škol, které najaly. Šest z deseti společností dokonce absolventa propustilo. Vyplývá to průzkumu společnosti Intelligent, kterého se zúčastnilo téměř tisíc náborových manažerů. Absolventi vysokých škol nejčastěji patří do generace Z. To znamená, že se narodili mezi lety 1997 až 2010. Náboroví manažeři jim v průzkumu nejčastěji vytýkali absenci […]
číst více