75 procent absolventů VŠ získává praxi již během studia

25. 5. 2014 | Uplatnění studentů a absolventů

Podíl absolventů českých vysokých škol, kteří již během studia realizovali praxi ve svém oboru, roste. Vyplývá to z průzkumu personální agentury Grafton Recruitment. Meziroční nárůst činí 8 %. Hlavní podíl na tom má vyšší motivace studentů najít si v budoucnu dobré pracovní uplatnění. To je na předchozí doložené praxi často velmi závislé, protože ji vyžaduje většina zaměstnavatelů.

Praxi během studia si našly zhruba tři čtvrtiny oslovených studentů a většina z nich si hledá práci ještě před ukončením studia. Vyšší poptávku po práci právě v těchto předprázdninových týdnech proto zaznamenávají i personální agentury. Například agentura Grafton eviduje asi trojnásobné množství poptávek oproti stavu v minulém měsíci.

Podíl práci hledajících absolventů v České republice činí dlouhodobě více než 5 % z celkového počtu nezaměstnaných. V současnosti je to přibližně 29 000 absolventů všech typů škol. Jejich počet přitom v posledních pěti letech stále roste, a to bez ohledu na typ školy. Ve srovnání s rokem 2009 se v případě vysokoškoláků dokonce uvádí jejich navýšení o 235 %.

Na vrcholu žebříčku nejžádanějších profesí dlouhodobě zůstávají informatici (hlavně programátoři a vývojáři), dále konstruktéři, procesní inženýři, technologové a techničtí odborníci na logistiku či obchodníci s technickými produkty. Žádaní jsou také zkušení obchodní specialisté a nebo uchazeči do center sdílených služeb, nejlépe se znalostí cizích jazyků. Právě cizí jazyky jsou – vedle omezených schopností uplatnit nabyté teoretické znalosti v praxi – to, co zaměstnavatelé u uchazečů nejvíce postrádají.

Jitka Součková z agentury Grafton proto studentům a absolventům radí: „Slevte ze svých požadavků a zaměřte svoji pozornost na menší společnosti. Naučte se další jazyk, absolvujte rozvojové kurzy, využijte neplacených stáží. A rozhodně nečekejte na nabídky pozic. Oslovte napřímo firmy, pošlete jim své strukturované CV s dobře vypracovaným motivačním dopisem,“ uzavírá.

Zdroj: tisková zpráva agentury Grafton Recruitment
Photo: sxc.hu

Další články k tématu

Ženy jsou na technických oborech stále v menšině

Mezi studenty technických oborů je pouze 28 procent žen. Ještě o deset procent méně jich studuje informační a komunikační studia (ICT). Počty studentek na těchto oborech sice v posledních letech rostly, stále ale zůstávají doménou mužů. Vyplývá to z dat Českého statistického úřadu. Od roku 2001 narostl počet studentek studujících ICT z pěti procent na 18 procent. Mírný […]

číst více

Firmy chtějí vybudovat nový kampus, inspiraci hledají v Americe

Jedenáct firem z okolí Uherského Hradce a Uherského Brodu se rozhodlo spolupracovat v rámci projektu Region 2047. Jejich cílem je do sedmi let získat pozemek a na něm za dalších 25 let vybudovat a zprovoznit funkční kampus inspirovaný Massachusettským technologickým institutem v USA. Hlavní motivací pro vznik nového kampusu je nedostatek zaměstnanců v regionu. V oblasti chybí […]

číst více

VŠ jako cesta k bohatství? Mezi nejbohatšími lidmi je většina s titulem

Dvacítka nejbohatších lidí světa a dvacítka nejbohatších Čechů v roce 2023. Většina z nich s vysokoškolským titulem. Mezi nimi jen hrstka odpadlíků, kteří na vysokou školu nastoupili, ale studium nedokončili. Nabízí se tak otázka, zda i v dnešní době existuje souvislost mezi vysokoškolským studiem a bohatstvím. Zamýšlel se nad tím časopis Forbes. Podívejme se nejprve blíže na první tři […]

číst více